Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YILDIRIM: YAZ BOYUNCA YOLLARDA OLACAĞIM, ŞANTİYELERDE OLACAĞIM

YILDIRIM: YAZ BOYUNCA YOLLARDA OLACAĞIM, ŞANTİYELERDE OLACAĞIM

YILDIRIM: YAZ BOYUNCA YOLLARDA OLACAĞIM, ŞANTİYELERDE OLACAĞIM29.04.2010

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Karayolları 60. Bölge Müdürleri Toplantısı’nın açılışını yaptı. Bakan Yıldırım yaz boyunca yollarda, şantiyelerde olacağını belirterek, “Haber vermeden geleceğim” dedi.

Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğünde düzenlenen, ''Karayolları 60. Bölge Müdürleri Toplantısında yaptığı konuşmada, yeni yapılan yolları gören vatandaşların Karayolları çalışanlarına dua ettiğini söyledi.

Karayollarında elde edilen başarının, ''çalışana ve emeğe inanç'' ile yakalandığını anlatan Yıldırım, ''Ekip ruhuyla çalıştık, aile bireyleri olarak hepimiz üzerimize düşeni yaptık böylece ortaya bir başarı öyküsü çıktı. Tüm bunların üzerinde güven ve istikrar var. Vatandaşımızın bize duyduğu güveni asla boşa çıkarmadık'' diye konuştu. Toplantıya katılan bölge müdürlerine hitap eden Yıldırım, gelecek 5 ayın karayolu çalışmaları açısından hayati öneme sahip olduğuna dikkati çekti. ''Ajandanızda hiç boş bir gün istemiyorum'' diyen Yıldırım, şöyle konuştu: ''Hepsi dolu olsun günlerin. Bu 1 hafta içerisinde boş sayfa kalmayacak, hepsinin planları yapılacak. Neyi, ne zaman yapacağınızı mutlaka günlük, saatlik, haftalık programlarla belirleyin. Yaz boyunca yollarda olacağım, şantiyelerde olacağım. Haber vermeden geleceğim. Açıkça söylüyorum; 'bir gece ansızın gelebilirim' diyor ya şarkıda, ben de bir gece ansınız gelebilirim. Arkadaşları işin başında görmek istiyorum. Bu yıl bir destan yazmanızı istiyorum. Karayollarının yarım asırlık tarihine bir not düşmenizi istiyorum. İnsanımızın yüzünü güldürecek, başını dik tutacak başarılı çalışmalar bekliyorum ama tüm bunları yaparken trafik güvenliği önemli. Yol yapmak yetmez, insanları yaşatmak zorundayız. Küçük ihmaller, önemsenmeyen küçük tedbirler, telafisi imkansız acılara sebep olabilir. Onun için mutlaka ve mutlaka vicdani azap çekmemek için tedbirimizi asla ihmal etmeyelim.''

Bakan Yıldırım, 1950 yılından bu yana yürürlükte olan teşkilat kanunu yenilediklerini bildirdi. Kanunun, TBMM'de ilgili komisyondan geçtiğini ve genel kurulda sıraya alındığını anlatan Yıldırım, ''Şu ara anayasa değişikliği ile fazlaca meşgulüz ama bu hengame bittikten sonra teşkilat kanunumuz genel kurula inecek böylece genel kurulda görüşmeleri tamamlanıp kanunun güncelleştirilmesi yapılmış olacak'' dedi. Yeni teşkilat kanununun, geçmiş 50 yılın birikimini ve gelecek yılların ihtiyaçlarını dikkate alan titiz, yoğun bir çalışmanın sonucunda hazırlandığını belirten Yıldırım, emeği geçen herkese teşekkür etti. Yıldırım, şöyle devam etti: ''Bu kanunda, gittikçe gelişen vatandaşlık bilincinin Karayollarına, Karayolları çalışanlarına getirdiği ek yükümlülükleri ve sorumlulukları çözüme kavuşturacak, en azından kazalarda oluşabilecek hataların, kusurların Karayolculara intikal etmesi gibi durumlarda onlara gerekli hukuki desteği verecek düzenlemeler de yaptık. Bu düzenlemeler artık kaçınılmaz hale geldi. Tüketici farkındalığı ve vatandaş bilinci gittikçe artıyor. Yani Karayolu çalışanlarının korunması, haksız yere suçlanmaması için teşkilat kanununda bu yönde düzenlemeler yaptık. Yeni teşkilat kanunumuz Karayollarına yeni açılımlar getirecek. Kurumsal yapısı, tüzel kişiliği tekrar ortaya çıkacak. Varlıklarıyla, yetkileriyle, yerel idarelerle ilişkileri yeni baştan düzenlenmiş olacak. Böylece yapacağı işlerde çok daha hızlı hareket etme imkanına kavuşacak.''

Karayolları çalışanlarının, bu kadar yoğun bir tempo içerisinde bir şeyi merak ettiklerini bildiğini ifade eden Yıldırım, ''(Sayın Bakan, bütün bu işleri istiyor da bu nasıl olacak? Değirmenin suyu nereden gelecek?) diye soruyorsunuzdur'' dedi. Karayolu çalışanlarından çok yüklenici firmaların temsilcilerinin sabırla, heyecanla kendisinden bu konuyla ilgili bir şeyler duymak istediklerini belirten Yıldırım, ''Bir kaç gündür söylediğim bir şey var; para bol... Para bol arkadaşlar. Para yüzünden işleri geciktirmeyin. Bugüne kadar iş yaparken birinci sorunun para olduğu asla düşünmedim. En büyük sorun planlamadır, projedir, hazır olmaktır. Para ondan sonra gelir'' diye konuştu.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan da kısıtlı personel, makine parkı ve finansman kaynaklarına rağmen kaliteden ödün vermeden çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Yıldırım, toplantı çıkışında bölge müdürleri ile hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Kaynak: UBAK
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr