Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Karayolu / ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İHALESİ BU YIL

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İHALESİ BU YIL

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ İHALESİ BU YIL22.06.2010

Yıldırım, üçüncü köprüde bu yıl ihaleye çıkmayı planladıklarını ve her şey yolunda giderse inşaatın seneye başlayacağını bildirdi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, üçüncü köprüde bu yıl ihaleye çıkmayı planladıklarını, değerlendirme tamamlandığı takdirde ve her şey yolunda giderse inşaatın seneye başlayacağını bildirdi.

Yıldırım, Cidde-Amman-Şam ve İstanbul'u birbirine bağlayacak olan ''JADI LINK'' projesinin töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Boğazı'na yapılacak üçüncü köprünün durumuyla ilgili soruya Yıldırım, şu yanıtı verdi:

''Bir yandan ilgili güzergahtaki belediye onayı, o süreç devam ediyor. Sakarya'da ve Kocaeli'nde bunlar büyük oranda tamamlandı. İstanbul Belediyesi de resmen süreci başlattı. İhale hazırlık sürecini de biz bakanlık olarak yürütüyoruz. Bunlar birbiriyle paralel yürüyor. Hedef şu; en azından bu sene içerisinde ihaleye çıkmayı planlıyoruz. Değerlendirilmesi de belki bu sene içerisinde tamamlanırsa, her şey yolunda giderse seneye inşaat başlar. Proje bedeli kamulaştırmalarla birlikte, 5 ila 6 milyar dolar arasında değişiyor. Tabii bu gelecek tekliflere bağlı. Bu, bizim yaptığımız kaba hesaplara göre tespit ettiğimiz bir değer. Projenin 90 kilometresi ve köprü 4 gidiş 4 geliş olacak. Ondan sonraki kısımlar 3 gidiş, 3 geliş 6 şeritli olacak. Yani 8 şeritli 90 kilometre, geriye kalan zannediyorum 180-200 kilometre civarında kısım da 3 geliş 3 gidiş olacak.''

Bakan Yıldırım, İsrail'in operasyon düzenlediği gemilerin durumu konusunda, sadece Türk bayraklı olan değil, bütün gemilerin serbest bırakılması konusunda Dışişleri Bakanlığı'nın diplomatik kanallardan çalışma sürdürdüğünü bildirdi.

İsrail'in prensip olarak buna karşı olmadığını açıkladığını kaydeden Yıldırım, ''Ancak buradaki sorunumuz, oradaki yüklerin boşaltılması ve imtiyaz sahiplerine dağıtılmasının biraz zaman alacağı. Onun dışında herhangi bir sorun gözükmüyor'' dedi.

Kaynak: Perşembe Rotası
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr