Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GÜMRÜKLERDE TAKİBE HONG KONG MODELİ

GÜMRÜKLERDE TAKİBE HONG KONG MODELİ

GÜMRÜKLERDE TAKİBE HONG KONG MODELİ20.07.2010

Türkiye'nin de bu yıl sonunda tam olarak otomasyon sistemine geçmeyi planladığını kaydeden Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, gümrüklerde sıkı takip için Hong Kong modelini de incelediklerini söyledi

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, gümrüklerde sıkı takip için Hong Kong modelini de incelediklerini söyledi.
 
Ahtapot Operasyonu konusunda ise denetimleri yapan memurların dahi otomatik olarak merkezden belirlendiğini kaydeden Yazıcı, ''Operasyonların devamı gelecek'' dedi.
Bakan Yazıcı, Hong Kong Limanı'nda yetkililerden brifing aldı, yapılan bazı kaçakçılık operasyonlarının görüntülerini izledi ve limanda yapılan aramalara tanıklık etti.

Dünyada konteyner taşımacılığında büyük önem taşıyan Hong Kong Limanı'na günde 14 bin konteyner giriş-çıkışı yapılıyor. 2009 yılı itibariyle 21 milyon konteyner giriş-çıkışı yapılan limanda büyük bir ticari dolaşım yaşanıyor. Ancak limanda, giren konteynerlerin yüzde 1'i aranabiliyor. Hong Kong Limanı'nda gümrük görevlileri kaçakçılık olaylarını daha çok feribotla takip edebiliyor. Burada, özellikle liman hizmetlerinden gelir sağlanıyor.

Uzakdoğu ürünlerinin yüzde 70-80'i bu liman üzerinden geçiyor. Dünyada konteyner giriş çıkışı açısından bu liman Singapur ve Sanghay'ın ardından dünyanın 3. büyük limanı.
Yazıcı, Hong Kong gümrük idare yapısı ile Türkiye'deki idari yapının benzerlik gösterdiğini belirtti. Hong Kong'da yıl sonunda otomasyon sistemine geçilmesinin hedeflendiğini bildiren Yazıcı, Türkiye'nin de bu yıl sonunda tam olarak otomasyon sistemine geçmeyi planladığını kaydetti.

Yazıcı, gümrüklerde sıkı takip için Hong Kong modelini incelediklerini de ifade etti.
Bu arada, Hong Kong gümrük muhafaza memurlarının tek tip kıyafet düzeninden etkilenen Yazıcı, Türkiye'de de koyu renk, tek tip resmi kıyafetin tüm gümrük memurlarına yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini söyledi.

X-ray sayısı artırılacak
Bakan Yazıcı, kaçakçılıkla mücadele çalışmaları kapsamında x-ray cihazlarının sayısının artılacağını da söyledi.

Halkalı Gümrük Müdürlüğünde işlem yapan bazı firmalara ait ihracat beyannamelerinin sistemde usulsüz bir şekilde kapatıldığının tespit edilmesi üzerine gerçekleştirilen Ahtapot Operasyonu'na da değinen Yazıcı, denetimleri yapan memurların dahi otomatik olarak merkezden belirlendiğini, teknik takiple bu denetimlerin yapıldığını, savcılıkla koordineli yürütüldüğünü anlattı. Yazıcı, operasyonların devam edeceğini bildirdi.

Kaynak: AA
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr