Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / LOJİSTİK KÖY KARSA MI GİTTİ!

LOJİSTİK KÖY KARSA MI GİTTİ!

LOJİSTİK KÖY KARSA MI GİTTİ!03.08.2010

Erzurum'da kurulacağı açıklanan Lojistik Köy'ün Kars'ta kurulması için başlatılan çalışmalar meyvesini verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD), Kars'a yapılması öngörülen lojistik merkezin, halen lojistik merkez kurulma çalışmaları devam eden Erzurum'a kaydırılması gibi bir durum söz konusu olmadığını açıkladı.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Kars'ta lojistik merkez yapılmasını zorunlu hale geldiğini bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Bazı internet sitelerinde ve Kars yerel basınında, TCDD'nin Kars'ta kurmayı planladığı lojistik merkezini, Erzurum'a kaydırdığı şeklinde ifadelere yer verilmektedir. Bilindiği gibi TCDD tarafından, kent merkezi içerisinde kalmış olan yük garlarını, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi, ulaşım modları arasında geçiş sağlayan, müşteriler tarafından tercih edilebilir bir alanda, yük lojistik ihtiyaçlarına cevap verebilecek özellikte, teknolojik ve ekonomik gelişmelere uygun, modern bir şekilde lojistik merkez kurulması çalışmaları başlatılmıştır. Bu çerçevede; sadece bulundukları bölgeye değil Türkiye'nin geneline de hitap eden yük merkezleri olarak büyük önem arz eden Türkiye genelinde özellikle organize sanayi bölgesine (OSB) yakın ve yük potansiyeli yüksek olan ve şimdilik 12 noktada başlayan lojistik merkez kurma çalışmaları devam etmektedir. Bu çalışmalardan birisi de Erzurum'da yapılmaktadır. Halen, Erzurum'da şehir merkezinde yükleme boşaltma tesisimiz hizmet görmektedir. Ancak özellikle dökme yüklerde oluşan tozumanın, gürültü, görüntü ve çevre kirliliği yaratması nedeniyle, kent içinde kalmış yük hizmetlerinin şehir dışına çıkartılması zaruri hale gelmiş ve Erzurum'da OSB yanında bulunan Palandöken'de bir lojistik merkez kurma çalışmalarına başlanmıştır." denildi.

Kurulacak lojistik merkezlerin yer tespitinde, inşası devam eden Kars-Tiflis-Bakü Projesi'nin herhangi bir ilgisi ve etkisi bulunmadığını kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi: "Yapımları devam etmekte olan Kars-Tiflis, Kars-Iğdır demiryolu projeleri ile Kars-Sivas, Kars-Trabzon demiryolları da yapıldığında, aynı bölgede bulunan Kars ilimizin de önemi hiç kuşkusuz artacaktır. Rusya'dan, Gürcistan'dan, İran'dan, Türkiye'de ise Karadeniz ile iç ve batı kesimlerinden gelecek yüklerle uluslararası önemi de artacak olan Kars'a lojistik merkez yapılması zorunlu hale gelecektir. Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, gelecekte Kars'a yapılması öngörülen lojistik merkezin, halen lojistik merkez kurulma çalışmaları devam eden Erzurum'a kaydırılması gibi bir durum söz konusu değildir." Öte yandan, Erzurum'da kurulması düşünülen Lojistik köy çalışmaları ise sözden öteye gitmediği belirlendi.

Kaynak: GAZETEGUNCEL.COM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr