Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BOĞAZLAR MASAYA YATIRILACAK

BOĞAZLAR MASAYA YATIRILACAK

BOĞAZLAR MASAYA YATIRILACAK30.06.2010

Meksika Körfezi’nde çevre kirliliği, Türkiye’nin gündemine, boğazlardan geçen ve güvenlik sorunu yaratan petrol tankerlerini yeniden getirdi.

Petrol tankerleri boğazlardan geçen, 15 uluslararası şirketin katılımıyla, 1 Temmuz’da, konuyla ilgili zirve düzenlenecek. Zirveye Meksika Körfezi’nde platformu çöken BP yetkilileri de katılacak.
 
BP de zirveye katılacak
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, konuyla ilgili şunları anlattı: “Meksika’da yaşanan petrol kazasından sonra boğazların güvenliğini yeniden ele alma konusu gündeme geldi. Bu firmalarla oturup konuşacağız. Çünkü İstanbul Meksika körfezinden daha az değerli değil. Biz firmalara zorlama tedbirler getirmeyeceğiz. Gönüllülük esasına göre daha düşük kapasite ile taşıma yapılsın istiyoruz. İstanbul’u düşünmek zorundayız. Tankerlerin geçiş zamanları, taşıdıkları yük miktarı gibi konularda Ulaştırma, Dışişleri, Enerji ve Çevre Bakanlığı olarak bir bariyer sistemi oluşturulmasını istiyoruz.”
 
Güvenlik çıtası
 
Güvenlik konusunda çıtayı yükseltecek bir sistemin oluşturulması gerektiğini ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: “Bu geçişlerin tıkanması anlamına gelmiyor. Şu anda boğazlardan yıllık 150 milyon ton petrol taşınıyor. Amacımız, geçişlere engel olmak değil, alternatif çözüm yolu bulmak. Karadeniz’de petrol arayan firmalarla oturup konuştuk. Meksika olayının bir tecrübe olması gerektiğini konuştuk. Aramalar sırasında uyguladıkları önlemleri artırmalarını istedik. Biz boru hatlarının alternatif olmasını istiyoruz. Çünkü boru hatlarının biri bile devreye girse 10-15 yıllık bir yük boğazların üzerinden alınacak. Yıllık 50 milyon ton petrol Boğazlar yerine boru hatlarından geçecek” dedi.

Kaynak: Hürriyet
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr