Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BALKAN&BLACK SEA ATAĞA KALKTI

BALKAN&BLACK SEA ATAĞA KALKTI

BALKAN&BLACK SEA ATAĞA KALKTI08.06.2010

Konteyner alım-satımında dünyanın en büyük 3 firmasından biri olarak gösterilen WCT’nin Türkiye acenteliğini aldı…

2010 yılı, Balkan and Black Sea’nin atılım yılı olacak gibi gözüküyor. Yıllarca Bulcon firmasının acenteliğini yürüten kuruluş, Bulcon’un kriz nedeniyle düzenli hattını durdurmasıyla sıkıntılı bir süreç yaşıyordu. Konteyner alım-satımında dünyanın en büyükleri arasında gösterilen WTE’nin Türkiye acentesi olarak Balkan Black Sea’yi seçmesi, firmayı eski parlak günlerinden bile öteye taşıyacak gibi gözüküyor.
Balkan and Black Sea Shipping Co. Ltd. yalnızca Türkiye değil, komşu ülkeler ile birlikte Mısır, Libya ve Karadeniz çanağındaki tüm konteyner hareketlerini takip edecek. Acenteliğini aldığı WTE’nin (World Container Trading) faaliyet konusu, dünyanın her bölgesindeki yeni ya da ikinci el konteynerleri alıp satmak. Alanında dünyadaki en büyük 3 firmadan biri olarak gösteriliyor. Türkiye’deki gümrük ve İdare’den kaynaklanan sorunlar nedeniyle önceki yıllarda ülkemiz pek de ilgilerini çekmemiş. Ancak, ekonomik gelişmeler, Türkiye’nin stratejik konumunun yadsınamaz gerçeği ve doğru partner bulununca düşünmeleri için hiçbir neden kalmamış.
 

WCT şirketinin büyük ortağı ve Genel Müdür Michael Gurcke “Biz Türkiye’yi lojistik olarak çok önemli buluyoruz. İstanbul, İzmir ve Mersin limanında parlak bir geleceğin olduğunu düşünüyoruz. İşlem hacminin artmasının konteyner ihtiyacına da yansıyacağını da öngördüğümüz için böyle bir acenteliğe gereksinim duyduk. Merkezi Almanya olan WTE, hiçbir leasing şirketine bağlı olmayan, finansal olarak kendine yetebilecek kadar güçlü bir kuruluş. Dünyanın muhtelif yerlerinde depolarımız bulunuyor. İmzaladığımız acentelik anlaşmasıyla Türkiye’de de 3 büyük limanda olacağız. Buralardan ihtiyaç fazlası konteynerlerin alınıp depolanması ve ihtiyaç olan ülkelere satılması gerçekleştirilecek. Ya da yakın ülkelerden buraya pozisyon yapılacak” diye konuştu.

Sistem nasıl işliyor?
Komşu ülkeler ile birlikte Mısır, Libya ve Karadeniz çanağındaki tüm hareketlerin takibini Balkan and Black Sea’nin yapacağını belirten firmanın Kurucu Başkanı Kenan Türkantos, “Büyük hatların çoğu, Türkiye’yi hub olarak kullanıyor ya da kullanmayı planlıyor. Konteynerler daha az maliyetle sağlanacağı için avantajlı. Ayrıca, bir konteyneri taşıyorsunuz. Ama, taşıdığınız yerden geri dönüş yükü almanız mümkün değil. İşte bu durumlarda devreye girip, size konteyneri satın alma garantisi veriyoruz” diyor ve sistemin işleyişini bir örnekle açıklıyor: “Türkiye’den dünyanın herhangi bir yerine taşıma yapacaksınız ve 1.000 konteynere ihtiyacınız var. İşte o 1.000 konteyner talep edilmesi halinde Balkan and Black Sea’den temin edilebilecek. Taşımayı gerçekleştirdiniz, konteynerleriniz boşa çıktı. İşte bu durumda da WTE’nin dünyanın her yerine ulaşabilecek bir ağa sahip olması nedeniyle boşa çıkan konteynerleriniz geri alınıyor. Ve siz bunu taşımanın en başından yaptığınız bir anlaşmayla biliyorsunuz. Her bakımdan elinizi kolaylaştıracak bir sistem yani…”
 

Konteyner temin edebileceğiniz noktalar

İstanbul Anadolu Yakası
Çekmeköy’de TEM otoyoluna 4 km, Fatih Sultan Mehmet köprüsüne 8 km ve Haydarpaşa Limanı’na 22 km mesafede  14.000 m2 arazi üzerine kurulu ve 750 konteyner kapasiteli.
İstanbul Avrupa Yakası
Esenyurt İlçesi’ne bağlı Kıraç beldesindeki konteyner depolama alanı, Ambarlı Limanı’na yaklaşık 15 kilometre mesafede bulunuyor.
İzmir
Bornova’da İzmir çevre otoyoluna 10 km, Aydın otobanına 5 km ve Alsancak Limanı’na 20 km mesafede olup, 12.400 m2 arazi üzerine kurulu ve 600 konteyner kapasiteli.
Mersin
MİTAŞ, Mersin International Port Limanı’nın hemen bitişiğinde faaliyet gösteriyor.
Tüm depolarda konteyner tamir ve yıkama hizmeti verilmekte, konteyner elleçlemeleri Balkan and Black Sea’ye ait Container stacker’ler ile yapılmaktadır. Firmanın tüm depoları Anadolu Sigorta AŞ kapsamında güvenceye alınmıştır.

Kaynak: Lojistik Ekipmanlar

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr