Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRK TIRLARI GÜNLERDİR BEKLETİLİYOR

TÜRK TIRLARI GÜNLERDİR BEKLETİLİYOR

TÜRK TIRLARI GÜNLERDİR BEKLETİLİYOR01.09.2010

Antalya Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (ASMİB) Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Ukrayna'nın gümrük kapılarını kapattığını belirtti.

Antalya Süs Bitkileri ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (ASMİB) Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Ukrayna'nın gümrük kapılarını kapattığını belirterek, bu ülkeye ihracat yapan üreticilerin TIR'larındaki çiçeklerin bozulduğunu, yeni çiçek ihraç sezonu için ihracatçıların kaygılandığını bildirdi.

Bağdatlıoğlu,  yaz dönemi çiçek ihracat sezonunun açılmasıyla birlikte Ukrayna'ya çiçek sevkıyatının başladığını söyledi. Ukrayna'nın Ekvatorya ve Kiev gümrük kapılarında Türkiye, Hollanda ve Kolombiya'dan çiçek taşıyan 100'e yakın TIR'ın bekletildiğini belirten Bağdatlıoğlu, Ukrayna'da son üç gündür resmi tatil olması nedeniyle bu ülke yetkililerine ulaşamadıklarını kaydetti.Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu: “Ukrayna, Türk çiçeğinin yanı sıra, çeşitli ülkelerden gelen çiçekleri de almıyor. Bir haftadır Ukrayna gümrüklerinde bilinmez bir nedenle sıkıntı yaşıyoruz. Yaz çiçek sezonu için ilk ihracat 23 Ağustosta başladı. Bu ülkeye giden Türk TIR'ları Ekvatorya Gümrük kapısı ile Kiev gümrük kapılarında bekliyor. Son üç gündür bu ülkede resmi tatil olduğu için resmi yetkililere ulaşamadık. TIR'lardaki çiçekler de bozuldu.”

Ukrayna'da hükümetin yeni değiştiğini, bu nedenle gümrüklerde de değişikler yapıldığını ifade eden Bağdatlıoğlu, değişiklik konusunda ihracatçılara bilgi verilmediğini belirterek, şöyle devam etti: “Gümrük kapılarının kapalı olmasıyla ilgili hiç bir açıklama yapılmıyor. Ukrayna tarafından gümrüklerde değişiklik yapılacağı yönünde Türk ihracatçılarına herhangi bir bilgi verilmedi. Aynı zamanda gümrüklerde de ücret ve vergilerde belirsizlik var. Keyfi uygulamalar nedeniyle en büyük pazarlarımızdan olan Ukrayna'ya ihracat yapan üreticilerimiz kaygılanıyorlar. Kış sezonu çiçek ihracatına kısa bir süre kala böyle bir sorun yaşanması Türk ihracatını da olumsuz etkileyecek. Yaz döneminde büyük bir pazar olan Ukrayna pazarını gümrük kapılarının açılmaması nedeniyle kaybetmiş durumdayız. Kış sezonu için bütün girişimleri yapacağız. Resmi kanallardan sorunu gidermeye çalışacağız.”

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr