Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İSTANBUL EN İYİ 26. TİCARET ŞEHRİ OLDU

İSTANBUL EN İYİ 26. TİCARET ŞEHRİ OLDU

İSTANBUL EN İYİ 26. TİCARET ŞEHRİ OLDU11.10.2010

Avrupa'daki tüm ekonomi sektörlerinin başında gelen 500 üst düzey yöneticisinin görüşleri doğrultusunda oluşturulan European Cities Monitor listesinde Avrupa'nın iş ve ticaret yapılacak en iyi 26. şehri İstanbul seçildi.
 
 
Uluslararası gayrimenkul danışmanlık firması Cushman&Wakefield'ın yayınladığı "European Cities Monitor" listesinde İstanbul, Avrupa'nın iş ve ticaret yapılacak en iyi 26. şehri olarak gösterildi.

Avrupa'daki tüm ekonomi sektörlerinin başında gelen 500 üst düzey yöneticisinin görüşleri sonrasında oluşturulan liste, bugün Barselona'da açıklandı. İlk 5'te sırasıyla Londra, Paris, Frankfurt, Brüksel ve Barselona'nın bulunduğu listede, Türkiye'den sadece İstanbul şehri yer aldı. 36 şehrin girebildiği listede en iyi iş yapılacak 26. şehir olarak çıkan İstanbul'un bir yıl öncesine oranla bir sıra yükseldiği görüldü.

İstanbul, piyasaya girme kolaylığı bakımından bir yıl öncesine oranla daha iyi gösterilip, Avrupa'daki şirketlerin genişleme planlarında öncelikli olarak düşündükleri kentlerin başında yer aldı. Bu arada listeye 5 şehrini sokan (Frankfurt, Berlin, Münih, Düsseldorf ve Hamburg) Almanya, Avrupa'nın "çekici gücü" olarak öne çıktı.
Söz konusu listenin, piyasaya girmedeki kolaylık, kalifiye eleman yeterliliği, iletişim kalitesi, uluslararası ve ulusal alanda diğer şehirlerle ulaşım, ulusal para değeri, yabancı dil konuşma oranı, seyahat kolaylığı, çalışanların yaşam standardı gibi unsurlar göz önünde bulundurularak hazırlandığı kaydedildi.
Kaynak: Ambar