Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AB-TÜRKİYE TİCARET RAPORUNDA 3. ÜLKEYE İHRACATTA SIKINTIYA VE VİZEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

AB-TÜRKİYE TİCARET RAPORUNDA 3. ÜLKEYE İHRACATTA SIKINTIYA VE VİZEYE DİKKAT ÇEKİLDİ

AB-TÜRKİYE TİCARET RAPORUNDA 3. ÜLKEYE İHRACATTA SIKINTIYA VE VİZEYE DİKKAT ÇEKİLDİ08.07.2010

Avrupa Parlamentosunca Gümrük Birliği çerçevesinde Türkiye-AB ticari ilişkileri ve bu çerçevede taraflar arasında yaşanan sorunları ortaya koymak amacıyla hazırlanan taslak raporda kota ve vize sorunuyla AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı Serbest Ticaret Anlaşmaları çerçevesinde yaşanan sıkıntılara işaret edildi.

Avrupa Parlamentosu (AP), Gümrük Birliği çerçevesinde Türkiye-AB ticari ilişkilerinde karşılaşılan sorunları irdeleyen bir rapor hazırladı. Raporda AB ile Türkiye arasında yaşanan kota ve vize sorunuyla AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı Serbest Ticaret Anlaşmaları çerçevesinde yaşanan sıkıntılar da dile getirildi.

ABHabere göre, AP Liberal grup üyesi ve AP Uluslararası Ticaret Komisyonu Başkan Yardımcısı Bulgar Metin Kazak tarafından kaleme alınan taslak raporda, Gümrük Birliği çerçevesinde Türkiye-AB ticari ilişkilerinin nereye gittiği ve taraflar arasında yaşanan sorunlar irdeleniyor.

AP Uluslararası Ticaret Komisyonu’nda ilk görüşmesi yapılan raporun, 13-14 Temmuz’da aynı komisyonda görüşülüp onaylanmasından sonra Eylül ayının ikinci yarısında AP genel kurulunda ele alınması öngörülüyor.

Tamamen teknik olan ve gelecek için de durum tespitlerine yer verilen raporda AB ile Türkiye arasında yaşanan kota ve vize sorunlarıyla AB’nin üçüncü ülkelerle yaptığı Serbest Ticaret Anlaşmaları çerçevesinde ortaya çıkan sıkıntılar dile getiriliyor.

Raporun ayrıca 1996’da yürürlüğe giren Gümrük Birliği anlaşması sonrasında ilk bir resmi belge olma özelliğini de taşıdığı vurgulanırken 1996’dan sonra Gümrük Birliği süreci bağlamında Türkiye-AB arasında yaşanan sorunların şimdiye kadar gündeme getirilmediğine dikkat çekiliyor.
 
Kaynak: Euractiv
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr