Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / UTİKAD, TOBB ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK MECLİSİNDE

UTİKAD, TOBB ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK MECLİSİNDE

UTİKAD, TOBB ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK MECLİSİNDE25.05.2010

TOBB/ TOBB bünyesinde faaliyet gösteren 4 Sektör Meclisi’nde Başkanlık Divanı seçimleri yapıldı. Ulaştırma ve Lojistik Meclisi’nde Çetin Nuhoğlu, Fuarcılık Meclisi’nde Serdar Yalçın, Sağlık Kurumları Meclisi’nde Seyit Karaca, Teknik Müşavirlik Meclisi’nde ise Fatma Çölaşan Başkan seçildi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nda (TEPAV) yapılan sektör meclisi toplantılarında, Başkanlık Divanı seçimlerinin yanı sıra, sektörle ilgili gelişmeler ve yapılan çalışmalar ele alındı.

-Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkanı Çetin Nuhoğlu
Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Ulaştırma ve Lojistik Meclisi toplantısında Başkanlığa oybirliği ile Tırsan Treyler Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Başkan Yardımcılıklarına ise; Murhak Nakliyat Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Bezginli, MNG Genel Müdürü Aslan Kut, Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Sayman Üyesi Arif Badur ve Demiryolu Taşımacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öz oybirliği ile seçildi.
Toplantıda; Meclis’in, sektörün tüm taraflarını içinde barındırdığına işaret edilirken, bu yapının önemine değinildi. 2023 stratejisi ile Lojistik Köyler ve Tarihi İpekyolu Projesi üzerine çalışmalarda bulunulması yönünde mutabakata varıldı.
Öte yandan; sektördeki eğitim standardının yükseltilmesi ve gençlerin önünün açılması, standart depo uygulamasında yaşanan sıkıntılar, harcırahların ücretlere eklenmesi ve şoförlerin nakliye şirketlerine açmış olduğu davalar ile Posta Kanunu konularında değerlendirmelerde bulunuldu.
Toplantıya katılan Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Kontrol Genel Müdürü Haydar Göçer, ‘Tır Uygulama Tebliği’nde değişiklik yapılacağını bildirirken, sektörün konu hakkındaki görüşlerini talep etti. Göçer ayrıca, ‘Karayolu İle Uluslararası Eşya Taşıyan Araçların Seyir, Konaklama, Denetleme, Güvenlik ve Gümrük İşlemlerine Ait Yönetmelik’in yürürlükten kaldırılacağı bilgisini verdi.
- Fuarcılık Meclisi Başkanı Serdar Yalçın
 
TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez ile birlikte, kamu ve özel sektör temsilcilerinin üst düzey katılımıyla gerçekleştirilen, Türkiye Fuarcılık Meclisi toplantısında Başkanlığa oybirliği ile Tüyap Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Serdar Yalçın getirildi. Başkan Yardımcılıklarına ise Yapı Endüstri Merkezi A.Ş. Genel Müdürü Güven Cantürk, Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demirtaş ile Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş. (ANFAŞ) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık seçildi.

Toplantıda Meclis Başkanı Serdar Yalçın tarafından, Fuarcılık Meclisi’nin bugüne kadar yapılan faaliyetleri hakkında üyelere bilgi verilirken, yeni dönemde yapılması planlanan çalışmalarla ilgili olarak meclis üyelerinden görüş alındı.

-Sağlık Kurumları Meclisi Başkanı Seyit Karaca

Türkiye Sağlık Kurumları Meclisi’nde yapılan seçimlerde, Başkanlığa Selçuklu Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Karaca, Meclis Başkan Yardımcılıklarına ise; Biruni Laboratuvarı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Güzel, Güven Hastanesi Genel Müdür Yardımcısı Banu Küçükel, Özel Hastaneler Platformu Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Altuğ ve İzmir Kent Hastanesi Mesul Müdürü M. Ulvi Ünal seçildi.

Toplantıda, 2008-2010 çalışma döneminde, Meclis tarafından gerçekleştirilen faaliyetler hakkında bilgi verilirken, yeni dönemde neler yapılacağı ve hangi yöntemlerin izleneceği tartışıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Sağlık Sigortaları Genel Müdürü Hasan Çağıl ve Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Serdar Mercan’ın da katıldığı toplantıda, Meclis Üyeleri son dönemde sağlık alanında yaşanan sorunları, ilgililere iletme fırsatı buldular.

Sektör temsilcileri, Meclis’in, büyük potansiyel taşıyan sağlık turizmi ve tamamlayıcı sağlık sigortası konularına yoğunlaşması gerektiğini de dile getirdiler.

-Teknik Müşavirlik Meclisi Başkanı Fatma Çölaşan

Türkiye Teknik Müşavirlik Meclisi’nde, Başkanlığa Gentes Teknik Müşavirlik Ltd. Şti. Şirket Müdürü Fatma Çölaşan, Başkan Yardımcılığına ise Erka -As Ltd. Şti. Şirket Müdürü Alp Acar oybirliği ile yeniden seçildi.

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Üzülmez’in katılımıyla gerçekleşen meclis toplantısında, sektörde yaşanılan gelişmeler değerlendirildi. Meclis Başkanı Fatma Çölaşan, Teknik Müşavirlik Meclisi’nin çalışmalarıyla ilgili olarak bilgilendirmede bulunurken, Meclis Üyeleri de fikirlerini dile getirerek, katkı sundular.


Kaynak: TOBB

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr