Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / SİVİL HAVACILIKTA AFRİKA AÇILIMI

SİVİL HAVACILIKTA AFRİKA AÇILIMI

SİVİL HAVACILIKTA AFRİKA AÇILIMI30.06.2010

Demokratik Kongo Cumhuriyeti arasında İkili Hava Ulaştırma Anlaşması imzalayan Türkiye, Afrika ülkeleriyle ikili hava ulaştırma anlaşması imzaladığı ülke sayısını 23'e yükseltti.
 
Sivil Havacılık Genel Müdürü Dr. Ali ARIDURU başkanlığında 18 Haziran 2010 tarihinde Ankara'da gerçekleştirilen müzakereler sonunda imzalanan anlaşmaya göre; her iki ülkenin tayin edilen havayollarının  kademeli olarak artacak şekilde haftalık 21 frekans tarifeli yolcu ve de 21 frekans kargo seferi düzenleyebilmesi hususunda karar alındı.
 
Tarifeli sefer noktaları olarak  Türkiye için Demokratik Kongo Cumhuriyet'indeki noktalar ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti için Türkiye'deki noktalar; ara ve öte nokta olarak ise Türkiye ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki noktalar belirlendi.

 
Müzakereler sonunda her iki tarafın tayin edilen havayollarına 3. taraf dahil kod paylaşımı uçuşlar yapma hakkı tanınırken eğitim, bakım, yer hizmetleri, havaalanı işletimi gibi konularda işbirliği yapma hususunda fikir birliğine varıldı.
 
Demokratik Kongo Cumhuriyeti ile imzalanan anlaşma Afrika ülkeleriyle yapılan 23'ü hava ulaştırma anlaşması olurken, Türkiye'nin dünya genelinde havacılık anlaşması yaptığı ülke sayısı da 108'e yükseldi.

Kaynak: SHGM