Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AVRUPA İÇİN HAVACILIK POLİTİKASI OLACAK İSTANBUL DEKLARASYONU YAYINLANDI

AVRUPA İÇİN HAVACILIK POLİTİKASI OLACAK İSTANBUL DEKLARASYONU YAYINLANDI

AVRUPA İÇİN HAVACILIK POLİTİKASI OLACAK İSTANBUL DEKLARASYONU YAYINLANDI08.07.2010

Avrupa Sivil Havacılık Örgütü (ECAC) ile Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün (SHGM) 24-25 Haziran 2010 tarihleri arasında 2 gün boyunca ortaklaşa düzenlediği "Eğitim Konferansı" Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ev sahipliğinde İstanbul'da tamamlandı.
 
Açılışını Ulaştırma Bakanı Binali YILDIRIM'ın video konferans bağlantısıyla katılarak yaptığı konferansa, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreteri, ECAC Başkanı ve Genel Sekreteri, EUROCONTROL Genel Müdürü, Avrupa Komisyonu Hava Ulaşım Direktörü, ACAC Genel Müdürü  ve aralarında Belçika, Finlandiya, Norveç, Ürdün, İngiltere, Lübnan, Azerbaycan, Romanya, Portekiz, Moldava gibi ülkelerin Sivil Havacılık Genel Müdürlerinin de bulunduğu 40'dan fazla ülkeden 180 üst düzey havacılık mensubu katıldı.
 
Konferans, ilk kez yapılması ve Avrupa sivil havacılık eğitim politikasının oluşturulması açısından büyük önem taşıyor.
 
2 Gün boyunca süren konferans çerçevesinde, gerçekleştirilen panellerin ardından ECAC Eğitim Odak Noktası ve Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali ARIDURU tarafından Avrupa sivil havacılık eğitim politikasını oluşturacak İstanbul Deklarasyonu açıklandı.
 
Avrupa ve dünya sivil havacılık tarihine "İstanbul Deklarasyonu" adıyla geçecek metin şu şekilde:
 
Avrupa İçin Yeni Sivil Havacılık Politikası
İstanbul Deklarasyonu
 
"40'dan fazla ülke Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve ECAC Eğitim Odak Noktası Dr. Ali ARIDURU ve ECAC Başkanı Luis Fonseca de ALMEIDA tarafından ortaklaşa ev sahipliği yapılan özel bir konferansta İstanbul'da bir araya geldiler. Katılımcılara Sayın Bakan Binali YILDIRIM tarafından da bir açılış konuşması yapıldı. 
 
Konferans, Avrupa çapında daha emniyetli daha güvenli ve daha yeşil bir hava taşımacılığı için ECAC'ın sürekli bir öncelik haline gelen eğitim alanında, hayati öneme haiz bir rolü olduğunu vurguladı. Avrupa Hava Taşımacılığı'nın bugün ihtiyaç duyduğu ve gelecekte ihtiyaç duyacağı kalifiye, yetişmiş personel havuzunun en iyi biçimde yetkinlik temelli eğitim ile sağlanacağı vurgulandı.  Global mali krizden hava taşımacılığının çıkardığı derslerden biri de,  anahtar işlerdeki boşlukları dolduracak profesyonellerin sayısında gelecekte bir eksiklik olacağına dair kuvvetli sinyallerin ortaya çıkmasıdır.
 
ECAC Bölgesi, ulusal ve çok uluslu eğitimleri verebilecek  eğitim organizasyonunda okulları ve diğer oluşumları bakımından zengindir. ECAC ayrıca uzmanlığını iki Avrupa organizasyonundaki eğitimlerle sürdürebilir. Havacılık Güvenliğinde EASTI, Emniyet ve Çevrede JAA - TO. ECAC ayrıca, Singapur Havacılık Akademisi ve FAA Akademisinin tecrübelerinden de Mutabakat Zabtı ve yakın ilişkiler ile bilgi edinebilir. IATA ve ACI ile ortaklıklar ECAC'a endüstrinin tecrübelerinden yararlanma fırsatı verecektir.
 
Odak Noktası Dr. Ali ARIDURU'nun rehberliği altında:
 
1. Öncelikle, acil olarak, ECAC üst düzey eğitim veren ve ECAC logosunu kullanmak isteyen eğitim organizasyonlarını nasıl onaylayacağına dair bir süreç geliştirecektir. Bu süreç standartları, kalite kontrol önlemlerini gözden geçirme prosedürlerini tanımlayacaktır. 
 
ECAC'ın buradaki rolü, ECAC adına sunulacak eğitimin standardının en üst düzeyde kalmasını sağlamak üzere etkin bir gözden geçirmenin teminidir.
 
2. ECAC, detaylı bir ihtiyaç analizi yapacaktır. Odak Noktası, ECAC Sekreteryası ile birlikte ECAC üye devletlerinin eğitim ihtiyaçları ve talepleri ile mevcut eğitimler, eğitim organizasyonları ve eğitimlerin talepleri karşılayıp karşılamadığına dair resmi ortaya koyacak bir analiz çalışmasını üstlenecektir.
 
3. Bu unsurlar, tüm Genel Müdürlere bu yıl sonundan önce sunulacak ECAC Eğitim Politikası'nın sadece iki özelliğini oluşturacaktır.
 
4. Son olarak ECAC, kaynakların maksimum verimliliği ve birleştirilmesini teminen, Eğitim Organizasyonları Ağı kurulmasını göz önünde tutacaktır.
 
ECAC, ICAO'nun küresel düzeydeki misyonuna 50 yıldan fazla süredir yaptığı çalışmalarla katkı sağlamaktadır. ICAO ile söz konusu ilişkiler ECAC için en düzeyde öneme sahiptir. ECAC içinde dizayn edilecek eğitim politikası ICAO'daki benzer çalışmalarla uyumluluk gösterecektir.
 
ICAO ve ECAC, eğitimde en iyi uluslar arası standartların sağlanması konusunda aynı amacı paylaşmaktadır."

 
Konferans kapatılırken ayrıca, Dr. ARIDURU tarafından, ECAC'ın Avrupa dışındaki diğer bölgeler ve devletler ile yakın çalışma geleneği meslektaşlarına bir kez daha hatırlatıldı ve Eğitim Odak Noktası olarak görevinde bu önemli geleneği devam ettireceği ifade edilerek. Devletleri ve bölgeleri yakınlaştırmadaki büyük potansiyele ve bunun hava taşımacılığı endüstrisine sağlayacağı katkılara  da vurgu yapıldı. 
 
Konferans son olarak, SHGM koordinesinde yüksek düzeyli bir görev kuvveti oluşturma, yıl sonuna kadar oluşturulacak eğitim politikasını ECAC üyesi Genel Müdürlere sunma kararının alınmasından sonra konuşmacıların basın mensuplarının sorularını yanıtladığı basın toplantısıyla sona erdi.

Kaynak: SHGM
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr