Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / DENİZCİLİĞİ TÜM ÜLKEYE YAYMALIYIZ

DENİZCİLİĞİ TÜM ÜLKEYE YAYMALIYIZ

DENİZCİLİĞİ TÜM ÜLKEYE YAYMALIYIZ08.07.2010

Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu; 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen ve 1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Türk Milleti denizlerinde de egemenlik hakkını kazanmış ve bu tarihi, denizcilik bayramı olarak kutlamaya başlamıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nın sonunda büyük kayıplar veren ve başlattığı kurtuluş mücadelesi ile tekrar güç kazanan ülkemiz için Kabotaj Kanunu, bağımsız Türkiye’nin denizlerde de egemen olduğunun açık bir göstergesi ve bunun tüm Dünya’ya ilanı olmuştur. Bu sebeple, 1926’dan beri 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak her yıl büyük bir sevinçle kutlanmaktadır.
Özellikle son yıllarda denizciliğe ait pek çok önemli gelişmenin yaşanmış olması,  denizcilik bayramının ayrı bir neşe ile ülkenin her tarafında kutlanmasına vesile olmuştur. Nitekim denizciliğin ülkemiz için sadece bir gün değil yılın her günü hatırlanmaya ve geliştirilmeye çalışılacak kadar önemli bir yeri vardır. Bu yüzdendir ki, Mustafa Kemal ATATÜRK, “Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” sözü ile denizciliğin önemine değinmiştir.
Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali YILDIRIM önderliğinde “her şeyi değiştirecek olan insandır” düşüncesiyle öncelikle kurumumuzda çalışan denizcilik eğitimi almış personel oranı %5’ten %27’ye çıkartılmış ve bunun sonuçları kısa sürede görülmüştür. Başlatılan eğitim ve denetim seferberliği ile hayal bile edilemeyen başarılar gerçekleştirilmiş, Türk Bayraklı gemilerin “Kara Liste”den önce “Gri Liste”ye daha sonra ise “Beyaz Liste”ye geçmesi sağlanmıştır.
Kabotaj taşımacılığının artması gerektiği sadece söylemlerde kalmamış kabotajda çalışan gemilerin ÖTV’siz yakıt kullanmaları sağlanarak sektöre büyük bir ivme kazandırılmıştır.
Türk sahipli pek çok amatör teknenin yabancı bayraktan Türk Bayrağı’na geçmesi için gerekli mevzuat düzenlemesi yapılarak kanuni tüm engeller kaldırılmış, “Şimdi Türk Bayrağına Geçme Zamanı” vurgusu güçlü bir şekilde yapılarak söz konusu teknelerde Türk Bayrağı’nın dalgalandırılması sağlanmıştır.
Denizi ve denizciliği sadece kıyı şeridimizde değil yurdumuzun her yerinde sevdirmeyi amaç edinerek, son yıllarda Anadolu’nun pek çok yerinde; Elazığ’da, Erzincan’da, Erzurum’da, Gaziantep’te, Kırşehir’de, Şanlıurfa’da ve Van’da da Denizcilik ve Kabotaj bayramı kutlanmış ve “denizci millet, denizci ülke” olmak için denizcilik tüm ülkeye yayılmaya çalışılmıştır. Zira bilinmektedir ki, Ceyhun Atuf KANSU’nun “MAVİ VATAN” dediği denizlerimizde bayram ancak bu şekilde tam anlamıyla kutlanacaktır.
Kabotaj hakkının elde edilmesi münasebetiyle düzenlenen 84’üncü Denizcilik ve Kabotaj Bayramını kutluyor, ülkemize ve sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.
Hasan NAİBOĞLU
Denizcilik Müsteşarı