Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TCDD VE İTALYAN ORTAĞI İTO ÜYELERİYLE BULUŞTU

TCDD VE İTALYAN ORTAĞI İTO ÜYELERİYLE BULUŞTU

TCDD VE İTALYAN ORTAĞI İTO ÜYELERİYLE BULUŞTU22.06.2010

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Dünya Bankası (DB) kredisi ile başlattığı ‘Yük Taşımacılığı Pazar Araştırması Projesi’ için İstanbul Ticaret Odası (İTO) üyeleri ile bir araya geldi.

TCDD’nin proje için partner olarak seçtiği İtalferr Spa-Trentalia Spa Konsorsiyumu temsilcilerinin de katıldığı toplantının açılış konuşmasını İTO Genel Sekreter Yardımcısı Selçuk
Tayfun Ok yaptı.
Demiryollarının geliştirilmesi ile ilgili bu projenin çok sevindirici olduğunu dile getiren Ok, İTO’nun, tüm üyelerini ilgilendiren lojistik sektörünü her zaman önemli gündem maddelerinden biri olarak ele aldığını söyledi.
İTO’nun yaklaşık 5 bin üyesinin lojistik sektöründe olduğuna ve konunun 60 bin üyesini yakından ilgilendirdiğine dikkat çeken Ok, “Bu konuda TCDD’den gelecek her teklifi içtenlikle değerlendirecek ve üstümüze düşen her görevi yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

Taşımacılık ve Lojistik Meslek Komitesi Meclis Üyesi Turgut Erkeskin, TCDD’nin ve proje kapsamında yapılan araştırmayı yürüten şirketin yetkililerine lojistik sektörü ile ilgili bilgi verdi. Aynı zamanda Uluslararası Taşımacılık ve Hizmet Üretenler Derneği (UTİKAD) Başkan Vekili olan Erkeskin, şunları söyledi:
”Karbondioksit salınımını azaltmaya çalışan ülkeler, demiryolu kullanımını artıyorlar. Yeşil taşıma olarak değerlendirilen demiryolu taşımacılığı dünyada ve Avrupa ülkelerinde hızla gelişiyor. Türkiye de sahip olduğu ağ ile demiryolu taşımacılığını geliştirerek bölgesinde çok önemli bir rol üstlenecek.”
Türkiye’nin bölgesinde lojistik üs olma ve intermodel taşımacılık yolunda büyük hedefleri olduğunu belirten Erkeskin, ticaret dünyasının TCDD’den önemli beklentiler içinde olduğunu vurguladı. Toplantıya, İtalferr Spa-Trenitalia Spa Konsorsiyumu yetkilisi Margherita Vaglio da katıldı.
 
SOYHAN ALPASLAN
* * *
İTO’nun görüşleri stratejimizi geliştirecek
TCDD Pazarlama Dairesi Başkan Yardımcısı Dr. Hülya Zeybek, “İTO’nun projemize gösterdiği destek çok önemli. Paydaşlarımızla, yani meslek odalarıyla, derneklerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. TCDD, yük taşımacığında hizmet kalitesini artırmak, müşterilerin taleplerine uygun pazarlama stratejisi oluşturmak, potansiyel pazarları belirlemek için bu projeyi Dünya Bankası kredisi ile başlattı. Proje için uluslararası destek aldığımız kuruluşlar var. Müşterilerimizin demiryolu beklentilerini ve algılarını tespit edeceğiz. Daha sonra bir pazarlama stratejisi oluşturacağız. İTO ile yapacağımız odak grup toplantıları bundan sonra da sürecek. Bir yıl sonunda çalışmalarımızı sektör ile paylaşacak ve tartışmaya açacağız. Görüşleriniz bizim stratejimizi geliştirecek” diye konuştu.
Kaynak: İTO
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr