Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GALATAPORT İHALESİ BU YIL

GALATAPORT İHALESİ BU YIL

GALATAPORT İHALESİ BU YIL23.08.2010

Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Galataport’ta hemen hemen son aşamaya geldiklerini belirtti.

ÖYK’nın onay vermesi halinde Galataport’ta bu yıl içinde ihale ilanına çıkacaklarını ifade eden Aksu, “Bunda kararlıyız” dedi.
 
Otoyollar mevzuat bekliyor
 
Köprü ve otoyol özelleştirmeleriyle ilgili özelleştirme sonrasında ve özelleştirme sırasında söz konusu otoyolların nasıl işletileceğine ilişkin bekledikleri mevzuat değişikliğinin gerçekleştiğini ifade eden Aksu, mevzuat değişikliğinin ardından ÖİB’nin tanıtım dokümanlarını, şartnameleri revize ettiğini söyledi.

İşletme hakkı devri yöntemiyle gerçekleştirilecek özelleştirmeyle, mevcut otoyolların özelleştirmesini planladıklarını anlatan Aksu, Çeşme-İzmir arasını özelleştirme dışında tutmayı düşündüklerini kaydetti.
 
Enerji üretiminde özelleştirme başlıyor
 
Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerine başlayacaklarını ve bu ay sonunda veya eylül başında Hamitabat termik santralinde ihale ilanına çıkacaklarını bildirdi. Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerinde, öncelikli 4 termik üretim tesisinin portföy gruplarından ayrı olarak özelleştirilmesi kararı doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Ahmet Aksu, elektrik üretim özelleştirmelerinin bir kısmında varlık satışı, bir kısmında hisse satışı ve bir kısmında da işletme hakkı devri yönteminin izleneceğini bildirdi.
Bu arada, elektrik üretim özelleştirmelerinde, öncelikli 4 termik üretim tesisinin portföy gruplarından ayrı olarak özelleştirileceği açıklanmıştı. Bu tesisler ise Hamitabat (1.120 MW), Soma A-B (1.034 MW), Çan (320 MW) ve Seyitömer (600 MW)olarak belirlenmişti. Büyüklükleri 356 MW ile 2.795 MW aralığında değişen 9 portföy grubu oluşturulurken, bunlardan 3 adeti sadece termik santrallerden, 2 adeti termik ve hidroelektrik santralleri içeren karma portföyden, 4 adeti ise sadece hidroelektrik santrallerden oluşuyor.
Kaynak: Lojiport