Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Ekonomi / İş Dünyası / DÖVİZ KURLARI BİRAZ YÜKSELMELİ

DÖVİZ KURLARI BİRAZ YÜKSELMELİ

DÖVİZ KURLARI BİRAZ YÜKSELMELİ13.04.2010

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu, düşük kurun ihracatın gerilemesine yol açacağını belirtti 
        
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, döviz kurunun düşük olduğunu belirterek, "Böyle devam etmesi ithalatın adeta patlamasına ve ihracatın gerilemesine yol açar. Kurların biraz yükselmesinde yarar görüyorum" dedi.
Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ülke gündemine, tekstil sektörüne ve Gaziantep'in sanayileşmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye'de tekstil sektörünün kesinlikle bitmeyeceğini, ancak tekstilde kalite, moda ve marka faktörlerinin öne çıkarılması gerektiğini ifade eden Konukoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Tekstil diriye de lazım, ölüye de... Doğunca da tekstile sarıyorlar, ölünce de. Türkiye'de tekstil bitmez. Klasik üretimden çıkmalıyız. Kaliteyi, modayı, markayı, tasarımı üretenler ayakta kalır. Tekstil bir süreç yaşıyor. İngiltere yıllarca tekstilin merkezi oldu. Daha sonra Fransa tekstilde güç merkezi oldu. Bu ülkelerin sömürgeleri elinden çıkınca, pamuk üreticisi de olan İtalya tekstilin kontrolünü aldı. Pamuk üreticisi olmasından dolayı İtalya tekstil sektöründe etkinliğini devam ettiriyor. Ancak, son 30 yıldan beri Türkiye'de bu sektörde güç merkezi haline geldi."
Sürecin devam ettiğini, tekstilin basit ve ucuz üretiminin Türk Cumhuriyetleri'ne ve özellikle Uzakdoğu ülkelerine kaydığını anlatan Konukoğlu, "Bu tekstilin yanı sıra, emek-yoğun diğer sektörler için de yaşanacak süreçtir. Türkiye, en önemli pazarlardan AB ülkelerine hem yakınlığı hem de tartışılmaz kalitesiyle daha uzun yıllar tekstil sektöründe hitap edecektir. Tekstil, Türkiye açısından istihdam boyutu ile de çok önemli bir sektör. Tekstil Türkiye'nin istihdam alanıdır. Bu anlamda da önemli bir sektördür" dedi.
"IMF, Türkiye'yi boyunduruğu altına almak istiyor"
Döviz kurunun düşük olduğunu, böyle devam etmesinin ithalatın adeta patlamasına ve ihracatın gerilemesine yol açacağını belirten Abdulkadir Konukoğlu, bundan dolayı kurların biraz yükselmesinde yarar gördüğünü ifade etti.
IMF ile gelinen sürece ilişkin Konukoğlu, şunları kaydetti:
"IMF sigortadır, teminat mektubudur. Olursa iyi olur, ama olmazsa olmaz diye bir şey yok. IMF dizginleri ele alıp, kabuğunu kıran Türkiye'yi boyunduruğu altına almak istiyor. Türkiye liderliğe soyunan bir ülke. IMF'nin de bunu dikkate alması gerekirdi."
 
Kaynak: Dünya

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr