Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / GALATAPORT YİNE GÜNDEMDE

GALATAPORT YİNE GÜNDEMDE

GALATAPORT YİNE GÜNDEMDE13.04.2010

Yeni bir kruvaziyer liman ile turizm bölgesi inşa edilmesini öngören projenin tekrar gündeme gelmesi gayrimenkul piyasasını hareketlendirdi.

Salı Pazarı Limanı’nın yap-işlet-devret modeliyle 49 yıllığına ihale edilerek toplam 100 bin metrekarelik alanda yeni bir kruvaziyer liman ile turizm bölgesi inşa edilmesini öngören projenin tekrar gündeme gelmesi gayrimenkul piyasasını hareketlendirdi.
Bölgedeki mülkler el değiştirme sürecine girdi; satılığa çıkarılanlar arttı ve alıcı piyasası hızlandı. Pek çoğu yüzlerce yıldır Karaköy ticaretine ev sahipliği yapan hanların birer birer otele dönüştürülmesi için girişimler de başladı.
VAKIFLAR MÜDÜRLÜĞÜ VE KOZLUCA HAN YIKILDI
Bu projelerden bugün en iddialısı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün eski Karaköy binası ve buranın bitişiğindeki, yine Vakıflar’a ait Kozluca Han’ın yerinde inşa edilecek. Temmuz 2009’da Hakan Madencilik’in 49 yıllığına yap-işletdevret ihalesini kazandığı binalar geçen ay yıkıldı. Hakan Madencilik’ten alınan bilgiye göre, toplam 3.5 dönümlük bu arazide 5 yıldızlı bir otel hayata geçirilecek. İnşaata en kısa sürede başlanması öngörülüyor ve bugünlerde hem yerli hem de yabancı otel işletmecileriyle görüşülüyor. 2 yılda bitirilmesi planlanan otelin 200 yataklı olacağı belirtiliyor. Şirket yetkilileri, Karakol Caddesi’nde yer alan ve bölgedeki en değerli yerlerden olan bu arazinin Salı Pazar Limanı projesi gerçekleşmese bile çok iyi bir yatırım olduğu yönünde görüş bildiriyor.
EN KÜÇÜK YERDE BİLE BUTİK OTEL PROJESİ VAR

Bundan 5 yıl önce, liman projesi gündeme geldiğinde yaşanan yüksek fiyat artışları kriz etkisi ve iptal edilme olasılığı yüzünden bugün gerçekleşmese de son haftalarda semtte başlayan hareketliliğin Karaköy esnafı da farkında. Mülk sahibi olan esnaflar da 1-2 dönüm üzerine kurulu hanlarını yıkarak butik otellere dönüştürmeyi planlıyor. Görüştüğümüz mülk sahiplerinden biri, 3 katlı hanını 25 odalı butik otel olarak işletmek üzere tadilat başlattığını anlatıyor.

Hilton’un adı geçiyor

Karaköy Karakolu’nun karşısında yer alan Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Kozluca Han’ın yerine yapılacak otelin işletmesini Hilton’un üstleneceği konuşuluyor. Araziyi 49 yıllığına kiralayan yatırımcı Hakan Madencilik ise işletmeyi kimin yapacağının henüz kesinleşmediğini belirtiyor.

Salvo Taragano sattı, Zihni Holding 6 milyon Euro istiyor

Yerli ve yabancı alıcıların yeniden mercek altına aldığı Karaköy’de gerçekleşen en yeni satışı, vergi rekortmenleri listesinde 15.6 milyon TL ile ikinci olan Kurtuluş Faktoring’in patronu Salvo Taragano yaptı. Bir süre önce kapısına kilit vurulan şirkete ait Keçeli Han’ı
Yaşar Keçeli’den satın alan Taragano, kısa süre önce 2.5 milyon TL’ye Karaköy’de faaliyet gösteren Birlik Rulman’ın sahiplerine sattı. Birlik Rulman’ın burada otel inşa edeceği öğrenildi. Karaköy’ün en eski hanlarından birinin sahibi de denizcilik alanında faaliyet gösteren Zihni Holding. Armatör Asaf Güneri’ye ait şirket Gümrük Muhafaza Baş Müdürlüğü’nün yer aldığı tarihi Çinili Han’ın hemen karşısındaki binasını satışa çıkardı. 2’nci sınıf tarihi eser olan binanın oturum alanı 290 metrekare ve iki katlı bina aslına uygun olarak restore edilmek zorunda.

FİYATTA UZLAŞAMADILAR

Holding’den alınan bilgiye göre, üzerine 2 kat daha eklenerek yenilenip otel olacak bu tarihi hanın bedeli 6 milyon Euro. Yetkililer, pek çok talip olduğunu; ancak fiyatta uzlaşılamadığını söylüyorlar. 6 milyon doları kabul etmediklerini belirten bir yetkili, “4-5 yıl önce buranın değeri 1-2 milyon dolardı. Galataport çıkınca fiyat arttı; iptal olunca düştü. Şimdi tekrar edilecek. Yavaş yavaş değer yine artacak” diyor.

OFER VE KUTMAN’IN KAZANDIĞI İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Salı Pazarı Limanı’nın 49 yıllığına yap-işletdevret modeliyle yapılan 2005’teki ihalesini 3.5 milyar dolara Global Menkul Değerler’in sahibi Mehmet Kutman, İsrailli Ofer Ailesi ve Limak’ın da bulunduğu Royal Carribean Ortak Girişimi kazanmıştı. Projenin, İmar Yasası ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu savunan Mimarlar Odası’nın açtığı dava sonucu iptal kararı çıkmıştı. Kasım 2009’da Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın “2010’da yeni ihale olacak” açıklamasından sonra, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da “Yeni bir model bulacağız” demiş ve gözler yeniden bölgeye çevrilmişti.

Kaynak: LOJİPORT