Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ANKARA LOJİSTİK ÜSSÜNÜ BAŞBAKAN AÇACAK

ANKARA LOJİSTİK ÜSSÜNÜ BAŞBAKAN AÇACAK

ANKARA LOJİSTİK ÜSSÜNÜ BAŞBAKAN AÇACAK14.10.2010

Türkiye’nin ilk ve en büyük uluslararası lojistik üssü, Ankara Lojistik Üssü'nde beklenen an geldi.

İlk adımları 2004 yılında atılan üssün açılışı 15 Ekim Cuma günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak. Türkiye’nin ilk uluslararası taşımacılık üssü, Ankara Kazan’da 15 Ekim’de resmen hizmete açılacak. 2004 yılında Ankara’da yerleşik 45 uluslararası nakliye firması tarafından bölgenin coğrafi, ticari önemi ile sektörün ihtiyaçları ve sektörden gelen yoğun talepler göz önüne alınarak, küresel rekabette güç birliği oluşturma çabaları ile kurulan Ankara Lojistik Yatırımlar ve Akaryakıt Tic. A.Ş tarafından yapılan Ankara Lojistik Üssü Türkiye kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyor. Lojistik firmalarının peyderpey taşınmaya başladığı ve aslında şu an açık olan üssün resmi açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacak.

Tüm uluslararası ve yurtiçi taşımacılara, gümrük firmalarına, ithalat, ihracat yapan kurumlara, ambalaj, dağıtım sektörleri ile ilgili kurum ve kuruluşlara açık, kiralanabilir bir proje olarak planlanan Ankara Lojistik Üssü 700 bin metrekarelik alan üzerinde hizmet verecek. Toplam kullanılır alanı 398 bin metrekare olan üste 400’den fazla şirketin faaliyet göstermesi bekleniyor.

Arsa maliyeti 200 milyon dolar
Birinci etabı 100 milyon dolara mal olan üssün ikinci etabının 62 milyon 500 dolara mal olması bekleniyor. Arsa yatırım maliyeti 200 milyon dolar olan Ankara Lojistik Üssü’nün ikinci etabının 2011’de devreye alınması planlanıyor. Günlük 2500 tır-kamyon kapasitesine sahip Ankara Lojistik Üssü’nde bin 270 TIR-kamyonun park edeceği alanlar da bulunuyor.

Ankara’nın Batıya ve Avrupa’ya açılan kapısı Kazan ilçesinde kurulan üs, giriş ve çıkışları birbirinden bağımsız ve ayrı olarak projelendirilmiş Uluslararası ve Yurtiçi Lojistik Şirketleri ofis binaları, Gümrük İdari Birimleri, antrepolar, depolar, TIR parkı, akaryakıt istasyonları, tamir ve bakım merkezleri, banka, postane ve marketlerin yanı sıra otel, restoran, dinlenme yerleri, yeşil alan gibi sosyal tesisler de yer alıyor.

Kaynak: Ambar