Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / YILDIRIM: MERKELİN ZİYARETİ SONRASI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHİ DOSTLUK İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞECEKTİR

YILDIRIM: MERKELİN ZİYARETİ SONRASI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHİ DOSTLUK İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞECEKTİR

YILDIRIM: MERKELİN ZİYARETİ SONRASI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHİ DOSTLUK İLİŞKİLERİ DAHA DA GELİŞECEKTİR06.04.2010

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Türkiye ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki tarihi dostluk ilişkilerinin daha da gelişeceğine inandığını söyledi.

Bakan Yıldırım, Merkel'in heyetindeki Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı bürokratları ve Alman iş adamlarıyla Bakanlık binasında bir araya geldi. Almanya'nın Türkiye'nin en büyük ticaret ortağı ve en fazla ihracat gerçekleştirdiği AB ülkesi olduğunu belirten Yıldırım, 2008 yılında yaklaşık 32 milyar dolar olan ikili ticaret hacminin küresel ekonomik krizin etkisiyle 2009 yılında yaklaşık 24 milyar dolara gerilediğini, buna rağmen Almanya'nın Türkiye'nin birinci ticaret ortağı olduğunu söyledi. Türkiye'de faaliyet gösteren küresel sermayeli firma sayısı bakımından da Almanya'nın ilk sırada yer aldığını belirten Yıldırım, 2009 yılı sonu itibariyle Almanya'nın Türkiye'deki yatırımlarının toplamının 3.5 milyar doların üzerinde olduğunu bildirdi. Aynı dönem dikkate alındığında Türkiye'nin Almanya'daki yatırımlarının ise 700 milyon doların üzerinde olduğunu kaydeden Yıldırım, bu işbirliğinin önemini vurguladı. Yıldırım, ''Öyle umut ediyorum ki Şansölye Merkel'in ülkemize yaptığı ziyaret sonrasında Türkiye ile Almanya arasındaki tarihi dostluk ilişkileri daha da gelişecektir'' dedi.

Heyete başkanlık eden Almanya Federal Cumhuriyeti Ekonomi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Dr. Bernd Pfaffenbach da Türkiye ile Almanya arasındaki ekonomik alandaki işbirliğinin mükemmel düzeyde olduğunu, ancak daha da ileri götürülebileceğini söyledi.

Kaynak: ubak