Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Havayolu / YILDIRIM: SADECE TÜRKİYE İÇİN DEĞİL, KOMŞU ÜLKELER İÇİN DE ÖNEMLİ BİR HİZMET

YILDIRIM: SADECE TÜRKİYE İÇİN DEĞİL, KOMŞU ÜLKELER İÇİN DE ÖNEMLİ BİR HİZMET

YILDIRIM: SADECE TÜRKİYE İÇİN DEĞİL, KOMŞU ÜLKELER İÇİN DE ÖNEMLİ BİR HİZMET16.06.2010

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Sadece Iğdır için, Türkiye için değil, aynı zamanda komşu ülkeler için de önemli bir hizmetin temelini attık” dedi.

Bakan Yıldırım, Iğdır Havaalanı temel atma töreninde yaptığı konuşmada, 1996 yılında inşaatına başlanan, ancak 2001 yılında tamamen durdurulan havaalanının temelini bu kez bitirmek üzere attıklarını belirterek, AK Parti iktidarı olarak başlattıkları hiçbir işi yarım bırakmadıklarını söyledi. Havaalanı için 60 milyon lira harcama yapıldığını bildiren Yıldırım, üst yapı işleri için çıkılan ihalenin değerlendirmesinin devam ettiğini, onun da kısa sürede sonuçlanacağını kaydetti. Yıldırım, havaalanının yıllık 500 bin olan yolcu kapasitesinin, ilin nüfusunun üç katı olduğunu belirtti.

Iğdır'da üniversitenin eğitime başladığını anımsatan Yıldırım, ''Bir zamanlar Iğdır'ın haritada yerini bulmakta zorlanan insanların çocukları artık Iğdır'a okumak için, iş, aş sahibi olmak için geliyor'' dedi.
Yıldırım, Iğdır'a 79 yılda yapılan bölünmüş yolun 10 kilometre olduğunu, iktidarları döneminde ise 144 kilometrelik bölünmüş yol inşa ettiklerini bildirdi. Yaptıkları çalışmalarla şehri kuzeye, güneye, doğuya ve batıya bağladıklarını anlatan Yıldırım, Tuzluca-Kars arasını bölünmüş yola dönüştürdüklerini, Iğdır-Doğubeyazıt yolunu ise bu yıl tamamlayacaklarını söyledi. Şehrin yol ağının yüzde 80'ini bölünmüş yola çevirdiklerini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Iğdır'da 2002'de araç sayısı 8 bin 800 iken 226 kaza meydana gelmiş. Araç sayısı bugün 16 bin 200 olmuş, kaza sayısı ise 146'ya inmiş. Yüzde 35 azalmış. İşte bölünmüş yolların faydası bu. Bölünmüş yollar sayesinde zaman ve yakıttan 4 katrilyon lira tasarruf sağlıyoruz. Bu yollara 25 katrilyon harcadığımızı düşünürseniz bu parayı 6 senede geri kazanıyoruz.”

Yıldırım, Kars-Iğdır- Aralık-Dilucu demiryolu projesinin etüt çalışmalarının tamamlandığını, bu projeyle Iğdır'ı Nahçivan ve İran'a bağlayacaklarını söyledi.

Binali Yıldırım, Ulaştırma Bakanlığı olarak yaptıkları önemli çalışmaları sıralayarak, şöyle konuştu:

“Bir de baktık ki Türkiye'de yollar açılmış, adalet yolları kapalı kalmış. 'Adalet yollarını da açmak lazım' dedik. Bunun içinde sizden aldığımız güçle Büyük Millet Meclisi'nde 12 Eylül darbe anayasasını tarihin derinliklerine gömecek değişiklikleri yaptık, sizin önünüze getirdik. Bundan sonra adalet yollarını açmak da sizin göreviniz. 12 Eylül'de, 30 yıl önce 12 Eylül'ün bu ülkeye yaptığı tahribatı ortadan kaldıracak ve Türkiye'yi daha çağdaş, daha demokratik, hak ve özgürlüklerin daha fazla geliştiği, çocuklarımızın, kadınlarımızın, yaşlılarımızın, engellilerimizin, şehit, dul ve yetimlerimizin daha kadri bilinecek hale getirmek istiyoruz. Bunun için bu değişikliği yaptık. Mahkeme kapılarında git-gel ömür tüketip nesilden nesile davaların devam etmesini istemiyoruz. Gerçekten milli iradenin yönetime yansıması, milli iradeden başka hiçbir güç olmaması için bu adalet yollarına 72 milyon insanımız 12 Eylülde 'evet' diyecek ve yiğit düştüğü yerden tekrar kalkacak.”

Iğdır Havaalanı'nın inşaatını üstlenen EMT Firma Yöneticisi Burhan Doğan da ''Iğdır'ın rüyası'' olan havaalanını en kısa sürede tamamlayarak hizmete açacaklarını söyledi.

Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Havameydanları İnşaatı Genel Müdürü Ahmet Aslan ise Türkiye'nin son dönemde hava yolunu halkın yoluna dönüştürdüğünü, herkesin uçağa binmek istemesi nedeniyle yeni havaalanları inşa edildiğini veya eski olanların yenilendiğini anlattı. Bu bağlamda Ağrı, Eskişehir ve Körfez havaalanlarını büyüttüklerini belirten Aslan, Bingöl, Hakkari, Şırnak ve Iğdır'a yeni havaalanları inşa etmek üzere projeleri hayata geçirdiklerini bildirdi.

AK Parti Iğdır Milletvekili Ali Güner de yaptığı konuşmada Iğdır'ın üç ülkeye komşu olması ve Türk Cumhuriyetlerine açılan kapı niteliğini taşıması nedeniyle havaalanının önemli hale geleceğini söyledi. Güner, Bakan Yıldırım'dan Ağrı Dağı'nın turizme açılması konusunda destek beklediklerini belirterek, ''Bizim için Mekke, Medine neyse gayrimüslimler için de Ağrı Dağı öyle, önemli ve kutsal'' dedi.

Iğdır Valisi Amir Çiçek de şehirdeki karayolları hakkında bilgi verdi. Havaalanının bir gelişmişlik göstergesi olduğunu dile getiren Çiçek, ''Iğdır'a ulaşım artık bir havaalanı mesafesinde olacak'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından sahneye Burhan Doğan ve Ahmet Aslan'ı da davet eden Yıldırım, Iğdır Havaalanının üst yapı işleri de dahil olmak üzere en genç 30 Nisan 2011'de hizmete açılması konusunda söz aldı. Daha sonra Yıldırım ve beraberindekiler Iğdır Havaalanının temelini attılar.
 
Kaynak: UBAK
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr