Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / SON SEKİZ YILDA TÜRKİYE DÜNYANIN 16. BÜYÜK ÜLKESİ OLDU

SON SEKİZ YILDA TÜRKİYE DÜNYANIN 16. BÜYÜK ÜLKESİ OLDU

SON SEKİZ YILDA TÜRKİYE DÜNYANIN 16. BÜYÜK ÜLKESİ OLDU12.05.2010

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ''Son sekiz yılda Türkiye nereden nereye geldi. Dünyanın 16. Büyük ülkesi haline geldi. Ama yeter mi? Yetmez. Türkiye daha iyisine layık'' dedi.

Sivas-Yıldızeli-Akdağ bölünmüş yol açılış törenine katılan Bakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, dün gece geç saatlere kadar meclisteki çalışmalarını tamamladıklarını, sabahın erken saatlerinde Sivas milletvekilleriyle birlikte ayaklarının tozuyla Sivas'a geldiklerini söyledi.

Bakan Yıldırım, 8 yıldır gece gündüz demeden engelleri bir bir ortadan kaldırarak hizmet yolunda hep birlikte yürümeye devam ettiklerini anlatarak, ''Son sekiz yılda Türkiye nereden nereye geldi. Dünyanın 16. büyük ülkesi haline geldi. Ama yeter mi? Yetmez. Türkiye daha iyisine layık. 2023 Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde hedef büyüttük. Türkiye'yi inşallah 90 milyon nüfusuyla dünyanın 10 büyük ülkesi arasına sokacağız. Buna kararlıyız. Bu hedefe de halkımızla birlikte emin adımlarla ilerleyeceğiz'' diye konuştu.

79 yılda yapılan bölünmüş yol uzunluğunun 6 bin 100 kilometre olduğunu ifade eden Yıldırım, 7.5 yılda hükümetin buna 11 bin 500 kilometre daha ilave ettiğine işaret ederek, böylece 17 bin 600 kilometre yola ulaştıklarını kaydetti. Hedeflerini büyüttüklerini, 2012 yılı sonunda 22 bin 500 kilometre, 2023'te 32 bin kilometre bölünmüş yola ulaşacaklarını bildiren Yıldırım, yol ve suyun medeniyet olduğunu, 2002 yılında 6 ilin bölünmüş yolla birbirine bağlı olduğunu, bugün 63 vilayetin bölünmüş yolla birbirine bağlandığını kaydetti.

Sivas'ta son 8 yılda 450 kilometre duble yol yaptıklarını, yolların şantiye gibi olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, şunları kaydetti: ''Bizim bu hizmetlerimizin ulaştığı noktalara muhalefetin hayali bile ulaşamaz. İddiayla söylüyorum. Ama bir kusurumuz var. Yaptığımız hizmetlerden dolayı muhalefete verdiğimiz rahatsızlık nedeniyle de halkımızdan özür diliyoruz. Bu kadar kusurumuz olsun. Çünkü hizmet millet için, hizmet vatandaş için. Vatandaş konu olduğunda bizim için gerisi teferruat”

Konuşması sırasında bazı vatandaşların Şarkışla-Akçakışla yolu ile bazı yolların yapılmasını istemesi üzerine, ''Ömür biter yol bitmez. Yol yapmaya devam edeceğiz. Ama ne diyoruz, minibüslerin, otobüslerin arkasında yazıyor. 'Ömür biter, yol bitmez' Nerede insan varsa, nerede bir ocak tütüyorsa oraya kadar yol yapacağız'' dedi.

Havanın sıcak olması nedeniyle bakanlığının çalışmalarını uzun uzun anlatıp, güneş altında çocukları daha fazla bekletmek istemediğini söyleyen Yıldırım, vatandaşların bazı yolların yapılması taleplerini bağırarak iletmeleri üzerine ''Biz söz verdi mi yaparız. Yaptığımız eserlerle buradayız. Buradan gittikten sonra sözünü unutup, seçimde tekrar gelip söz verenlerden değiliz. Bizim farkımız bu'' diye konuştu.

Sivas Valisi Ali Kolat ise bölünmüş yollar konusunda Sivas'ın iyi bir noktaya geldiğini belirterek, Yıldırım'a katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yozgat Valisi Amir Çiçek ise yapılan bu yolun Yozgat ile de bağlantısı olduğunu belirterek, Yozgat-Sivas-Erzincan'a giden bu yolda ölümlerin azalacağını, insanların daha rahat bir yolculuk yapacaklarını kaydetti.

AK Parti Sivas Milletvekilleri Mustafa Açıkalın, Selami Uzun, Osman Kılıç ile Karayolları Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Peker, yolu yapan müteahhit firma yetkilisi Mahmut Yıldız da, konuşmalarında katkıda bulunanlara teşekkür etti.

Yıldırım, daha sonra törene katılan protokol üyeleriyle birlikte temsili olarak yolun açılışını yaptı.

 
Kaynak: UBAK
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr