Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYE ÖRNEK OLDU, KOMŞUDA VERGİLER DÜŞTÜ

TÜRKİYE ÖRNEK OLDU, KOMŞUDA VERGİLER DÜŞTÜ

TÜRKİYE ÖRNEK OLDU, KOMŞUDA VERGİLER DÜŞTÜ05.05.2010

Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün sivil havacılığın geliştirilmesi ve küresel krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla başlattığı Ekonomik Havaalanı Projesi, Yunanistan'a örnek oldu, havaalanlarındaki konma ve konaklama ücretleri kaldırıldı.

Özellikle turizm sektörü güçlü olan ülke söz konusu uygulama ile yaz dönemi boyunca havayolu işletmelerinden iniş ve kalkış ücreti almayarak krizin etkilerini hafifletmeyi amaçlıyor. Yunanistan, içinde bulunduğu ve AB ülkelerinin de sıkı takibe aldığı kriz için yeni önlemler almaya devam ediyor. Yunan hükümeti, en son aldığı önlemler arasına Türkiye'nin Ekonomik Havaalanları Projesi'ni de dahil etti.
 
Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğümün sivil havacılığın geliştirilmesi ve küresel krizin etkilerini en aza indirmek amacıyla başlattığı Ekonomik Havaalanı Projesi, Yunanistan'a örnek oldu. Ağır ekonomik krizden kurtulmak amacıyla hükümet tarafından hazırlanan önlem paketine Türkiye'nin Ekonomik Havaalanları Projesi'ni de koyan Yunanistan, hava alanlarındaki konma ve konaklama ücretlerini kaldırdı.
 
Özellikle turizm gelirleri ile dikkati çeken Yunanistan, söz konusu uygulama ile yaz dönemi boyunca havayolu işletmelerinden iniş ve kalkış ücreti almayarak krizin etkilerini hafifletmeyi amaçlıyor. Yunanistan hükümetinin kararına göre, 2010 yaz dönemi boyunca Başkent Atina'daki Eleftherios Venizelos dışındaki ülkedeki tüm havaalanlarında iniş ve kalkış yapacak havayolu şirketlerinden vergi alınmayacak. Ayrıca yan ve ara sezonda yüzde 50 indirim uygulanacak.

Türkiye, dünyadaki örneklerden biri
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), yoğun yolcu trafiğine sahip havalimanlarının yakınında bulunan ve yolcu trafiği az olan havaalanlarının "düşük maliyetli yolcu taşımacılığına" tahsis edilmesi anlamına gelen Ekonomik Havaalanı Projesi'ni 2007 yılında hayata geçirdi. Ekonomik Havaalanı Projesi yolcuların daha ekonomik seyahat edebilmelerine imkân sağlıyor. Türkiye bu sistemle, 'düşük maliyetli yolcu taşımacılığı modelini' uygulayan dünyadaki ilk örneklerden biri olmuştu. Projenin ayrıca, düşük maliyetli seyahat olanağı sayesinde, Türkiye'yi ziyaret eden turist sayısının artmasına da önemli katkı sağladığı belirtiliyor.
Kaynak: Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr