Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / VİZE VE TAŞIMA KOTALARI SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

VİZE VE TAŞIMA KOTALARI SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

VİZE VE TAŞIMA KOTALARI SORUNU BİR AN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ20.07.2010

Türkiye-Slovenya İş Konferansı’nda konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması olmasına rağmen, vize uygulamalarından kaynaklanan sorunlar yaşadıklarını anlattı. Hisarcıklıoğlu, bunun malların ve insanların serbest dolaşımına dayanan gümrük birliğinin ihlali olduğunu vurguladı. TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Slovenya'yla tüm alanlarda çeşitlendirilmiş ekonomik ilişkiler tesis etmek istediklerini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, konuşmasında AB üyesi ülkelerin bir süredir Türk nakliye araçlarına, gümrük kapılarından girişte uyguladığı geçiş kotalarının AB hukuku çerçevesinde haklı bir dayanağa sahip olmadığını kaydederken şöyle konuştu: “AB ve Türkiye arasında imzalanan anlaşmalara ters olan vize ve taşıma kotaları sorununun bir an önce kalıcı bir şekilde çözülmesini talep ediyoruz.''

-“Slovenya’nın destek vermeye devam edeceğinden şüphe duymuyorum”
Avrupa siyasetinin hukuk ve evrensel değerler üzerinde şekillenmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Slovenya'nın AB platformlarında hakkaniyetli tutumunu sürdürerek Türkiye'ye destek vermeye devam edeceğinden şüphe duymadığını ifade etti.

Hisarcıklıoğlu, Slovenya'nın dışında diğer Avrupa liderlerini de ahde vefa ilkesiyle verilen sözlere sadık kalmaya, atılan imzalara uymaya davet ederek, ''Türkiye, tüm engelleme çabalarına rağmen genç nüfusu, dinamik ekonomisi, umut vaat eden geleceği, bölgesinde takip ettiği etkin dış politikası ve vizyonu ile geleceğin Avrupa'sında hak ettiği yeri alacaktır'' dedi.

-Gül: "Türkiye'deki finansal sektör krizden etkilenmedi"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise, Brdo Kongre Merkezi'nde Slovenya-Türkiye İş Konferansı'nın kapanışında yaptığı konuşmada, Slovenya'nın eski Yugoslavya ülkeleri içinde büyük başarılara imza atmış, bölgesinde örnek bir ülke olduğunu söyledi.

Slovenya'nın, Türkiye'ye AB üyeliği konusunda büyük destek verdiğini hatırlatan Gül, Türkiye'nin AB'ye önemli katkılar sağlayacak bir ülke olduğuna işaret etti.

Dünyada bir küresel kriz yaşandığını ancak 2001 yılında Türkiye'de yaşanan şiddetli finansal krizin ardından alınan önlemler dolayısıyla Türkiye'deki finansal sektörün son krizden etkilenmediğini anlatan Gül, halen ülkedeki ekonomik göstergelerin iyi durumda olduğunu belirtti.

AB ülkelerinde yaşanan kriz nedeniyle alım gücünün düşmesinden dolayı Türkiye'nin bu ülkelere ihracatında etkilenme olduğunu ifade eden Gül, Türkiye'nin Afrika, Latin Amerika ve Orta Asya gibi bölgelerde yeni pazar arayışlarına girdiğini söyledi.

Konuşmasında Türk ve Sloven iş adamlarına da seslenen Gül, bölgede karlı iş birliği alanları bulunduğunu, her iki ülke işadamlarının da bu işlere yoğunlaşmaları gerektiğini belirtti.

Türk müteahhitlik şirketlerinin yurt dışında başarılı işlere imza attıklarını da ifade eden Gül, Türk iş adamlarının Sloven şirketlerin başka ülkelere açılmasında fırsat yaratabileceklerini kaydetti.

Türkiye'nin 71 milyon nüfusa sahip büyük bir ülke olarak Sloven iş adamları için iyi bir yatırım fırsatı sunduğunu vurgulayan Gül, turizm alanında da iki ülke işadamlarının birlikte çalışabileceklerini söyledi.

-''Hiçbir şekilde başka üyelikten söz edilemez''-

Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk de konuşmasında, küresel ekonomik krizin yaşandığı dünyada herkesin kendi rolünü bulmasının önem taşıdığını belirterek, bunun hayal gücü ve cesaret gerektirdiğini söyledi.

Türkiye ile Slovenya arasındaki işbirliğinin artırılmasının önemine işaret eden Türk, özellikle üçüncü ülkelerde iş ortaklıkları kurulabileceğini söyledi.

Ülkesinin Avrupa Birliği içinde Balkan ülkelerine yönelik vizenin kaldırılması için çaba gösterdiğini hatırlatan Türk, buna yönelik desteklerinin süreceğini bildirdi. Türk, bunun insan ve dolaşım hakları ile ilgili olduğuna işaret etti.

Soyadının Türkiye'de büyük ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Türk, Türkiye'yle işbirliği konusundaki gayretlerinin süreceğini ifade etti.
 
Kaynak: TOBB
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr