Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / BAVUL TİCARETİ KALKTI, DERİLER DEPOLARDA KALDI

BAVUL TİCARETİ KALKTI, DERİLER DEPOLARDA KALDI

BAVUL TİCARETİ KALKTI, DERİLER DEPOLARDA KALDI14.07.2010

Türkiye'den Rusya'ya yapılan yıllık 3 milyar dolarlık deri ihracatının 1 milyar dolarını oluşturan bavul ticareti uygulamasına Rusya son verince, Rus alıcılar siparişlerin yarısını iptal etti.

Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Genel Sekreteri Mehmet Ali Dinç, 3 bin 600 kayıtlı firma ve 200 bin civarında çalışanı bulunan Türkiye deri sektörünün, 2009 yılı verilerine göre Rusya'ya yaptığı yıllık 3 milyar dolar civarındaki ihracatın, 1 milyar dolarının beyannameli ihracat, 1 milyar dolarının özel faturalı ihracat (bavul ticareti), 1 milyar dolarının Antalya'daki perakende satışlardan oluştuğunu kaydetti.
 
Firmalar ciddi sıkıntıda
Rusya'nın, deri ve tekstil sektörü açısından ihracatta ilk sırada geldiğini dile getiren Dinç, Rusya ile yapılan bavul ticareti konusunda firmaların ciddi sıkıntılar yaşadığını belirtti. Dinç şunları anlattı: "Laleli, Beyazıt, Osmanbey'deki deri, tekstil, ayakkabı gibi sektörler, markalarımız dahil bu sistemle çalışıyorlardı. Önümüzdeki tek yol beyannameli ihracat. Bir deri ceket, bavul ticaretiyle Rusya'ya girdiğinde 30 dolar maliyeti vardı. Beyannameli ihracatla bu ürünün maliyeti 250 dolar oluyor. İstanbul'da milyonlarca dolarlık sipariş vardı. Rus alıcı, daha önce 30 dolar ödeyerek ülkesine götürüp sattığı bir ürüne, bugün 250 dolar öderse, bu ürünü satamayacağını düşünerek, kaporalarını yakmaya, siparişlerini iptal etmeye başladı. Çünkü ürünün Rusya'da mağazalarda 10-15 yıldır oturmuş bir fiyatı var."
Dinç, şu anda milyonlarca dolarlık malın kolilerde beklediğinin ve üretimin yavaşladığının altını çizerek, soruna çözüm bulunmaması halinde ihracatın, 200 bin kişinin işinin tehlikeye gireceğini, 3600 firmanın yüzde 50'sinin kapanacağını düşündüklerini ifade etti. 1998 yılında Rusya'daki devalüasyonun ardından Türkiye'de deri sektörünün ‘yok olduğunu' hatırlatan Dinç şu bilgileri verdi: "Rusya'da gümrük vergileri yüzde 10'a düşürülmesine rağmen, Rusya pazarının tamamına sahip olduğumuz kürk süete 300 euroluk yüksek bir referans fiyatı koydular. Oysa bu ürünün olması gereken referans fiyatı 100-150 eurodur. Zig deride Rusya pazarın yüzde 10'una hitap ediyoruz, yüzde 90'ı Çin'in elinde. İkili görüşmelerle bu ürünün referans fiyatını 70 euroya düşürdüler. Bu iki ürün arasında fiyat farkı normalde yüzde 50'dir. Bu durumda kürk süetin referans fiyatının da 100-150 euro civarında olması gerekir."
 
Rusya ile anlaşma imzalanmalı
Hükümet nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduklarını ifade eden Dinç, sundukları önerileri, uzun vadede "Rusya ile bir serbest ticaret anlaşması imzalanması", orta vadede, "Rusya'da bir Türk ticaret merkezi kurulması", kısa vadede "İhracatta Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan (DFİF) beyannameli ihracatı desteklemek ve geçiş sürecini kırmak için 2-3 yıllığına destek sağlanması", "acil bir toplantı yapılarak 300 euroluk referans fiyatına müdahale edilmesi" olarak sıraladı. Dinç, Dış Ticaret Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcısı Ziya Altunyaldız ile görüştüklerini ve kendisinin konuya olumlu yaklaştığını kaydetti.

Kaynak: Referans
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr