Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SLOVENYA İHRACATÇININ LOJİSTİK ÜSSÜ OLMAYA ADAY

SLOVENYA İHRACATÇININ LOJİSTİK ÜSSÜ OLMAYA ADAY

SLOVENYA İHRACATÇININ LOJİSTİK ÜSSÜ OLMAYA ADAY14.07.2010

Cumhurbaşkanı Gül ticaret hacminin 10 yılda 10 kat arttığı Slovenya'ya gidiyor. DEİK Sloven İş Konseyi Başkanı Arıcıoğlu ülkenin iyi bir dağıtım noktası olduğunu söyledi.
 
Son 10 yılda Türkiye ile ticaret hacmini 10 kat artırarak 850 milyon dolara çıkaran Slovenya, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı olmak istiyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 14-16 Temmuz tarihlerinde gerçekleştireceği resmi ziyaret, Slovenya ile ekonomik ilişkiler açısından önem taşıyor.

Deniz taşımacılığı, lojistik fırsatlar ve ekonomik ilişkilerin masaya yatırılacağı geziye Abdullah Gül'ün yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği/Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Türkiye'den 30'a yakın işadamı katılacak. Türk ihracatçılar açısından Slovenya'nın önemli bir lojistik merkezi olma potansiyeli taşıdığını belirten Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Sloven İş Konseyi Başkanı Başar Arıcıoğlu, "Slovenya, Orta Avrupa için çok güzel bir dağıtım noktası. Bugüne kadar Türk firmaları İtalya'nın Trieste Limanı'nı kullanıyorlardı. Ancak bu liman fazlasıyla yoğun. Slovenya'nın yaptığı yol yatırımlarıyla Avrupa içlerine ulaşım çok rahatladı. Türk ihracatçıları Slovenya'nın Koper Limanı'nı rahatlıkla kullanabilir" dedi.
 
Dış ticaretimiz çok iyi
2 milyon nüfuslu Slovenya ile 850-900 milyon dolarlık bir ticaret hacmi olduğunu belirten Arıcıoğlu, "Slovenya'yı diğer ülkelerin nüfusu, ekonomisiyle kıyasladığımızda, en fazla dış ticaret yaptığımız ülkelerden biri aslında. Türkiye ile Slovenya ekonomileri birbirine dayanan iki ülke. Çok uluslu şirketler bazı ürünlerini Türkiye'de, bazı ürünlerini Slovenya'da üretip sonra birleştirip diğer pazara geri getiriyor. Bu durum bir dezavantaj değil. Aksine ülkelerarası karşılıklı bağın göstergesi" dedi.
Slovenya'nın lojistik açısından öneminin bir göstergesi de Türkiye ile Slovenya arasında yaşanan hava trafiği olduğunu belirten Arıcıoğlu, "İstanbul ile Ljubjana arasında her gün yapılan uçak seferleri günde 100'den fazla şoför taşıyor. Türk TIR şoförleri İstanbul'dan Ljubjana'ya uçup buradan Trieste Limanı'na kara yoluyla giderek araçlarına kavuşuyor. 1999-2009 arasında son küresel krize rağmen Türkiye ile dış ticaretini 86 milyondan 850 milyon dolara çıkaran Slovenya, yeni yol yatırımlarıyla Avrupa'ya ihraç ürünü taşıyan Türk TIR'ları için avantajlı lojistik imkânları sunarak bu ticareti daha üst seviyeye taşımak istiyor" diye konuştu. Ziyaret kapsamında, 15 Temmuz'da Ljubjana'da DEİK tarafından Türk-Sloven İş Konseyi Toplantısı düzenlenecek. Slovenya ziyareti kapsamında UND Deniz Taşımacılığı, KOPER Limanı yetkilileri ile yeni bir Ro-Ro hattına ilişkin alternatifleri ve olası işbirliği imkânlarını görüşecekler.

Kaynak: Referans
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr