Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YALIN TEDARİK ZİNCİRİ, YALIN LOJİSTİK

YALIN TEDARİK ZİNCİRİ, YALIN LOJİSTİK

YALIN TEDARİK ZİNCİRİ, YALIN LOJİSTİK25.05.2010

Matematik ya çok sevilen, ya da hiç sevilmeyen bir derstir. Sistemini anlayanlar için çok kolaydır, bulmaca çözmek kadar zevklidir. Kilit noktayı anlayıp, kapıyı açamayanlar için de okudukları Çince gelir.

Hayatımızda birçok olay da aynı şekildedir. İşinizin temelini bilirseniz, yaptığınız işten zevk alırsınız. Ne yaptığınızı öğrenmeden yapmaya başlarsanız da, Dünyanın en zor ve sıkıcı işini yapıyor gibi hissedersiniz.
Tedarik zincirinde “Yalın” uygulaması (Lean Supply Chain) ilk başta son derece karışık gelmektedir. Anlamak için kapıyı açacak anahtarı vermeden kapının arkasındakileri anlatmaya çalıştığımız için, anlaşılamaz. Karmaşık bir konu olarak karşımıza çıkar. Oysa konu zaten üzerinde yıllardır farkında olmadan çalıştığımız bir uygulamanın adını koymaktır. Başlangıcı Yalın Düşünce’den çıkmaktadır. Japonya’da, otomobil üretim sisteminde ilk endüstriyel uygulaması yapılmıştır.  Yaşadığınız süreç içinde gereksiz olan her şeyin devreden çıkartılması olarak düşünülmeli ve sonunda geride sadece az miktarda, değer yaratacak adımların kalmasıdır.
Yalın uygulamasının dört prensibi vardır.
1- Değer yaratmayan her şeyden kurtulun.
Sonuca olumlu etki yapan her aktiviteyi öne çıkartın. Zorunlu olanları belirleyin. Böylece gereksiz olanlardan kurtulun. Değer katmayan her operasyon gerçekte atık olarak düşünülmelidir. Kurtulacağınız kalemler içinde Fazla üretim, stoklar, gereksiz operasyonlar, gereksiz elleçleme, hatalar, gereksiz beklemeler ve gereksiz taşımalar olacaktır. Kural olarak “her işi ilk seferde ve doğru olarak yapın”
2- Değer katan kişilere odaklanın.
Her süreç içinde iş gücü kaynağı, bilgi kaynağı, süreç planlayıcılar, karar vericiler ve organizasyonu bir arada tutan enerji veren kişiler vardır. Kişileri bu tanımlara uygun sınıflayın ve ekip çalışması ile kendi grupları dışına da çıkmalarını sağlayın. Eğitin.
3- Değer katmaya talep anından başlayın.

Üretimi talep ile başlatacak, üretimi hızlandırıp üretim süreci boyunca stok yaratmayacak sistem kurun. JIT dediğimiz ihtiyaç anındaki teslimi talep anındaki teslimle birleştirin.

4- Bağlantılı organizasyonları optimize edin.

Bir süreç içinde her departmanın maksimum kapasitede çalışması, doğru verimi sağlamaz. Departmanlar süreç içinde kendilerinden sonra gelen operasyonun talebine paralel çalışmalıdır. Sürecin tamamı optimize edilmeli ve operasyonlar arasında birikme veya eksiklik yaratılmamalıdır. Bu da kurum içinde bilginin ve planlamanın şeffaf ve paylaşımcı şekilde yapılabilmesi demektir.

Yalın düşünce yalın tedarik zincirini, yalın tedarik zinciri de yalın lojistiği ortaya çıkartmıştır. Kapının anahtarı basittir, açıktır. İçerideki bulmacayı çözmek artık size kalmıştır. Biraz zaman, biraz ilgi, konsantrasyon ve bilgi sizi sadece problemi çözmeye değil; çıkacak problemleri önceden önlemeye götürecektir. Çalışmanın, yönetmenin amacı da budur.

Kaynak: Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr