Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KALKAVANDAN YABANCIYA ÇAĞRI

KALKAVANDAN YABANCIYA ÇAĞRI

KALKAVANDAN YABANCIYA ÇAĞRI08.06.2010

Metin Kalkavan, EMEC genel kurul toplantısı için Türkiye’ye gelen yabancı konuklara, Türkiye’de yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, EMEC genel kurul toplantısı için Türkiye’ye gelen yabancı konuklara, Türkiye’de yatırım yapmaları için çağrıda bulundu.

Avrupa Deniz Ekipmanları Kurulu (EMEC) Genel Kurulu, Gemi Sanayicileri Derneği’nin (GESAD) evsahipliğinde 25 Mayıs 2010’da İstanbul’da Ataköy Sheraton Hotel’de yapıldı. 

Genel Kurul Toplantısı’nın ertesi günü ise  ‘Avrupa Konseyi’nin deniz Ekipmanları Sektörüne Yönelik Faaliyetleri ve Trans-Avrasya Bölgesi’nin Potansiyeli’ başlıklı bir seminer düzenlendi.  Düzenlenen seminerde gemi ve deniz teçhizatı sanayi topluluğuna, Avrupa Birliği tarafından yürütülen değişik faaliyetler hakkında bilgi verildi. Ayrıca kriz sorunları ve Trans-Avrasya Bölgesi’ndeki potansiyel konumu ile Türkiye’nin rolü ve işbirliği imkânları tartışıldı.
 
Seminerde 2008 yılında güncellenen AB Deniz Teçhizatı Yönetmeliği (EC 2008/67/EC Direktifi) hakkında da bir bilgilendirme sunumu ve yine Mayıs 2009’da onaylanan AB Klas Kuralı (EC 391/2009) Madde 10 ve uygulama işlemlerini içeren kısa bir sunum da gerçekleştirildi.

“Çin yan sanayi için büyük tehlike”

Seminerde bir konuşma yapan Kalkavan, “Türkiye gelecekte gemi ekipmanlarında önemli bir rol oynayacak” diyerek yabancı yatırımları Türkiye’de yatırım yapmaya davet etti. Kalkavan konuyla ilgili olarak şunları kaydetti: “ Teçhizat üretimi Avrupa’dan Uzakdoğu’ya kaymış durumda. Bunun acilen önüne geçilmesi gerekiyor. Bu durum hem bizim için hem de diğer Avrupa ülkeleri için büyük bir tehlike arz ediyor. Dolayısıyla ya var olacağız ya da yok olacağız. Türkiye küresel ekonomik krizden en güçlü çıkan ülkelerden biri oldu. Borçluluk oranımız diğer ülkelerden az. Türkiye gelecekte gemi ekipmanlarında önemli bir ülke olacak.  bu nedenle gelip Türkiye’de yatırım yapabilirsiniz. Devletimiz yeni yatırımlar için gizli sübvansiyon kararı aldı. Ya Çin’e gideceksiniz ya da Türkiye’ye gelerek devlet desteği de alacaksınız. Çünkü biz gemi ekipmanları için bütün yatırımcıları desteklemek istiyoruz.”

GESAD Başkanı Ziya Gökalp de seminerde bir konuşma yaparak şunları söyledi: “sAvrupa ile işbirliğine büyük önem veriyoruz. Bu işbirliği sayesinde Türkiye’nin Avrupa piyasasındaki daha rekabetçi olacak ve yasal düzenlemeleri etkileme kapasitesi kazanacak. EMEC, hem teknoloji hem de çevresel yatırımlarda bir motivasyon sağlayacak.”

Kaynak: Perşembe Rotası
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr