Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / VOLKAN KRİZİ SÜRÜYOR

VOLKAN KRİZİ SÜRÜYOR

VOLKAN KRİZİ SÜRÜYOR17.04.2010

 

İzlanda'daki volkan patlaması, Avrupa'nın kabusu oldu.

Orta ve Kuzey Avrupa'da hava trafiği felç durumda ve yüzbinlerce yolcu perişan. Günlük zarar, 200 milyon dolardan fazla. Avrupa, 11 Eylül'den bu yana en büyük uçuş kriziyle karşı karşıya.

İzlanda'daki Eyfyallayöküll buzulundaki yanardağın püskürttüğü kül bulutu nedeniyle dün Avrupa genelindeki her 3 uçuştan 2'si iptal edilirken, kül bulutları nedeniyle hava koşullarının giderek kötüleşebileceğinden ve uçuşların daha da kısıtlanmasından endişe ediliyor.

Havayolu şirketleri, iptal edilen uçuşlar nedeniyle yüzbinlerce yolcuya kiralık araç, tren bileti ve otel odası bulunması sorunuyla karşı karşıya kalırken, havacılık endüstrisinin sadece bir günlük zararının 200 milyon doları aşabileceği belirtiliyor.

Avrupa hava trafik ajansı Eurocontrol Başkan yardımcısı Brian Flynn, Britanya hava sahasının büyük bölümüyle Avrupa'nın kuzey ve orta kesimlerinde birçok bölgenin uçuşa kapalı olduğunu kaydetti.

Kuzey Avrupa'da uçuşların tümden durduğunu "gökyüzü tamamen boş" ifadesiyle anlatan Flynn, bugünün uçuşlar açısından daha da kötü olabileceğinden endişe edildiğini söyledi.

Cuma günü içinde kıta genelindeki 28 bin uçuştan 16 bininin iptal edildiğini belirten Flynn, bunun da bir önceki gün yapılan iptallerin iki katı olduğunu vurguladı.

Uçuşa kapalı hava sahaları

İngiltere, İrlanda, Fransa, Danimarka, Norveç, İsveç, Finlandiya ve Belçika hava sahasını dün uçuşlara kapattı. İtalya'da Milana ve Venedik dahil olmak üzere kuzey kesimindeki havaalanları ile Almanya'da da tüm uluslararası havaalanları kapatıldı.

İsveç ve Norveç'ten daha sonra yapılan açıklamada, hava sahalarının uçuşa uygun olduğu, ancak güvenlik nedeniyle havaalanlarını kapalı tutmayı sürdürecekleri bildirildi.

Fransa, hava alanlarının bugün öğle saatlerine kadar kapalı kalacağını, Belçika ise uçuş kısıtlamalarını bugün sabah saatlerine kadar sürdüreceğini bildirdi. İsviçre, Slovakya, Hırvatistan ve Macaristan hava sahalarını kapatan ülkeler arasında yer alırken, Polonya Krakow dışındaki havaalanlarını bugün de kapalı tutmayı sürdüreceğini açıkladı.

Etki alanı

Eyfyallayöküll buzulundaki yanardağın çarşamba günü, bir ay içinde ikinci kez faaliyete geçerek kül püskürtmeye başlamasıyla oluşan kül bulutları Britanya, İrlanda ve İskandinavya ülkelerinin yanı sıra Orta Avrupa'yı da etkisi altına aldı.

Bazı bölgelerde hava türbülansı oluşması, gökyüzünü kaplayan küller nedeniyle gündüzün bir anda adeta geceye dönmesi gibi olağandışı olaylar görülürken, birçok bölgede solunum rahatsızlıklarına yol açacağı endişesiyle halkın evlerinden çıkmaması, dışarıda bulunurken de tozdan korunmak için maske ve koruyucu gözlük kullanılması gibi uyarılarda bulunuldu.

Bazı Avrupa kentlerine adeta kaos havası hakim olurken, Amsterdam'da ek tren seferleri kondu, Eurostar şirketinin Londra-Paris-Brüksel, Thalys şirketinin Fransa-Belçika-Almanya seferlerini tam dolu olarak yaptığı, önceden ayrılmış biletlerin bile satıldığı belirtildi.

Britanya'dan Fransa'ya feribot seferleri için biletlerin telaşlı kalabalıklar tarafından rezerv edildiği, Londra'daki taksi şirketlerine Paris, Milano, Amsterdam ve Zurih'e gitmek yönünde isteklerde bulunulduğu da gelen haberler arasında.

Kül bulutları turistik seyahatlerin yanı sıra iş seyahatleri ve diplomatik ziyaretleri de önemli ölçüde olumsuz etkiledi. Almanya Başbakanı Angela Merkel ABD'den ülkesine dönerken Portekiz'e inmek durumunda kalırken, New York'dan Madrid'e gelecek olan Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg'in ertelenen yolculuğu nasıl tamamlayacağı henüz bilinmiyor.

Kül bulutları, Afganistan'da yaralanan ve tedavi için ülkelerine dönmekte olan Alman askerlerini taşıyan uçağın rota değiştirerek İstanbul'a inmesi, ABD'nin İngiltere ve Almanya'daki üslerini geçici olarak kapatması gibi gelişmelere de yol açtı.

İzlanda'da da ise sıcak küllerin volkan çevresindeki buz kütlelerini eritmesi nedeniyle iri buz parçaları akıntıyla sürükleniyor, ülkenin en büyük otoyol şebekesinde yer yer "ışıltılı" sel suları akıyor.

Yerden yaklaşık 6 ila 9 kilometre yukarda oluşan kül bulutları ABD'nin doğu sahilleri ile Avrupa arasındaki uçak seferlerini bloke etmiş durumda. Bulutların önemli bölümü ise saatte yaklaşık 40 kilometre hızla Avusturya ve kuzey Fransa ile Rusya'nın doğu ve orta kesimlerine ilerliyor.

BULUTLAR TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

Antalya'da düzenlenen Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri'ne katılan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İzlanda'daki yanardağ patlaması sonucu bazı uçak seferlerinin iptal edilmesiyle ilgili açıklamada bulundu.

İzlanda'daki yanardağ patlaması nedeniyle kül bulutlarının yayılması sonucu İstanbul Atatürk Havalimanı ve Antalya Havalimanı'ndaki uçak seferleri iptalleriyle ilgili açıklamada bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 11 ülkenin havaalanlarının küller ve yabancı cisimlerin pistlere olumsuz etkilerinden dolayı uçuşa kapatıldığını söyledi.

Bu nedenle Antalya'dan ülkelerine tatile dönmek isteyen 50 uçağın kaldırılamadığını söyelyen Yıldırım, "Benzer şey İstanbul'da ve Türkiye'nin çeşitli havaalanlarında da var. Misafirlerimize gereken misafirseverliği gösteriyoruz. Bu zorunluluktan kaynaklanan bir şey. Yapacak bir şey yok. İnsanların can ve mal emniyeti bizim için her şeyin önünde gelir. Oradan gelen uyarılara göre tekrar program, planlama gözden geçirilir."dedi.

Gazetecilerin 'Kül bulutu birkaç gün içerisinde Türkiye'ye geleceği şeklindeki iddilar var' şeklindeki sorusuna Yıldırım, " Biz de ki bilgilere göre şuan da bir tehlike söz konusu değil ama her türlü gelişmeye karşıda tedbirlerimizi alıyoruz." yanıtını verdi.

Gazetecilerin 'Bu durum turizmi nasıl etkiliyor' şeklindeki sorusuna "Meydanlar kapalı olması nedeniyle Türkiye'ye kalkış olmuyor. Bu çok kısa süreli bir durum. Bunun sürekli bir olumsuzluğa dönüşeceğini düşünmüyoruz daha doğrusu öyle ummak istiyoruz. Birkaç gün içinde inşallah her şey yoluna girer."dedi.

Kaynak: İHA