Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GS1 STANDARTLARININ VE SSCC UYGULAMALARININ LOJİSTİK SEKTÖRÜNE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

GS1 STANDARTLARININ VE SSCC UYGULAMALARININ LOJİSTİK SEKTÖRÜNE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

GS1 STANDARTLARININ VE SSCC UYGULAMALARININ LOJİSTİK SEKTÖRÜNE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR01.06.2010

Geçtiğimiz hafta içerisinde GS1 standartları ve Barkod uygulamalarının LOJİSTİK sektörüne olan faydalarını tartışmak ve bilgi alışverişinde bulunmak üzere UTİKAD üyeleri ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların katılımı ile UTİKAD Genel Merkezi’nde bir toplantı düzenlenmiştir.
 
GS1 standartları içerisinde yer alan SSCC kod sistemi (Serial Shipment Container Code),  taşıma kabının üretici firma tarafından tanımlanmasıyla, tedarik zinciri içerisindeki tüm aşamalarda ( taşıma, depolama, gümrükleme, dağıtım) taşıma kabının aynı etiket ile ürünün üretildiği noktadan teslim noktasına kadar olan tüm süreçlerin takibine olanak ve kolaylık sağlayan bir sistemdir.

Toplantıda, Dünya’ da ve lojistik sektöründe uygulanan GS1 standartları ve barkod uygulamaları ile ilgili bilgi alışverişi yapılmış olup, toplantı katılımcıları GS1 standartlarının, sektörümüze sağlayacağı faydaların önemli olduğu konusunda fikir birliğine varmışlardır.

Konu ile ilgili olarak TOBB’un organize edeceği, Üretici/İhracatçı, lojistik ve bilişim şirketlerinin katılacağı geniş kapsamlı bir bilgilendirme toplantısının faydalı olacağı yönünde görüş bildirilmiş olup, bu görüş çerçevesinde de Haziran ayı içerisinde TOBB ile geniş kapsamlı bir bilgilendirme toplantısı yapılması konusunda fikir birliğine varılmıştır. Geniş kapsamlı bir bilgilendirme toplantısının organizasyonu ile ilgili TOBB ile iletişimler derneğimiz tarafından başlatılmış ve takip edilmektedir.

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr