Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / IATA: HERŞEYE RAĞMEN HAVACILIK BÜYÜYOR

IATA: HERŞEYE RAĞMEN HAVACILIK BÜYÜYOR

IATA: HERŞEYE RAĞMEN HAVACILIK BÜYÜYOR27.08.2010

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, ekonomik krize rağmen havacılık sektörünün gelişmekte olduğunu ve büyümenin en az bu yıl sonuna kadar süreceğini açıkladı. 
 
IATA: "Herşeye rağmen havacılık büyüyor"

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği, ekonomik krize rağmen havacılık sektörünün gelişmekte olduğunu ve büyümenin en az bu yıl sonuna kadar süreceğini açıkladı.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Başkanı Giovanni Bisignani, sektörün geçen ay da büyüdüğünü ve kargo taşımacılığıyla birlikte yolcu sayısının artmaya devam ettiğini ve büyümenin yıl sonuna kadar süreceğini söyledi.

Aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu 230 havayolu şirketini temsil eren örgüt, büyümenin sürmesini “first” ve “business class” biletlerinde artan talebe bağlıyor. Bisignani, Avustralya’da yaptığı konuşmada, son iki yıldır para kaybetmekte olan havayolu şirketlerinin bu yıl 2 buçuk milyar dolar kar ettiğini söyledi. IATA Başkanı hava yolculuğuna talebin Asya, Ortadoğu ve Güney Afrika ülkelerinde arttığını, borç içindeki Avrupa ülkelerindeyse azaldığını bildirdi. Resmi bir ziyaret için Avustralya’da bulunan Giovanni Bisignani, Sidney’de yaptığı konuşmada geçen ay uluslararası yolcu sayısının yüzde 9, kargo miktarınınsa yüzde 22 oranında arttığını söyledi:Sektörün kâra geçmesinin beklenenden önce gerçekleştiğini kaydeden IATA Başkanı hava yolculuğunda en büyük patlamanın Çin ve Hindistan’a görüldüğünü vurguladı. Sivil havacılık sektöründeki küresel büyümenin yüzde 11 olduğuna dikkati çeken yetkili, Çin’de bu oranının en az yüzde 20 olduğunu ve Hindistan’da da buna yakın bir artış beklendiğini söyledi. IATA Başkanına göre en fazla para kazanan havayolu şirketleri de Asya’da. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği Başkanı, konuşmasında, hükümetlere sınırlarını yabancı havayolu şirketlerine açmaları çağrısında bulundu. Yabancı şirketlerin iç sefer yapmasına izin verilmemesini çağdışı milliyetçilik olarak niteleyen Bisignani, büyük şirketlerin birleşmelerini önleyen tekelcilik yasalarının da yumuşatılmasını istedi. 1945 yılında kurulan örgütün merkezi Kanada’nın Montreal kentinde bulunuyor.

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr