Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YENİŞEHİR HER TÜRLÜ KARGO UÇUŞUNA UYGUN

YENİŞEHİR HER TÜRLÜ KARGO UÇUŞUNA UYGUN

YENİŞEHİR HER TÜRLÜ KARGO UÇUŞUNA UYGUN05.05.2010

Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği (ANASİAD) Bursa Şube Başkanı Erol Dağlıoğlu, Yenişehir Havalananı'nın verimli kullanılması için kargo uçuşlarına açılması konusundaki taleplerini yineledi. 
 
"Yenişehir kargo uçuşlarına açılsın"

Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği Bursa Şube Başkanı Erol Dağlıoğlu, Yenişehir Havalananı'nın verimli kullanılması için kargo uçuşlarına açılması konusundaki taleplerini yineledi.

ANASİAD Bursa Şube Başkanı Erol Dağlıoğlu, Yenişehir Havalananı'nın yolcu uçuşlarına yerine kargo uçuşlarıiçin değerlendirilmesi halinde daha verimli kullanılacağını belirtip, bu konunun üzerinde ısrarla durulmasını istedi. Dağlıoğlu, kısa süre önce MNG Kargo'nun Yenişehir Havaalanı'ndan kargo uçuşlarına başladığına dikkat çekerek, "Yolcu taşımacılığı için verimli olmayan Yenişehir Havaalanı kargo uçuşları için kullanılmalıdır." dedi.

 
Yenişehir Havalananı'nın kent merkezine uzaklığı, Mudanya-İstanbul arasındaki hızlı feribot seferleri ile Ankara yolunun çift yönlü olmasından sonra yolcu taşımacılığı açısından önemini yitirdiğini söyleyen Erol Dağlıoğlu, "Yenişehir'den bir dönem Trabzon ve Erzurum seferleri yapıldı. Ancak verim alınamadı. Şimdi de bağlantılı Ankara seferleri ile Havalananı canlandırılmaya çalışılıyor. Ama bu da çözüm değildir. Maalesef Yenişehir Havalananı 2001 yılından bu yana bir türlü verimli kullanılamıyor. Bugün ise sadece hac yolculukları ile bazı özel uçuşlarda kullanılıyor. Bu düpedüz kaynak israfıdır." diye konuştu.
Erol Dağlıoğlu, Yenişehir Havalananı'nın asıl kargo uçuşları için ise ideal olduğuna da dikkat çekti. Bu konuda ANASİAD Bursa Şubesi olarak geçmişte de uyarı yaptıklarını hatırlatan Dağlıoğlu, "Yenişehir Havalananı her türlü kargo uçuşuna uygundur. Havalimanı'nda 9 bin 460 metrekare kapalı alan var. Ayrıca 8 tane soğuk hava deposu bulunuyor. Yenişehir'de kargo uçuşları için en büyük dezavantaj yüklemeler için gerekli highloader aracının bulunmamasıydı. Bu da bir süre önce çözümlendi." dedi. Dağlıoğlu, bir şeyi istemenin yeterli olmayacağını gerçekleşmesi için herkesin çalışması gerektiğini belirttiği açıklamasında, kargo uçuşları için dünya çapındaki hava kargo şirketlerinin Yenişehir ile ilgilenmesinin sağlanması gerektiğini vurguladı. Yenişehir Havalananı'nın, Gemlik, Mudanya limanları ile Bilecik, Bozüyük, Eskişehir sanayi bölgelerine ve devlet karayollarına yakınlığı gibi avantajlarının doğru değerlendirilmesi gerektiğini belirten Dağlıoğlu stratejik plan yapılarak Türkiye'de ciddi kargo hat noktası oluşturulabileceğine dikkat çekti.
Atatürk Havalimanı'nın kargo alt yapısının çok yetersiz olduğunu, Esenboğa Havalimanı'nın da benzer gerekçeler ile yeterli olmadığını kaydeden Dağlıoğlu, "İşte bu gerekçeler ile doğru adımlar atılarak Yenişehir, uluslararası bir kargo üssü haline gelebilir." ifadesini
kullandı.

 

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr