Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / KÜL BULUTU KABUSU YENİDEN

KÜL BULUTU KABUSU YENİDEN

KÜL BULUTU KABUSU YENİDEN17.05.2010

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle oluşan kül bulutları İngiltere'nin hava sahasına olumsuz etkisi giderek artarken, son olarak Londra yakınlarındaki Heathrow ve Gatwick havaalanları da hava trafiğine kapatıldı.

İngiltere: Yüksek yoğunluklu kül bulutunun hareketinin bugün erken saatlerde de süreceği ifade edilen açıklamada, Heathrow ve Gatwick'in yanı sıra daha önce de Kuzey İrlanda'daki tüm havaalanları ve İskoçya'daki bazı havalanlarının hava trafiğine kapatıldığı hatırlatıldı.

Ancak kül bulutları nedeniyle getirilen uçuş yasağının bugün ilerleyen saatlerde hafifletilmesi bekleniyor.

İngiliz Ulusal Hava Trafik Servisinden yapılan açıklamada, daha önce uçuşa yasak bölge içinde yer aldığı duyurulan Heathrow ile Gatwick havaalanlarının, bugün yerel saatle 07.00'den (TSİ 09.00) itibaren uçuşa yasak bölgeler arasından çıkarılacağı bildirildi.

Açıklamada, buna karşın söz konusu havaalanlarındaki bazı kısıtlamaların, uçuş yasağı ilan edilen bölgeye yakın olmaları nedeniyle uygulanmaya devam edeceği belirtildi.

Meteoroloji yetkilileri tarafından daha önce yapılan açıklamada, kül bulutlarının pazartesiden itibaren ülke geneline yayılabileceği uyarısı yapılmıştı.

İzlanda'daki yanardağ patlamasından en çok etkilenen ülkelerden biri olan İngiltere'nin hava sahası geçen ay 6 gün kapalı kalmıştı.

Hollanda: Kül bulutları nedeniyle Hollanda'da Amsterdam ve Rotterdam havaalanları uçuş trafiğine kapatılıyor.

Hollanda devlet televizyonunun haberine göre, söz konusu havaalanları TSİ 07.00'den itibaren en az 8 saat süreyle kapatılırken, İzlanda'dan gelen kül bulutlarının ülkedeki diğer havaalanlarının çalışmasını etkilemeyeceği öngörülüyor.

Her iki havaalanı, Hollanda'nın iç ve dış hava yolu ulaşımında önemli yere sahip, Amsterdam havaalanı ayrıca Avrupa hava ulaşım ağında yolcu taşımacılığında beşinci, kargo taşımacılığında ise üçüncü büyük havalimanı olarak yer alıyor.

Kaynak: Milliyet