Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / AVRUPANIN HAVACILIK EĞİTİMİ, TÜRKİYEDE MASAYA YATIRILACAK

AVRUPANIN HAVACILIK EĞİTİMİ, TÜRKİYEDE MASAYA YATIRILACAK

AVRUPANIN HAVACILIK EĞİTİMİ, TÜRKİYEDE MASAYA YATIRILACAK22.06.2010

ECAC tarafından sivil havacılık eğitimleri konusunda koordinatör ülke seçilen Türkiye'de, Avrupa'nın havacılık eğitimi politikaları ele alıncak 
         
Avrupa'nın havacılık eğitimi politikaları, Avrupa Sivil Havacılık Konferansı (ECAC) tarafından sivil havacılık eğitimleri konusunda koordinatör ülke seçilen Türkiye'de masaya yatırılacak.

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, ECAC tarafından sivil havacılık eğitimleri konusunda koordinatör ülke seçilen Türkiye'de, 24-25 Haziran 2010 tarihlerinde İstanbul'da Havacılık Eğitimi Konferansı düzenleyecek.
Konferansta, eğitim başlığı altında havacılık emniyeti, güvenliği, çevre, kalite kontrol denetimleri ve gelecekteki sorunlar masaya yatırılacak ve her alanın özelliklerine uygun bir ECAC eğitim yaklaşımı belirlenmesi için görüş alışverişinde bulunulacak.
Açılışını Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın yapması beklenen etkinliğe, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) Genel Sekreteri Raymond Benjamin, ECAC Başkanı Luis Fonseca de Almeida ve ECAC üyesi ülkelerin sivil havacılık genel müdürleri ile eğitimden sorumlu üst düzey yetkilileri katılacak.

SHGM yetkilileri, Türkiye'nin "bakım ve eğitim merkezi olma projesi"nin, ECAC'da üstlenilen eğitim başkanlığı görevi ile ivme kazanacağı ve yakın gelecekte Türkiye adına çok önemli fırsatları beraberinde getireceğini ifade ediyor.
AB üyesi olmayan ECAC'a üye olmayı başaran ülke Türkiye
AB üyesi olmadan ECAC yönetim kurulunda yer alan tek ülke konumundaki Türkiye, geçen yıl ikinci kez bu göreve getirilerek önemli bir başarıya imza atmıştı.
ECAC'ın Şubatta Madrid'de gerçekleştirilen Yönetim Kurulu Toplantısı'nda da Avrupa sivil havacılığındaki eğitim politikalarının belirlenmesi ve uygulanmasında Türkiye'nin koordinatör ülke olmasına, başkanlığını da Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru'nun yapmasına oy birliği ile karar verilmişti.
Eğitim konusunda bugüne kadar oluşturulmuş herhangi bir politikası olmayan ECAC'ta, Türkiye, bu görev ile 44 ülke adına inceleme, araştırma, değerlendirme, politika üretme faaliyetlerini icra edecek ve eğitim konusunda bir yol haritası belirleyecek.
ECAC'ın eğitim mevzuatının oluşturulmasından, toplantı ve seminerler gerçekleştirilmesi gibi bir dizi görevi yürütecek olan SHGM, bu çerçevede ilk olarak 24-25 Haziran 2010 tarihleri arasında İstanbul'da Avrupa ve komşu ülkelerin de katılacağı küresel bir konferans gerçekleştirecek.
Kaynak: Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr