Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / OTODA TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİ

OTODA TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİ

OTODA TÜRKİYE-RUSYA İŞBİRLİĞİ13.04.2010

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) ve TAYSAD, otomobil yan sanayi üreticilerini Rusya'dan gelen firma temsilcileriyle buluşturdu.

İkili temaslarda işbirliğinin geliştirilmesi ve Türk heyetinin de Rusya'ya ziyarette bulunması kararı alındı.
Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) organizatörlüğü, Taşıt Araçları ve Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) işbirliği ile Rusya otomotiv sektörünün önde gelen firmalarının yetkililerinin ve kurum kuruluş temsilcilerinin katılımıyla İstanbul ve Bursa'da 'Alım Heyeti Programı' gerçekleştirildi. Programa Kamaz, Sollers, Amo Zil, Avtovaz, Volzhanin gibi Rusya otomotiv ana sanayi firmalarının yetkililerinin yanı sıra AZ Enterprise LLC, Group Auto Union, Enline, LLC We Love Parts ve DSK LLC gibi yan sanayi, dernek ve danışmanlık firması yetkilileri de katıldı. Firmaların dışında Samara Bölgesi resmi heyet temsilcileri, basın mensupları ve kurum ve kuruluş temsilcilerinin de yer aldığı programda firma ziyaretlerine önem verildi.

Türk otomotiv yan sanayisinin büyüklüğünün anlatıldığı temaslarda Kamaz ve Sollers yetkilileri 2'şer firmaya tesis ziyareti gerçekleştirdi. Rus firma yetkilileri ile 60'ın üzerinde Türk firması yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirilen İstanbul programının ardından Bursa'daki görüşmelerde olumlu gelişmeler yaşandı. Samara Bölgesi resmi heyet temsilcileri, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Şahap Aktaş ve OİB Rusya temsilcisi Evren Belenlioğlu'nun katılımıyla 'Rusya Federasyonu Samara Bölgesi Otomotiv Yatırım İmkanları Konferansı' düzenlendi.

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği olarak gerçekleştirilen programın tamamlanması amacıyla 21 - 25 Haziran 2010 tarihleri arasında Rusya Federasyonu'nun Moskova ve Samara bölgelerine, 12 - 16 Ekim 2010 tarihlerinde ise Tataristan'ın Kazan, Alabuga ve Nabrejnie Chelny bölgelerine Türk firmalarının katılımıyla 'Sektörel Ticaret Heyeti Programları' düzenlenmesi planlandı.
Kaynak: Lojiport
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr