Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIMA FAHRİ BİLİM DOKTORLUĞU ÜNVANI

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIMA FAHRİ BİLİM DOKTORLUĞU ÜNVANI

ULAŞTIRMA BAKANI BİNALİ YILDIRIMA FAHRİ BİLİM DOKTORLUĞU ÜNVANI12.05.2010

Cumhuriyet Üniversitesi tarafından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a ulaştırma alanındaki hizmetlerinden dolayı fahri doktora unvanı verildi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a Cumhuriyet Üniversitesi Çok Amaçlı Salon’da düzenlenen törenle fahri doktora unvanı verildi. Bakan Yıldırım verilen fahri doktora unvanı nedeniyle Cumhuriyet Üniversitesi Senatosu'na teşekkür etti. İkinci fahri doktora diploması aldığını hatırlatan Yıldırım, ilk fahri bilim doktora belgesini havacılıkla ilgili yaptığı çalışmalar nedeniyle Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde aldığını söyledi.

Törende hayat hikayesiyle ilgili gösterilen filme de değinen Yıldırım, ''Az önce benim hayat kesitimi gösteren film, bir yardımcı doçent arkadaşın hazırlayıp o esnada bize sunduğu ve sürpriz yaptığı bir filmdi. Biraz uzunca bir film. Tabii ülkemizde hemen hemen hepimizin hikayesi buna benzer bir hikaye. Önemli olan nereden geldiğimizi bilmek, geleceğimizi de ona göre inşa etmektir. Onun için bu sorumluluk duygusuyla hareket etmeye gayret ediyoruz'' diye konuştu. Bakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ülkemizin ihtiyaçlarını, insanımızın özlemlerini daha fazla geciktirmeden tamamlamanın gayreti içerisindeyiz. Bütün bunları yaparken en büyük kaynağımız, en büyük desteğimiz 72 milyon vatandaşımızın duası ve desteğidir. Bunu her zaman arkamızda hissettik ve bu bize birçok hizmetin çok hızlı bir şekilde yapılmasına fırsat verdi. Aynı kararlılıkla, aynı heyecan, güç ve kuvvetle, halkımızın desteği var olduğu müddetçe, çalışmaya, çabalamaya, bu ülke için üretmeye devam edeceğiz. Büyük Atatürk'ün bize gösterdiği medeniyet yolunda hedefimize ulaşacağımızı biliyoruz, bunun için çalışıyoruz.''

Yıldırım, Cumhuriyet Üniversitesi'nin önemli bir değer, bir marka haline gelmeyi başardığını söyledi. Hızlı büyüyen üniversitenin şüphesiz ihtiyaçlarının da olacağını anlatan Yıldırım, öğrencilerin barınma ihtiyacının, yurt ihtiyacının en önde gelen sorunlardan bir tanesi olduğunu belirterek, ''Şu anda Yıldızeli, Suşehri ve Sivas merkezde yurt inşaatları devam etmektedir. Bunların toplam kapasitesi 2 bin yatak kapasitelidir'' dedi.

Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Şenol ''Dünden bugüne demir yolları'' ve Prof. Dr. Mustafa Karaşahin ise, ''Bugünden yarına demir yolları'' konulu sunum yaptılar.

Rektör Prof. Dr. İlyas Dökmetaş, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bakanlığı döneminde ülke genelinde ulaştırma alanında önemli hizmetlere imza atıldığını söyledi. Bu hizmetlerinden dolayı Bakan Binali Yıldırım'a ''fahri bilim doktorluğu'' unvanı vermeyi düşündüklerini ve bu düşünceyi üniversite senatosunun gündemine getirdiklerini anlatan Dökmetaş, Yıldırım'ın iletişime ve bilime verdiği destekleri dikkati çekti.

Prof. Dr. Dökmetaş, daha sonra Bakan Yıldırım'a doktora cübbesi giydirdikten sonra fahri bilim doktorluğu diplomasını verdi.

Dökmetaş, Bakan Yıldırım'a 4 Eylül Sivas Kongresi'nin yapıldığı tarihi binanın gümüş üzerine işlenmiş tablosunu da hediye etti.

 
Kaynak: UBAK
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr