Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / RUSYA DEVLET BAKANI MEDVEDEVİN İTİRAFI TÜRK İHRACATÇISINI UMUTLANDIRDI

RUSYA DEVLET BAKANI MEDVEDEVİN İTİRAFI TÜRK İHRACATÇISINI UMUTLANDIRDI

RUSYA DEVLET BAKANI MEDVEDEVİN İTİRAFI TÜRK İHRACATÇISINI UMUTLANDIRDI18.08.2010

Türk ihracatçılarının yıllardır yakındığı Rusya ile ihracatta bürokratik engeller, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'in açıklamalarıyla kanıtlandı. Medvedev'in "Basitleştirilmiş gümrük uygulamalarından şirketlerin sadece binde 5'i faydalanıyor, acil eylem planı şart" sözlerini değerlendiren DEİK Türk-Rus İş Konseyi'nin eski Başkanı Turgut Gür, başkanın bu durumdan dolayı mahçup olduğunu belirterek, "İhracatı 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarma hedefinin gerçekleşemeyeceği ortada. Ulaşılamayan hedefler onları da üzüyor" dedi. İstanbul Kimyevi Madde ve Ürün İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz de engelleri hatırlatarak "Rusya Türkiye'ye karşı görünmeyen bir isteksizlik içinde. Benim tanıdığım yeşil koridordan faydalanan bir firma yok. İhracat yapmaktan cayan firmalar oluyor" diye konuştu.
 
Sıkıntılar devam ediyor
Rusya'nın en çok ihracat yaptığı on ülke arasında dördüncü sırada yer alan Türkiye, ithalatta ise 14'üncü sırada bulunuyor. 20 milyar doları bulan dış ticaret hacmi içinde Türkiye'nin payı 2010'un ilk altı aylık verilerine göre sadece 2.4 milyar dolar. Bu tablonun değişmesi ve ticaret hacminin 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkarılması hedefi ise Haziran ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Başbakanı Medvedev'in İstanbul'da biraraya gelmesi sırasında açıklandı. Türk firmalarına kolaylık getirileceği, vizenin de kaldırılacağı belirtilen bu zirveden sonra geçen iki aya rağmen somut gelişmeler olmadı. Vize kaldırılmadı, ihracatta ise Türk firmaların sıkıntıları devam etti.

İşte bu tablonun gerçekleşmesini sağlayacak anlaşmalara rağmen Rusya ile gümrük sorunlarının devam ettiğini söyleyen ihracatçıların haklılığını önceki gün Medvedev'in Soçi'de yaptığı bir açıklama kanıtladı. Medvedev ekonomi kurmaylarına "Basitleştirilmiş gümrük uygulamalarından (Yeşil koridor) şirketlerin sadece binde 5'i faydalanıyor, acil eylem planı şart" dedi. Gümrüklerden bazı mal ve ürünlerin daha az bürokrasi ile giriş çıkışına imkan sağlayan "Yeşil Koridor" veya "Yeşil Hat" uygulamasının bürokratik engellere takıldığı böylece Rusya'nın en üst makamınca da kabul edilmiş oldu. DEİK Türk-Rus İş Konseyi eski Başkanı Turgut Gür, iki ülke arasında sıkıntıların sürdüğünü belirterek Medvedev'in bu durumdan dolayı mahçup olduğunu söyledi. Gür şöyle konuştu:"İkili anlaşmalara göre ihracatı 5 yıl içinde 100 milyar dolara çıkaracağız. Ancak bakıyoruz ki Türkiye'nin ihracatı en tavan yaptığı yıl olan 2008'de 8 milyar dolar civarında. Bu yıl 2008'i de yakalmayacağız. İkili anlaşmalarda yapmış olduğumuz ancak ulaşılamayan hedefler onlarında canı sıkılıyor. Bu sefer Medvedev kendi kurmaylarına dönüp sıkıntıyı sorguluyor. Başkanın açıklamaları önemli. Demek ki sorunun kendi taraflarında olduğunu farkında, bu konuda bir şeyler yapılması için kurmaylarını görevlendiriyor."
 
O koridor bize hiç bir zaman yeşil olmadı
Rusya'nın kendi içindeki bürokrasisinin firmaları canından bezdirdiğini belirten İstanbul Kimyevi Madde ve Ürün İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz de "Rusya'nın kendi içinde koridordan geçirdiği Rus şirketleri konusunda bir sıkıntısı var. Şöyle ki, herkese açılan bir koridor değil bu. Siz bu konuda istediğiniz kadar uğraşın alıcınız bu konuda Rus hükümeti ile bir anlaşma yapmadıysa veya yapmak istemiyorsa bu konuda şansınız yok" dedi. Akyüz şöyle devam etti: "Rusya Türkiye'ye karşı görünmeyen bir isteksizlik içinde. Alıcıları doğru değilse zaten bu koridoru kullanamıyor. Benim tanıdığım yeşil koridordan faydalanan bir firma yok. Bugün Evyap'ın ürünleri Rusya'da pazar lideri, ancak onlar bile canlarından beziyor. İhracat yapmaktan cayan firmalar oluyor." Ağaç Orman İhracatçıları Başkanı Abdullah Tever de gümrüklerdeki sorunların devam ettiğini belirterek başkanın çözüme yönelik çabalarının bu konuda bir umut olduğunu belirtti. Tever, "Ancak bu konuda kendi içlerindeki bürokrasiyi hafifletmek zorundalar" diyen Tever, kendi firması ile katıldığı bir fuar için gümrükte mallarını çıkaramadığını kaydederek, "Araya büyükelçimizi soktuğumuz halde ürünlerimizi gümrükten çıkaramadık ve fuara yetiştiremedik. Bu yüzden de bir daha katılamama kararı aldık" dedi.

Kaynak: Referans

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr