Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / 2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ÇÖPE ATILDI

2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ÇÖPE ATILDI

2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM ÇÖPE ATILDI25.05.2010

‘A tipi antrepolara geçici depolama statüsünde eşya konulması’ uygulamasının bir kalemde ellerinden alınması özel antrepocuları bitirme noktasına getirdi.

Gümrük Müsteşarlığı’nın geçici depolama statüsünde eşya verme yetkisini yeniden TASİŞ ve TCDD gibi devlet kuruluşlarına devretmesinin haksız rekabeti de beraberinde getirdiğini dile getiren Uzmanlar Lojistik Genel Müdürü İbrahim Gecir, “Bu konuda Maliye Bakanımızdan bir açıklama bekliyoruz. 2000 yılından bu yana bu sektöre yapılan yatırım 2 milyar doların üzerinde. Biz bu yatırımları geçici depolama statüsünden dolayı yaptık. Ancak bu hakkın adaletsizce bir anda elimizden alınması sektörümüzü bitirme noktasına getirdi. Aynı şekilde 25 bin çalışanımız da mağdur durumda. Hem ‘işsizlik var, üçer beşer işçi alın’ diyorlar, hem de muslukları, kaynakları kesiyorlar.  Bize ‘kapatın!’ desinler, ceketimizi alıp çıkarız. Fakat bize Çin işkencesi yapmaya kimin ne hakkı var” şeklinde konuştu. 

“Ben yaptım oldu mantığı var”

“Basın aracılığı ile defalarca sesimizi duyurmaya çalıştık fakat bürokratlar bu haberleri maalesef pek dikkate almıyor” diyen Gecir, şu şekilde konuştu: “Öyle bir lanse ediyorlar ki, sanki çok olumlu bir şey yapmışlar gibi. Yapılan doğru bir şey olsa, biz de destekleyeceğiz. Ama doğruluk payı yok. Yüzde 10’luk yüzde 15’lik bir kapasite ile çalışıyoruz. Yazık,  günah! Milyonlarca dolar yatırım yaptıracaksınız, ondan sonrada bu hakkı elimizden alacaksınız. Yüzde 15 kapasitesi olan bir sektörün kendi çarkını çevirmesi mümkün değil. Burada bir haksız uygulama var. Eşit şartlarda rekabet etmeye hazırız. TASİŞ geçici depolama hizmeti vermesin. Antrepo beyannamesi vererek hizmet versin. Yani eşit şartlarda rekabet edelim. Ne torpil ne ayrımcılık istiyoruz. Maça başlamışsınız ama maçın içinde kurallar değişiyor. Karşındaki maça 4-0 galip başlamış. Adalet bunun neresinde?”

“Uygulama nakliyecileri de vurdu”

Uygulamadan nakliyecilerin de ağır bir darbe aldığını ifade eden Gecir, “Nakliyeciler de büyük sıkıntı içerisinde. Eskiden kamyon gelirdi, yarım saat içinde malını boşaltır ve gönderirdik. Şimdi ise malını boşaltmak için 3-4 gün beklemek zorunda kalıyor. 10 tane ayrı firmanın malı var kamyonda. Her biri için aynı anda antrepo beyannamesi almanız mümkün değil. Bu da kamyonların beklemesine neden oluyor.  Eskiden 3 sefer yapan araç, şimdi tek sefer yapabiliyor.  Kendi antreposu olan nakliyeciler bile mallarını boşaltmak için günlerce bekliyor. Kiralarının yarısını kendi ceplerinden ödüyor çoğu. Yine aynı şekilde ithalat-ihracatta çok olumsuz etkileniyor bu durumdan. Kısacası ortada inanılmaz bir kayıp söz konusu. Ama kimse buna dur demiyor. Bu durumu anlamak mümkün değil” dedi.

“Bürokratlara sesimizi duyuramıyoruz”

Seslerini duyurmak için birçok girişimde bulunduklarını ancak ilgili kişilere ulaşmakta büyük zorluk yaşadıklarını söyleyen Gecir, konuyla ilgili şunları kaydetti: “İki aydır müsteşarlıktan randevu almaya çalışıyoruz. Bunu sorgulamak zorundayız. Buradaki  maksat nedir? 530 özel  antrepodan sadece üç tanesi geçici depolamadan yaralanabiliyor. Ambarlı, Atatürk Hava Limanı ve Halkalı, dolayısıyla bütün işleri o firmalar kaptı. Ancak hiçbir şekilde ilgili kişilere ulaşamıyoruz. Hep bir engel çıkarılıyor karşımıza. Haftalardır Başbakanımıza ulaşmaya çalışıyorum. Hatta kendisine bir mektup yazdım. Ama bir türlü Başbakanımıza bunu iletemiyorum. Bu durumdan haberi bile yok belki de.”

Kaynak: Perşembe Rotası

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr