Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / İSKENDERUN LOJİSTİK KÖYÜ BEKLİYOR

İSKENDERUN LOJİSTİK KÖYÜ BEKLİYOR

İSKENDERUN LOJİSTİK KÖYÜ BEKLİYOR06.04.2010

“İskenderun Körfezinde Lojistik” konulu toplantıda yapılan değerlendirmeler İskenderun’un’ lojistik köy kurma heyecanını ortaya koydu.

İskenderun Kaymakamlığı, İskenderun Deniz Ticaret Odası, İskenderun ticaret ve sanayi Odası ve Dünya Gazetesi İşbirliği ile gerçekleştirilen Dünya Gazetesi Perşembe Rotası ve LOJİPORT Yazarlarından Atilla Yıldıztekin’in konuşmacı olarak katıldığı “İskenderun Körfezinde Lojistik” konulu toplantıda yapılan değerlendirmeler  İskenderun’un’ lojistik köy kurma heyecanını ortaya koydu.
 
İskenderun limanının özelleştirilmesi ve konteynır ve Ro-ro taşımacılığının biran önce başlaması gerektiğinin ifade edildiği toplantıda İskenderun ve Hatay genelini kapsayacak şekilde tek veya çift kademeli bir lojistik köy oluşturulması konusunda Bölge Ticaret Odaları, İskenderun deniz Ticaret Odası, OSB’le ve valilikten katılacak isimlerle bir platform oluşturularak çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, Deniz Üst komutanı, İskenderun Belediye Başkanı, Sivil toplum kuruluşlarının Başkanları ile denizcilik camiasından çok sayıda işadamının katıldığı toplantıda açılış konuşmasını gerçekleştiren İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, “İskenderun’un geçim kaynağını tarım, sanayi ve hizmet sektörü oluşturuyor. 1976 yılından itibaren İskenderun’da transit taşımacılık başlamıştır. 1980’lerden sonra Irak harbi ile İskenderun körfezinin önemi daha da artmıştır. Günlük 20 bin tona yakın ihracat yapılıyordu. Yük almak için İskenderun’a gelen araçlar mutlaka burada konaklar, eksikliklerini tamamlardı ve bu ticari hayatta önemli bir canlılık yaratırdı. Irak ambargosu ile 280’e yakıt nakliye şirketinin İskenderun’da oluşturduğu transit taşımacılık sirkülasyonu sıfıra indi” dedi.
 
Gap’ın tamamlanmasının bölge ekonomisini canlandıracağını ifade eden Şahin, “ GAP’ a   2012 yılına kadar 15 milyar tl yatırım yapılacak. İskenderun limanı GAP’ın dışarı açılan kapısıdır. GAP’ın yatırımları bittiğinde bu bölgede 3 milyon ton’a yakın tarım ürünü ve tarıma dayalı sanayi ürünü ihraç edilecektir. GAP’a en yakın en hızlı bir şekilde karayolu ve devlet demir yolu ile nakliye’ye uygun liman İskenderun limanıdır. GAP’a kaynak aktarımı bu yıl olduğu gibi sonraki yıllarda da devam ederse  ve tamamlanırsa bölge ekonomisi ciddi oranda canlanacaktır” şeklinde konuştu.
Gıdaya dayalı ürün ihracatına en uygun İskenderun limanı açıklamasını yapan Şahin, “GAP’ın devreye girmesi ve Irak halkının hukuksal problemlerini çözmesi ile Irak’a en ucuz ve kısa zamanda sevkiyatı İskenderun limanı sağlayacaktır. Gaziantep, Adıyanman, Kahramanmaraş ve Urfa gibi illerden gelecek ürünlerin sevkiyatı içinde çok cazip bir limanız. İskenderun limanı ya biran önce özelleştirilmeli yada günün koşulları ile rekabet edebilir bir konteynır hattı oluşturulmalıdır” ifadesinde bulundu.

İskenderun Kaymakamı Cemil Aksak, “Bugün Suriye ve Ortadoğu ülkeleri ile iyi ilişkilerimiz var. Bu iyi ilişkiler Bölgemizde beklediğimiz yatırımların devreye girmesi ile fiili hareketlilik daha da artacak ve İskenderun’da lojistik ve nakliyeciliğin önemi kat kat yukarıya çıkacaktır”dedi.
  
Hatay Valisi Celalettin Lekesiz, “Hatay çok özel bir ildir ve her metrekaresinin değerlendirilmesi gerekiyor. 5 bin 700 kilometrelik yüzölçümü, 1,5 milyon nüfusu ve 12 ilçesi ile her geçen gün nüfus artışı yaşıyor. İskenderun-Payas- Dörtyol- Erzin  bölgesinde bir metrekarelik yer yok ve yoğun bir arsa talebi ile karşı karşıyayız.
Son yıllarda bölgemizde demir çelik sektöründe çok ciddi yatırımlar yapıldı ve Türkiye’nin yassı üretiminin yüzde 87,5 ‘ini bölgemiz gerçekleştiriyor. Hatay Türkiye demir çelik üretiminin yüzde 40’ını gerçekleştiriyor ve en fazla demir çelik üreten il konumundayız.
Yatırımcılarımızın yer talebine cevap verdiğimizde yeni yapılacak yatırımlar ilimiz ve ülkemiz adına ciddi katkılar sağlayacaktır. Toplam bin 500 dekarlık alanda   Erzin OSB’yi hayata geçirmek için çalışıyoruz. Otobanın sol tarafında kalan bölümü sanayi yatırımları için nasıl daha iyi değerlendiririzin araştırmalarını yürütüyoruz. OSB'lerimizin genişlemesi için alternatif alanlar ve bunların hukuksal sorunlarını araştırıyoruz” dedi.
Suriye ve bazı ülkelerle başlayan vize muafiyetini bölgemiz adına iyi değerlendirmemiz gerekiyor  açıklamasını  yapan Lekesiz, “ Hatay havaalanının 2 milyon yolcu kapasiteli yeni terminalini 29 Ekimde açmak için çalışmaları sürdürüyoruz. Yeni terminalimizle uluslar arası bir havaalanı konumuna gelerek yolcu ve kargo taşımacılığında ilerleyeceğiz. Uluslar arası ticarette lojistik çok önemli. Ulaşım , zaman, tedarik zinciri için bölgemizdeki serveti zenginliğe dönüştürmemiz lazım. Hatay’da lojistik köy kurmak için ne yapmamız gerektiğini ortaya koymamız gerekiyor. Sadece Gaziantep, Kahramanmaraş, Urfa, Kilis, doğu illeri değil Irak’ın lojistik üssü olabilecek konumdayız. Akdeniz havzasını kontrol edecek bir lojistik merkez olmak için çalışmalıyız” şeklinde konuştu.
 
Lojistiğin İskenderun’un kalkınması için iyi ve ciddi bir katkı sağlayacağını ifade eden Dünya Gazetesi Perşembe Rotası ve LOJİPORT Yazarı Atilla Yıldıztekin, “Türkiye lojistik konusunda uyanıyor. Ülkemiz lojistik üs olma konusunda adımlar atıyor. Son 15 yılda Türkiye’de lojistik çok hızlı gelişti. Lojistik sadece taşımacılığın değil, üretimin, tüketimin, bölge ve ülkenin kalkınmasının en önemli anahtarıdır. Anadolu’nun her yerinde artık lojistik konuşuluyor. İskenderun’a lojistik köy kurulmalı. Sanayisi, tarımı, deniz- kara ve demir yolu ağı ile önemli bir merkez olan İskenderun’da liman içerisinde konteynır taşımacılığının ve Ro-Ro’nun başlaması çok önemli. Kurulacak lojistik köy için öncelikle liman’ın giriş ve çıkış trafiği rahatlatılmalı. Liman içindeki yük depolama ve elleçleme liman dışına alınmalı. Lojistik sektörü için ara eleman yetiştirilmeli. Soğuk depoculuğa önem verilmeli çünkü Irak ve Suriye’ye sevk edilecek soğuk gıdalar burada depolanmalı. İskenderun’da kısa mesafe deniz taşımacılığı geliştirilmeli. Kurulacak lojistik köy sadece Akdeniz havzası için değil Irak, iran, ve Suriye’yi içine alacak geniş bir kasmamda değerlendirilmeli. İskenderunlu sanayiciler İskenderun limanının işletilmesi için devreye girmeli ve konteynır ve Ro-ro yükleme çalışmalarının başlatılması gerekli.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: Yıldız DOĞRUER - Perşembe Rotası

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr