Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 500 MİLYAR DOLARIN İLACI GÜMRÜK

500 MİLYAR DOLARIN İLACI GÜMRÜK

500 MİLYAR DOLARIN İLACI GÜMRÜK16.06.2010

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı TİM’in 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat vizyonu için gümrüklerde düzenlemelerin yapılacağını vurguladı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) haziran ayı ‘Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’yı konuk etti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile birlikte 61 ihracatçı birliği başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin katıldığı toplantıda ihracatçıların sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyen Bakan Yazıcı, ihracatçılara destek vererek, “TİM’in 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat vizyonuna yönelik gümrüklerde düzenlemelerle hedefe birlikte ulaşacağız. Sizin rekabet gücünüzü artırmak için düzenleme gerekiyorsa düzenleme yapacağız. Bunları birlikte kendimizi egemen kılarak gerçekleştireceğiz. Sıfır toleransla yapacağız” diye konuştu.
 
Toplantıda ihracatçıların sorunlarını dile getiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatın Türkiye’nin büyüme motoru olduğunu hatırlatarak, gümrük idaresinin de ihracatçının değişmez ortağı olduğunu aktardı. Kriz sonrasında yılın ilk 5 ayında ihracatta yüzde 23’lük bir artış yakaladıklarını, ancak başta döviz kurları olmak üzere gümrüklerde de sıkıntıların da bir türlü sona ermediğini belirtti.
Gümrüklerde prosedürlerinin, zamanın koşullarına uygun, hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirilmesini istediklerinin altını çizen Büyükekşi, yapılan iyileştirme çalışmalarını takdir ettiklerini ancak yine de eksikliklerin bulunduğunu aktararak şöyle devam etti:
 
‘Kırmızı Hat’ sorun yaratıyor
“Tüm sektörlerde zamanında teslimat artık çok önemli. Gümrük işlemlerindeki gecikmeler sevkiyatları aksatmakta, bir günlük aksama dahi ihracatçılarımızı alıcılar karşısında zor durumda bırakmaktadır. İşlem maliyetlerinin artması, özellikle fiyata karşı hassas olan sektörlerimizde ihracatçılarımızın rekabet güçlerini azaltıyor.
Son iki aylık dönemde ihracatın büyük çoğunlukla “kırmızı hat” olarak tabir edilen tam fiziki muayeneye tabi tutuluyor. Bu süreçte, ürünlerin tam tespiti yapılmakta ve bazı hallerde ürünler gümrük kimyahanelerine sevk edilmektedir. Buradaki süre çok uzun. İhracatı duraklatacak seviyede. İhracatçılarımız zaman ve maliyet olarak ciddi zorunlar yaşıyorlar.”
Kırmızı hat uygulamasına ülkenin gururu çok büyük işletmelerin de tabi olduğunu ve ek maliyetler çıktığını aktaran Büyükekşi, özellikle gıda alanında arama yapılan bir tırın ek maliyetinin 150 euro’ya kadar çıkabileceğinin altını çizdi. Maliyetleri artıran bir başka noktanın ise fazla mesai uygulaması olduğunu belirten Büyükekşi, ihracatın önünün açılmasını istedi. Büyükekşi ayrıca Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi’ndeki ücretin ihracatçı ile gümrükçü arasında serbest piyasa şartlarında oluşması gerektiğini vurguladı.
 
İhracatçının canı yanıyor
İhracatçının rekabetçi kur desteği talebini bir kez daha yineleyen Büyükekşi, “İhracatı bir kalkınma stratejisi olarak belirlemiş tüm ekonomiler, ihracatçılarına rekabetçi kur avantajı sağlıyorlar. Bugün bambaşka bir Türkiye var. Çok büyük bir sanayi altyapımız oluştu. Ortaya çıkardığımız büyük üretim kapasitesini ihracatla doldurmamız gerekiyor. Bunun için de, sipariş alabilmemiz ve rekabet edebilmemiz gerekli. Rekabetçi kuru en çok bunun için istiyoruz. Kurda yaşadığımız sorunun dışında, bir de son dönemde, pariteden kaynaklanan sorunlar yaşamaya başladık. Bunun sonuçları canımızı yakıyor” diye konuştu.
Bu şartlar altında bir “kur istikrar fonu” kurulması talebini yineleyen Büyükekşi, bu fonun kaynağı olarak da kısa vadeli sermaye kazançlarından yüzde 1 stopaj kesilmesini önerdi.
 
Kağıtsız imzasız işlemler…
İhracatçıların sorunlarını ve çözüm önerilerini dinleyen Bakan Yazıcı ise Gümrük Kanunu’nda birçok iyileştirmeler yaparak yenilikler getirdiklerini dile getirdi. Yazıcı, 2009 yılında yasanın AB mevzuatı uyumu çerçevesinde sadeleştirildiğini, özellikle beyanname düzeltme imkanı getirildiğini, işlemlerde kağıtsız imzasız işlemler için altyapı çalışmalarını da bu yıla yetiştirmeye çalıştıklarını aktardı.
Dahilde İşleme Rejimi’ni (DİR) de hatırlatan Bakan Yazıcı, “Bu işlemler dünya ticaretinde küçük ölçeğe sahip. Ama ülkemizde çok büyük. AB’de DİR azalıyor ama bizde maalesef artıyor. En çok şikayet de buradan geliyor. Böyle duyumlar alıyoruz. Bu maalesef haksız rekabete zemin hazırlayan yol alarak görülmekte” diye konuştu.
Bakan Yazıcı, Gümrük Müşavirliği Asgari Ücret Tarifesi ile ilgili sıkıntının aşılabilmesi için de “Bu konuda bazı düzenlemeler yaptık ama keşke bu işe girmeseydik. Gümrük müşavirleri ile oturun iki taraf olarak anlaşın. Siz mutabakat sağlarsanız biz yasada gerekeni yaparız” diye konuştu.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Bakan Yazıcı’nın konuşmalarının ardından basına kapalı olarak devam eden toplantıda tek tek konuşan ihracatçı birlikleri başkanları gümrüklerde yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi. Bakan Yazıcı ve Gümrük Müsteşarlığı yetkilileri de ihracatçıların sorunlarına başta kırmızı hat olmak üzere çözüm getirmek için çalışacaklarını dile getirerek, 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat vizyonunun yolunun gümrüklerden geçtiğine dikkat çektiler.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi Bakan Hayati Yazıcı’ya çini işlemeli hatıra plaketi verdi.

Kaynak: Lojiport

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr