Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İZLANDADA Kİ YANARDAĞIN ATEŞİ İHRACATÇIYA SIÇRADI

İZLANDADA Kİ YANARDAĞIN ATEŞİ İHRACATÇIYA SIÇRADI

İZLANDADA Kİ YANARDAĞIN ATEŞİ İHRACATÇIYA SIÇRADI05.05.2010

İzlanda’daki yanardağın püskürttüğü kül yüzünden dünyanın en büyük ihracatçısı olarak bilinen AB ticareti zor anlar yaşıyor. Alınan bilgilere göre Avrupa’ya giriş çıkış imkansız durumda. Ticaretin yüzde 40'ının yapıldığı havayolunda yaşanan aksama, mal ticaretini kara, demir ve denizyoluna kaydırdı.

11 Eylül’den daha ağır olacak
Havayolu şirketlerinin günlük zararı 200 milyon euro. Tahminlere göre kül bulutunun ekonomik açıdan vereceği hasar 11 Eylül’den çok daha ağır olacak. Havada yaşanan sorunun küresel ekonomiyi olumsuz etkileyebileceği belirtiliyor.
Türk iş adamları tedirgin
Patlama Türk ihracatçısını da olumsuz etkiledi. Bazı ihracatçılar Avrupa'dan geri dönemedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, çeşitli fuar, toplantı, iş görüşmeleri nedeniyle yurt dışında bulunan çok sayıda ihracatçının da uçak seferlerindeki aksama nedeniyle mağdur olduğunu söyledi. Türkiye ihracatının yarısından fazlasının Avrupa'ya yapıldığını anımsatan ve kül bulutundan etkilenen Almanya, İtalya gibi ülkelerin fuarların en yoğun düzenlendiği ülkeler olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, ''Mobilya sektöründen 33 kişi Milano'da mahsur kaldı. Bazı arkadaşlarımız ABD'de kalmıştı, bir kısmını döndürdük. İngiltere'de, Fransa'da, Almanya'da kalan arkadaşlarımız var. Dün bir arkadaşımız İngiltere'den araba kiralayıp Paris'e gitti. Oradan olmadı Lyon'a gitti. Oradan da olmadı en son Roma'dan döndüreceğiz. Birçok ihracatçımız bu konuda maalesef büyük bir sıkıntı ve kaos içerisine girdi'' diye konuştu. Şu anda büyük tedirginlik yaşandığını ve seyahatlerin ister istemez ertelendiğini kaydeden Büyükekşi, bazı işadamlarının kiralık arabalarla döndüğünü, kiralık araba bulamayıp otobüslerle gelenlerin de olduğunu söyledi. Büyükekşi, ''Şu andaki problem maddi bir kayıptan çok zaman ve iş kaybıyla ilgili'' dedi.
Kaynak: Lift&Handling
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr