Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / TGS YER HİZMETLERİ A.Ş. İSG HAVAALANINDA YER HİZMETLERİ ÇALIŞMA RUHSATI ALDI

TGS YER HİZMETLERİ A.Ş. İSG HAVAALANINDA YER HİZMETLERİ ÇALIŞMA RUHSATI ALDI

TGS YER HİZMETLERİ A.Ş. İSG HAVAALANINDA YER HİZMETLERİ ÇALIŞMA RUHSATI ALDI14.07.2010

TGS Yer Hizmetleri A.Ş.'ye Sabiha Gökçen Havaalanı'nda yolcu trafik, yük kontrolü ve haberleşme, ramp ile gözetim ve yönetim hizmetleri vermek üzere A grubu dış hat çalışma ruhsatına esas teşkil etmek üzere 09/02/2010 tarihinde ön izin verilmişti.

Gerekli teçhizat alımını ve personel eğitimini tamamlayan TGS Yer Hizmetleri A.Ş. tüm gereklilikleri yerine getirerek Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünden 08 Temmuz 2010 tarihinde çalışma ruhsatı aldı.

Hızla artan yolcu ve uçak trafiği nedeniyle yer hizmetlerinin önemi daha da arttırdığı ve iki yer hizmetleri kuruluşunun faaliyet gösterdiği Sabiha Gökçen Havaalanı'nda, TGS Yer Hizmetleri A.Ş'ne çalışma ruhsatı verilmesi ile, artan yolcu ve uçak trafiğinde rekabet ortamının oluşturularak kalitenin arttırılması ve bunun neticesinde yer emniyetinin en ileri seviyede sağlanması amaçlanıyor.
Yer Hizmetleri cazip bir sektör haline geldi…
Ülkemizde sivil havacılık faaliyetlerinin gelişmesiyle birlikte, yer hizmetleri havacılıkta cazip bir sektör haline geldi.  Havaalanlarında yer hizmetleri vermek isteyen kuruluşların sayısı hızla artarken, Tokat,  Siirt, Balıkesir Körfez gibi havaalanlarında da yer hizmetleri vermek üzere çalışma ruhsatı alan kuruluşlar oldu. Ayrıca, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes, Konya ve Trabzon havaalanlarında da mevcut çalışma ruhsatlarına ilave olarak diğer yer hizmetleri için çalışma ruhsatları verildi.

SHGM tarafından başlatılan ve etkin bir şekilde uygulanan; "Yer Hizmetleri Gelişimi", "Ulaşım Hizmetinin Yaygınlaştırılması", "Hava-Kara Taşımacılığı Entegrasyonu", "Alternatifli Ulaşım İmkanının Sağlanması" ile "Gözetim ve Yönetim Hizmetlerinin Yaygınlaştırılması" projeleri ile havaalanlarında bir çok şirkete çalışma ruhsatı verilerek yer hizmetlerinin tüm havaalanlarında yaygınlaştırılması sağlanmıştır.  

2002 Yılı sonuna kadar yer hizmetleri kuruluşlarına verilen çalışma ruhsatı sayısı toplam 261 iken, bu rakam 2010 yılı Temmuz başında 684'e yükselmiş, ruhsat sayısı 2002'ye göre, Temmuz 2010 yılı itibariyle yüzde 162 artış göstermiştir.

Toplam Yer Hizmetleri Çalışma Ruhsatı Sayısı aşağıdaki tabloda verilmiştir.
 
 
 
A Grubu Çalışma Ruhsatı ile yer hizmetleri verilen havaalanı sayısında olağanüstü artış yaşandı…

2002 yılında sadece 8 havaalanında A Grubu Çalışma Ruhsatı ile yer hizmetleri verilirken, SHGM tarafından yapılan ruhsatlandırma çalışmaları sonucunda son 8 yıl içinde 27 havaalanında daha A Grubu Çalışma Ruhsatı ile yer hizmetleri verilmeye başlandı.

2002 yılında iki A grubu yer hizmetleri kuruluşu tarafından 8 havaalanında verilen yer hizmetleri bugün, 4 kuruluş tarafından 35 havaalanında yolcu trafik, yük kontrolü ve haberleşme ile ramp türlerini de kapsayacak şekilde verilmeye başlandı. Ayrıca, 6 havaalanında da A grubu çalışma ruhsatı için ön izin verilmiştir. Kuruluşların hazırlıklarını tamamlamasıyla birlikte verilen çalışma ruhsatlı havaalanı sayısı 41'e ulaşacaktır. 
İstihdama kaynak oluşturdu…

Yapılan çalışmalar sonucunda, temsil, yolcu trafik, yük kontrolü ve haberleşme, ramp, uçak hat bakım, uçuş operasyon, ulaşım, ikram servis, gözetim ve yönetim ile uçak özel güvenlik hizmet ve denetimi hizmetlerinde faaliyet gösteren A, B ve C grubu çalışma ruhsatına sahip kuruluş sayısı 41'e, toplam çalışma ruhsatı sayısı da 684'e ulaşmıştır.
SHGM'ce verilen çalışma ruhsatları, yolculara ve uçaklara yer hizmetlerini sağlayabilmek, kullanılan özellikli teçhizatın bakımlarını gerçekleştirmek üzere sektörde binlerce kişiye istihdam yaratılması bakımından da büyük önem taşıyor.

Yer hizmetleri kuruluşlarına yabancı ilgisi arttı…

Yer hizmetleri kuruluşlarının birçok havaalanında teşkilatlanması ve ülkemize gelen hava yolu kuruluşlarına hizmet vermesiyle birlikte yer hizmetleri kuruluşlarımıza yabancı ülkelerden ilgi arttı. İki yer hizmetleri kuruluşumuz, dış ülkelerde ihale kazanarak uluslararası havaalanlarında yer hizmetleri vermeye başladı.

Yer hizmetleri kuruluşlarımız, Avrupa'da Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de, Belçika´nın Charleroi- Brüksel Sud Uluslararası Havalimanı'nda, Letonya-Riga Havaalanında, Asya'da Hindistan'ın başkenti Delhi ve en önemli kenti Mumbai'de (Bombay) ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti - Ercan Havaalanında yer hizmetleri vermeye başladı.

Kaynak: SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr