Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / RUSYADAN SONRA TÜRKİYEDE

RUSYADAN SONRA TÜRKİYEDE

RUSYADAN SONRA TÜRKİYEDE21.04.2010

Sektörlerinde ihracat şampiyonu şirketlerin malları Ambarlı ve Halkalı gümrüklerinde 'kırmızı hat'a düştü.

Rus gümrüklerinin Türk mallarına yönelik uzun süre başağrıtan 'kırmızı hat' uygulaması, bu kez Türk gümrüklerinde hortladı. Ambarlı ve Halkalı gümrüklerinde ihracat şampiyonu şirketlerinin beyannamelerinin bile mallarının kırmızı hatta alındığı bildirilirken, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, sorunun en kısa sürede çözümlenmesini istedi. TİM İcra Kurulu toplantısı 16 Nisan'da yapıldı.
 
Toplantıda, ihracatçı birlik başkanlarının büyük çoğunluğu son günlerde gümrüklerde yaşanan sıkıntıları dile getirdi. TİM başkanı Mehmet Büyükekşi, yaptığı açıklamada, ihracatçı firmalardan gümrüklerde sorun yaşandığına dair yoğun şikâyetler aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: "İlk başta Ambarlı ve Halkalı gümrüklerinde onaylanmış kişi statüsü kazanmış firmalarımızın bile malları kırmızı hata alınmaya başlandı. Firmalarımız ihracat işlemlerinde ciddi gecikmeler yaşıyorlar. Ülkemizin göz bebeği, sektörlerinin ihracat şampiyon şirketleri bile beyannamelerinin kırmızı hatta düştüğünü, ürünlerinin tam sayım uygulamasına tabi tutulduğunu, hem zaman hem de maddi kayıpları olduğunu ifade ettiler. Özellikle dahilde işlem kapsamında hammadde kullanılmışsa çok daha fazla beyanname kırmızı hatta alınıyor, ürünler numene için kimyahaneye gönderiliyor. Bu sürede ürünler bekletiliyor."
 
GÜMRÜKLER HIZIMIZI AZALTIYOR
Büyükekşi, Gümrük İdaresi'ne yaptıkları çağrı ile ihracatın durdurulmamasını, işlemlerin gereksiz yere uzatılmamasını istediklerini vurgulayarak, "Gümrüklerde kaybettiğimiz zaman hızımızı, karlılığımızı azaltıyor, tam tersine maliyetlerimizi artırıyor" dedi.
 
Kırmızı hat
Yapılan risk değerlendirmesine göre, Kırmızı Hat`a düşen bir gümrük beyannamesine ait mal, ilgili muayene memuru tarafından ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulur. Gerek görüldüğü durumlarda, malın tartımı ve sayımı yapılır. Mala ilişkin belgeler araştırma altına alınır. Aynı zamanda 'fiziki muayene' anlamına da gelir.
 
Sarı hat
Bir gümrük evrakı Sarı Hat`a düştüğünde, malın fiziksel muayenesinin yapılmasına gerek duyulmaz. Yalnızca gümrük beyannamesindeki bilgiler kontrol edilir. Bir diğer adı da "belge kontrolü"dür.
 
Yeşil hat
Gümrüğe gelen eşyanın belge kontrolüne veya fiziki muayeneye tabi tutulmadığı hat.
 
Mavi hat
Gümrüğe sunulan malın belge veya fiziki kontrolü yapılmaz. İşlemler "sonradan kontrole tabidir" denilerek ertelenir. Bir gümrük beyannamesinin Mavi Hat'ta düşebilmesi için, beyan sahibinin "onaylanmış kişi statü belgesi" sahibi olması gerekir.
 
Kaynak: www.aktueldeniz.com
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr