Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ZAFER BAYRAMI 88. YILINDA DA COŞKUYLA KUTLANDI

ZAFER BAYRAMI 88. YILINDA DA COŞKUYLA KUTLANDI

ZAFER BAYRAMI 88. YILINDA DA COŞKUYLA KUTLANDI31.08.2010

Kurtuluş Savaşı'nın zaferle noktalandığı 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 88'inci yıldönümü tüm yurtta düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalar, birkaç ildeki protokol gerginliğinin dışında olaysız geçti. Devletin zirvesi Ankara'da düzenlenen törenlerde bir araya geldi. Ankara'daki kutlamalara Rize'deki heyelan bölgesinde incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan katılmadı.

Ankara'daki kutlamalar Anıtkabir'e çelenk bırakılmasıyla başladı. Geçit törenlerinin düzenlendiği Atatürk Kültür Merkezi ise görkemli kutlamalara sahne oldu. Buradaki töreni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner de izledi. Sabah erken saatlerden itibaren Hipodrom alanına gelen vatandaşlar törene yoğun ilgi gösterdi.
 
Kılıçdaroğlu protokol acemisi
Törende geçişleri protokol gereği Cumhurbaşkanı Gül ve Genelkurmay Başkanı Koşaner ayakta izledi. Gül ve Koşaner'in ayağa kalktığı esnada CHP lideri Kılıçdaroğlu da ayağa kalktı. Ancak Cumhurbaşkanı Gül'ün uyarısı ile Kılıçdaroğlu yerine oturdu.

Zafer Bayramı'nın en coşkulu şekilde kutlandığı illerden biri de İzmir oldu. Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamalara binlerce kişi katılırken, Büyük Zafer'in esaret altındaki tüm uluslara örnek oluşturduğu vurgusu yapıldı. İstanbul'da da Vatan Caddesi'nde geçiş töreni düzenlendi.
Doğu ve Güneydoğu'daki törenlere ise cezaevinde oldukları için çok sayıda BDP'li belediye başkanı katılamadı. Tunceli'deki törenlerde Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Harun Ocaklı ile BDP'li Belediye Başkanvekili Şahin Kılıç, kutlamaları birlikte kabul etti. Batman'da Valilik bahçesinde Atatürk büstüne çelenk konulmasıyla başlayan kutlamalar, Turgut Özal Bulvarı üzerinde devam etti. Siirt'teki kutlamalarda da Belediye Başkanı Selim Sadak hazır bulunamadı.
Çanakkale'deki kutlamalara ise tribün gölgesi düştü. Törende, Kıbrıs ve Kore gazilerinin protokol tribününün tam arkasına kurulan ve bayramın izlenemediği seyyar tribünde buruk şekilde duruşu üzüntü yarattı.

Ağrı Valiliği tarafından 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Ağrı Dağı Zirve Tırmanışı da dün tamamlandı. Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinden 26 Ağustos'ta tırmanışa geçen 38'i yabancı, toplam 210 dağcıdan 61'i zirveye ulaştı. 4200 metredeki kamp ile zirve arasında rahatsızlanan 3 dağcıya, sağlık ekipleri müdahale etti. Oruç tutan 11 dağcı ise kamp mutfaklarında aşçıların pişirdiği yemeklerle iftarını açtı.
Kaynak: Referans
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr