Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE-RUSYA İŞ FORUMU

TÜRKİYE-RUSYA İŞ FORUMU

TÜRKİYE-RUSYA İŞ FORUMU18.05.2010

Rusya Devlet Başkanı Dmitriy Medvedev’in ziyareti çerçevesinde Ankara’da düzenlenen, Türk-Rus İş Forumu 12 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TUSKON Başkanı Rızanur Meral’in yanısıra çok sayıda işadamı katıldı.

Toplantıda konuşan TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Rusya’nın güneyinde bir Türk lojistik bölgesi kurulmasının önemine işaret ederek, “Yürütülen çalışmaların ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz.” dedi. İki ülkenin rakip değil, birbirini tamamlayan iki ekonomi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, 100 milyar dolarlık ticaret hedefinin hayal olmadığını da vurguladı.

TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Medvedev’in iş dünyasında yöneticilik deneyimi olan ve iş dünyasının sorunlarını yakından tanıyan yatırımcı dostu bir siyasetçi olduğunu anlatırken, “Türk iş dünyası olarak 12 Kasım 2009 tarihinde Mecliste yaptığınız uzun konuşmada ortaya koymuş olduğunuz siyasi ve ekonomik reform ve yeniden yapılanma projesini yakından takip ediyoruz. Şüphesiz ki çeşitlendirilmiş bir ekonomiye sahip Rusya vizyonunuz, Rus halkını daha yüksek bir refah seviyesine taşıyacaktır.” dedi.

“Daha fazla işbirliği yaratmak bizlerin elinde”
Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Komşumuz Rusya’nın zenginleşmesi en çok bizi memnun edecektir. Bizler için yeni iş imkanları yaratacaktır. Küresel kriz sonrası yeniden şekillenen güç dengeleri içinde daha fazla işbirliği ile yeni bir küresel düzen kurmak, bir refah alanı yaratmak bizlerin elindedir. Türkiye ve Rusya birbirine rakip değil, birbirini tamamlayan iki ekonomi olarak, çok boyutlu zengin bir ortaklık yaratmalıdır. Biz işadamları olarak ortak komşumuz olan Karadeniz, Kafkas ve Avrasya havzalarını bir rekabet alanı olarak değil, bir işbirliği alanı olarak görüyoruz. İş dünyası olarak “Avrasya’da İşbirliği Eylem Planı” ile Sayın Cumhurbaşkanımızın son Moskova ziyaretinde imzalanan Ortak Deklarasyon’un takipçisiyiz. Artık iki ülke için 100 milyar dolar ticaret hedefi gerçekleştirilemez bir hayal değildir. İki ülke arasında kurulacak stratejik konsey, biz işadamları için daha fazla ticaret, daha fazla yatırım için motivasyon kaynağı olacaktır.

Daha yüksek ticaret hacmine ulaşmak için ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Öncelikli olarak iki ülke arasındaki ulaştırma maliyetlerini düşürmemiz gerekiyor. Bunun için Rusya’nın güneyinde bir Türk lojistik bölgesi kurulması için yürütülen çalışmaların ivedilikle tamamlanmasını istiyoruz.”

Vizesiz dolaşım yeni bir dönemin başlangıcı

İki ülke arasında vizesiz dolaşımı sağlayacak anlaşmanın yeni bir dönemin başlangıcı olacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, çalışma izinlerinin daha uzun olması için gerekli kolaylığın sağlanması, çalışma izni kotalarının da en kısa zamanda arttırılması beklentisi içerisinde olduklarını vurguladı.

Türkiye’den Rusya Federasyonu’na beyaz et ithalatının önünün yeniden açılmasını memnuniyetle karşıladıklarını anlatan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:
“İkili ticaretimizde artan ürün çeşitliliği ekonomik işbirliğimize yeni bir ivme kazandıracaktır. Türk ihraç mallarına uygulanan yüksek gümrük referans fiyatları uygulamasının sonlandırılması ve TIR geçiş kotalarının arttırılması işbirliğimizi daha da geliştirecektir.

Rusya’da sadece son 6 yılda 20 milyar dolarlık proje tamamlayan Türk müteahhitleri 2014 Soçi Kış Olimpiyatları için gerekli projeleri de üstlenmeye hazırdır. Aramızdaki enerji ilişkisini ikili ticaretten öte götürmenin zamanı geldiğine inanıyoruz. Türk ve Rus şirketlerinin etrafımızdaki ülkelerde ve bölgelerde ortaklaşa verimli projeler geliştirmesi için gerekli mekanizmaları acilen kurmalıyız.

İki ülke arasında karşılıklı olarak 6 noktadan haftada yapılan 60 uçak seferi ile bugün artık Antalya, Moskova’ya Soçi’den daha yakın. Bu avantajlarla, bu yıl en az 3 milyon Rus komşumuzu misafir etmeyi arzu ediyoruz.

Hazar’ı, Karadeniz’i, Akdeniz’i limanlar, demiryolları, otobanlar, boru hatları ile birbirine bağlayıp, buraları refahın, istikrarın ve işbirliğinin hüküm sürdüğü bir bölge yapmak zorundayız.

Bu bağlamda, düşünce kuruluşumuz TEPAV ve “Russkiy Mir Vakfı” (Ruski Mir) arasındaki işbirliğiyle kurulan Rusya Çalışmaları Merkezi’nin bu güçlü ve çeşitlendirilmiş ortaklığın gelişimine önemli bir destek sağlayacağına inanıyorum.”
-Cumhurbaşkanı Gül: “Siyasi ilişkiler sağlam olursa ekonomik ilişkiler de sağlam olur”

Türkiye-Rusya İş Forumu toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise konuşmasında, Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki siyasi ilişkilerin sağlam olması halinde ekonomik ilişkilerin de sağlam olacağını belirterek, ''Devlet adamları arasında iyi ilişkiler, karşılıklı güven, gelecekle ilgili kararlılık varsa iş adamları da bunları cesaretle alır'' dedi.

İş forumunun ve foruma Medvedev ile katılmalarının iş adamlarını ne kadar teşvik ettiklerinin göstergesi olduğunu dile getiren Gül, iş adamlarına, ''Onun için çok umutlu olmanız lazım, onun için çok daha fazla çalışmanız lazım'' dedi.
“İki ülke birçok konuda aynı görüşte”

Görüşmelerde iki ülkenin de birçok konuda aynı görüşte olduğunu teyit etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, ''Siyasi ilişkiler çok sağlam olursa ekonomik ilişkiler de sağlam olur. Devlet adamları arasında iyi ilişkiler, karşılıklı güven, gelecekle ilgili kararlılık varsa iş adamları da bunları cesaretle alır'' dedi.

Gül, Türkiye ve Rusya'nın farklı bir iş birliği, dayanışma ve çalışma ortamı içinde olduğunu belirterek, Türk ve Rus iş adamlarına, ''Sizler geleceğe güvenle bakabilirsiniz'' diye seslendi.

İki ülke arasında imzalanan anlaşmaların iş adamlarının önünü açtığını ifade eden Gül, vize anlaşmasının başlı başına önem taşıdığını söyledi.

Gül, ''Burada doğrusu bir tezat da var. Türkiye, AB'ye tam üyelik müzakereleri yürütüyor. Gümrük Birliği içindeyiz. Ama siz iş adamları malınızı satmak için, oradaki fuarlarda mallarınızı tanıtmak için bazen çok büyük engellerle karşılaşıyorsunuz. Vize almak zorundasınız. Rusya ile bu vizeleri kaldırdık. Bunun ne kadar önemli olduğunun eminim ki farkındasınız. Bundan dolayı her iki ülke yöneticilerini takdir etmemiz gerekiyor'' diye konuştu.

İlişkilerde ticaretin yanı sıra yatırımların da önemli bir yer tuttuğunu kaydeden Gül, bazılarına hayal olarak gözüken 5 yıl içinde 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin gerçekleşeceğine inandığını söyledi.
Enerjide olağanüstü işbirliği

İki ülke arasında enerji alanındaki iş birliğini ''olağanüstü'' diye niteleyen Gül, ''Büyük projeleri gerçekleştirdik. Vaktiyle bazılarının 'olmaz' dediği projeler, denizin 2 bin metre altından geçen boru hatları... Bütün bunlar gerçekleşti. Bunlara yeni ilavelerin yapılmasını konuşuyoruz'' dedi.
Gül, Türk iş adamlarının da Rusya'da önemli yatırımları bulunduğunu, yatırım miktarının 7 milyar doları bulduğunu belirtti.

Müteahhitlere güven için teşekkür

Türk müteahhitlerinin de Rusya'da önemli projelere imza attığını dile getiren Gül, Medvedev'e, Türk müteahhitlere fırsat vermesi ve güvenmesinden dolayı teşekkür etti. Gül, Türk müteahhitlik sektörünün dünyada Çin'den sonra ikinci sırada olduğuna dikkati çekerek, Medvedev'e, ''Sizin Türk firmalarına gösterdiğiniz güveni boşa çıkarmayacağız ve sizi mahcup etmeyeceğiz'' dedi. Turizm ve ulaştırma alanlarında iş birliğine de önem verdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı, yılda 3 milyon Rus turistin Türkiye'yi ziyaret etmesinden gurur duyduklarını söyledi. Gül, ulaştırma alanında imzalanan anlaşmalarla taşıma ve ulaştırma yollarının çeşitleneceğini ve bunun ekonomik ilişkilere olumlu yansıyacağını kaydetti.
-Medvedev: “Uzun dönemde bütünüyle vizesiz düzene geçmeyi hedefliyoruz”

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de yaptığı konuşmada,Türkiye ile Rusya arasında uzun vadede bütünüyle vizesiz düzene geçmeyi hedeflediklerini söyledi.
''Türkiye ile Rusya arasında ekonomik ilişkilerin iyi düzeyde olmasından kuşku duyan birisi bu salona girdiğinde, bizim ülkelerimiz arasında yüksek düzeyde işbirliği olduğunu görebilir'' diyen Medvedev, sözlerini, ''Türkiye ziyaretimin bu forumla bitmesinden mutluluk duyuyorum'' diye sürdürdü.
İki ülke arasındaki işbirliği konseyinin, ‘ilişkilerin çok yüksek düzeyde olduğunu gösterdiğini’ ifade eden Medvedev, Rusya Federasyonu'nun bu tür kurulları, ülkeler arasında uzun yıllara dayalı yüksek düzeyde ekonomik işbirliği olduğu zaman kurduğunu kaydetti. Medvedev, bu kurulun görevinin, ekonomik ve politik ilişkileri daha ileri düzeye getirmek olduğunu belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, bugün imza atılan belgelerin birçoğunun, uzun müzakereler sonucunda oluşturulduğunu, yapılan anlaşmalarla yıllık ticaret hacminin dışında, ''sadece yatırım bazında 25 milyon doların üzerine geçilmesinin beklendiğini, bu rakamın sadece yatırımları kapsadığının özellikle altını çizdiğini'' kaydetti.
-“Kriz öncesi rakamlara ulaşabiliriz”

Dimitriy Medvedev, geçen yılın ekonomik açıdan zor bir yıl olduğunu, ancak bu yıla iyi başlandığını, ticaret hacminde artış olduğunu, ekonomilerin kriz durumunu aştığını söyledi.
''Kriz öncesi dönemdeki rakamlara ulaşabiliriz'' diyen Medvedev, birkaç yıl içinde 100 milyar dolar hacme ulaşmanın hedeflendiğini hatırlatarak, ''Eğer bunu yapmayı başarırsak, gerçekten Rusya ve Türkiye birer büyük dış ticaret partneri haline gelecektir. Bu seviye ülkelerimizin potansiyeline layık bir seviyedir ve burada bulunan herkes bu hedefe katkıda bulunmak için çaba harcayacaktır'' diye konuştu.

''Bizim çalıştığımız birçok alan var, lokomotif alanlar var, enerji konusunda çok şeyler söylendi ve geniş kapsamlı anlaşma yapıldı'' diyen Medvedev, GazProm'da da görev yaptığı için bu konuyu iyi bildiğini, ancak bu konu üzerinde çok uzun konuşmak istemediğini söyledi.

-Yatırım alanları, Tekstil, gıda sanayileri, kimya sanayi gibi diğer alanlarda da yatırım yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Medvedev, tarım alanının da önemli olduğunu ve bu konularda bugün birçok anlaşmaya imza atıldığını ve Türkiye'yi yakın bir partner olarak değerlendiren anlaşmalar yapıldığını bildirdi.
Yüksek teknoloji ve sanayi alanında işbirliği imkanları bulunduğunu belirten Medvedev, ''Ticaret hacmi tabii ki gelişecektir, bu işbirliğimizin anahtar konularından birisidir'' diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bugün turizm alanına büyük bir hediye verilmiş oldu, vizeler kaldırılmış oldu. Tatile gelen insanların çok önemli bir bölümü için vize kaldırılmış oldu, iş seyahatlerine gelen insanlar için vize kaldırılmış oldu. Bu bir başlangıç. Biz uzun vadede bütünüyle vizesiz bir düzene geçmeyi hedefliyoruz.''

-“Türk inşaat firmalarının iş hacmi 30 milyar dolara yakın”
Rusya'da inşaat sektörünün de çok iyi durumda olduğunu ifade eden Rusya Devlet Başkanı, çok sayıda Türk firmasının Rusya'da faaliyet gösterdiğini kaydetti. Türk inşaat firmalarının yaptıkları iş hacminin 30 milyar dolara yakın olduğunu söyleyen Medvedev, ''Sizin yeteneklerinizi cezbedebilmek için, başka alanların da bulunabileceğinden eminim'' dedi.
Medvedev, yatırımların karşılıklı olduğunu, Rus iş adamlarının yatırımlarının da milyar dolarlar seviyesinde ölçülebileceğini, bunların teknoloji, metal sanayi gibi alanlarda olduğunu ifade etti. 
Kaynak: DEİK
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr