Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Üye Şirketlerden / BORUSAN, LİMAN YATIRIMINI ERKENE ÇEKTİ

BORUSAN, LİMAN YATIRIMINI ERKENE ÇEKTİ

BORUSAN, LİMAN YATIRIMINI ERKENE ÇEKTİ15.10.2010

Borusan Lojistik Liman ve Uluslararası Taşımacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özgür Say, Gemlik‘teki limanlarının 9 ay önce hizmete girmesinin ardından ciddi bir talep aldıklarını, böylelikle 5 yılda ulaşmayı hedefledikleri rakamlara ilk yılda ulaştıklarını bildirdi.

Say, ’3. Mersin Lojistik ve Transport Fuarı’na katılmak üzere geldiği kentte, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk olarak sadece şirket bünyesindeki fabrikaların ihtiyaçlarını karşılamak üzere 1984 yılında liman kurduklarını hatırlattı. Zaman içinde çok hızlı geliştiklerini ve 2000 yılında yapılan yatırımlarla konteyner işine girdiklerini ifade eden Say, son olarak 3 yıl önce Türkiye’de en yüksek standartda bir liman inşa etmeyi kararlaştırdıklarını ve hemen harekete geçtiklerini söyledi.

Gelişen lojistik sektöründe yeni yapılan gemilerin en az 6 bin konteyner taşıma kapasitesine sahip olan 6 bin TEU’luk (34 metreküplük hacme sahip 20 feetlik konteyner) olduğunu anlatan Say, ‘Biz de bu özelliği dikkate alarak Gemlik‘te limanımızı 10 bin TEU’ya kadar hizmet verebilecek kapasitede inşa ettik. Bu sayede Türkiye’deki 3 limandan birisi haline geldi’ dedi.
Limanın 2010 yılı itibariyle hizmet vermeye başladığını dile getiren Say, şöyle devam etti:
‘Öncelikle yatırımımızın belirli hedefleri vardı. 100 milyon dolarlık bir bütçe ayrılmıştı. Biz bütçemizin zamanını tutturduk. Hizmet vermeye başladıktan itibaren ise geride bıraktığımız 9 aylık dönemde beklediğimizin üzerinde ilgi gördük. Öyle ki bu yılı, 200 bin TEU konteyner, genel kargo anlamında ise 2 milyon ton yük hareketliliği hedefliyorduk. Ama bugün geldiğimiz noktada yıl sonuna kadar konteyner taşımacılığımızdaki hedefin biraz üzerine çıkarken, açık yükte ise 2,8 milyon ton hareketlilik yakalayacağımız öngörülüyor. Yani yatırımı hayata geçirirken 5. yılda ulaşmayı hedeflediğimiz rakamları ilk yılda yakaladık, hatta geçtik bile.’
Durum böyle olunca, yatırım hedeflerinin de değiştiğini belirten Say, ‘Böylesine ciddi bir ilgi görürken, yatırım planlarımızı da hızlandırmamamız elde değildi. Hedeflerimizin büyümesi yatırımları da erken tarihe çekti. Normal şartlarda 2012 yılı itibariyle 3. ve 4. faz yatırımlarımızı hayata geçirmeyi planlıyorduk. Ama şu an 2012 yılında başlatmayı planladığımız yaklaşık 75 milyon dolarlık yatırım gelecek yıl başlayacak. Bu kapsamda limandaki hizmet hızımızı artıracak yeni konteyner vinçlerini müşterilerimizin hizmetine sunacağız’ diye konuştu.
- YÖREYE KATKILARI-
Borusan Lojistiğin Türkiye’deki en büyük 3 lojistik firmasından birisi olduğuna dikkati çeken Say, yaptıkları yatırımlarla yöre ekonomisine de katkı sağladıklarını vurguladı.
Bu kapsamdaki Gemlikteki limanın Güney Marmara yöresine ciddi yararlar sağladığını savunan Say, şunları kaydetti:
‘Limanın hizmete girmesiyle hızlı bir şekilde o zamana kadar Gemlik‘e yanaşamayan büyük gemileri ağırlamaya başladık. Bu ise yörenin hareketlenmesini sağladı. Çünkü daha büyük gemiler bir yere gelebildiği zaman kıtalar arası taşımacılık canlanıyor. Bu durum ise ihracatçıya zamandan ve maliyetten çok büyük yarar sağlıyor. Bizim yatırımızın etkisiyle 2010 yılında Güney Marmara yöresi, 2009 yılının kayıplarını kapattığı gibi, 2008 yılının da üzerine çıktı.’
Kaynak: Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr