Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TİCARET CANLANDIKÇA LİMANLARA İLGİ ARTIYOR

TİCARET CANLANDIKÇA LİMANLARA İLGİ ARTIYOR

TİCARET CANLANDIKÇA LİMANLARA İLGİ ARTIYOR13.04.2010Özel sektörde yeni liman yatırımına ve kapasite artırımına giden firmaların sayısı hızla artıyor. 
 
Kamunun limandaki payı ise azalıyor TÜSİAD'IN yeniden yayımlanacak "Görüş" dergisi Türkiye'nin en pahalı aylık dergisi oldu. 15 liralık dergi ilk kapağında lider sultası ve siyaset reformunu konu aldı. Kapakta meclis sıralarına sadece üç partinin lideri oturtuldu. Yüzlerce milyon dolarlık yatırıma rağmen 2023'teki 500 milyar dolarlık ihracat hedefi için kapasitenin beş kat artması gerekiyor.

Türkiye'de tekrar hareketlenen dış ticaretle birlikte limanların cazibesi yeniden artmaya başladı. Aldığımız bilgilere göre yakın dönemde hem liman özelleştirmeleri hem de özel sektör liman yatırımları hızla artıyor. Petkim'in Aliağa'daki limanını almak için 10 talip sıraya girerken Arkas, Akfen, Borusan mevcut liman yatırımlarını hızlandırdı. Türkiye'nin yıllar içinde liman kapasitesinde de devletin payı gittikçe azalıyor. Yeni liman yatırımları için fırsat kollayan holdingler var.

Türkiye'nin bu yıl hedefi 115 milyar dolar ihracat, 153 milyar dolar ithalat. Toplamda 270 milyar dolarlık dış ticaretin önemli bir kısmı limanlardan geçiyor. Türkiye'nin 100'üncü yılı olan 2023'te hedef 500 milyar dolarlık ihracat. Bu ihracatın karşılığında aynı miktarlarda ithalat da yapılacağı düşünülürse Türkiye 2023'e 1 trilyon dolarlık bir dış ticaret hacmiyle girecek. Deniz Ticaret Odası Başkanı Halim Mete de soruyor: Peki Türkiye'nin limanları bu rakamları kaldırabilir mi? Bunun farkında olan yatırımcılar da şimdiden kolları sıvamış görünüyor. Görüştüğümüz şirketlerin verdiği bilgiler milyarlarca dolar yatırımın limanlara demirleyeceğini gösteriyor.

REKABET ARTMAYA BAŞLIYOR

Dün Global Yatırım Holding, yüzde 40'ına sahip olduğu Antalya Limanı'nda, diğer ortakların sahibi oldukları yüzde 60'lık hisseyi devraldığını açıkladı. Çelebi Holding ve Antmarin'in sahip olduğu yüzde 60 hissenin devralınmasına ilişkin olarak Rekabet Kurumu'na başvurulacak. En dikkat çeken gelişmeler ise Petkim'de yaşanıyor. Aliağa tesisleri içinde yapacağı limanı asıl işlerine ağırlık vermek için işin ehline devretmek istiyor Petkim. Bunun için açtığı ihaleye denizcilik sektöründe bilinen tüm uluslararası yatırımcıların ilgilendiği bilgisine ulaştık. Petkim'in küçük bir payının (yüzde 15 tahmin ediliyor) olacağı limanla ilgili ihalenin yazın tamamlanacağı öğrenildi.

TÜRKİYE'NİN % 29'UNU TAŞIDI

Türkiye'nin en büyük limanına sahip olan Arkas ise İstanbul Ambarlı'daki limanı 1.8 milyon TEU'luk (konteynerla ifade edilen birim) kapasiteye ulaştı. Arkas'ın yaptığı yatırım tutarı 300 milyon dolar. Ancak duracak görünmüyor. Marport limanı 2008 ve 2009'da Türkiye konteyner trafiğinin yüzde 29'unu yaptı. İzmir Liman ihalesine giren ve ikinci en yüksek teklifi veren firma özelleştirme sürecinin aksaması nedeniyle bir yerel yönetim modelini istiyor. Borusan Limanı ise 90 milyon dolarlık yatırımla 400 bin TEU'luk ve 250 bin araçlık büyük bir liman haline geldi. Ek 100 milyon dolar yatırım da hedefleniyor.
Kaynak: Ambar
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr