Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / TÜRKİYENİN YENİ STRATEJİSİ İHRACAT ODAKLI ÜRETİM

TÜRKİYENİN YENİ STRATEJİSİ İHRACAT ODAKLI ÜRETİM

TÜRKİYENİN YENİ STRATEJİSİ İHRACAT ODAKLI ÜRETİM06.04.2010

Çağlayan, ara malı ithalatı yerine yerli üretimi yerine geçirecek bir çalışma yapıldığını açıkladı 
         
Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, yeni bir çalışma içinde olduklarını ve yeni modelin ihracat odaklı bir üretim stratejisi olduğunu belirterek, "Bundan sonra ara malı ithalatı yerine, bunu ikame edecek, yerli üretimi yerine geçirecek olan bir çalışma yapacağız" dedi.
Çağlayan, küresel krizin yaşandığı ve rekabetin şiddetlendiği bir ortamda artık dünyada eskisi gibi iş yapılamayacağını ve rekabet edilemeyeceğine belirterek, Türkiye'nin yeni bir üretim, yeni bir ihracat, yeni bir sanayi stratejisine ihtiyacı olduğunu söyledi.
"Yeni bir çalışmanın içindeyiz. Yeni modelimiz ihracat odaklı bir üretim stratejisidir" diyen Çağlayan, bir değerlendirme kurulu oluşturacaklarını ve bu kurula çeşitli sektörlerden temsilcilerin geleceğini söyledi.


Ulaşılması gereken sektörler saptanacak

İhracat odaklı üretim stratejisi değerlendirme kurulunda, kendisinin ve bakanlığına bağlı müsteşarlık ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, TÜBİTAK, Merkez Bankası yanında Bankalar Birliği, TİM, TOBB, TÜSİAD ve diğer kuruluşların olacağını belirten Bakan Çağlayan, ihracat ve ihracat odaklı üretim stratejisini beraber değerlendireceklerini ifade etti.
Değerlendirme kurulunun ilk toplantısını yapacağını bildiren Zafer Çağlayan, "sonrasında ihracat odaklı üretim stratejisi ve girdi tedarik stratejisinin, neleri üretebileceğimiz ve önümüzdeki engellerin neler olduğunun, hangi sektörlere ulaşmamız gerektiği belirlenecek" dedi.

Ara malı ithalatı yerine yerli üretim

Çağlayan, "Bunları alıp teşvik sistemine taşıyacağız. Tamamıyla bundan sonra ara malı ithalatı yerine, bunu ikame edecek, yerli üretimi yerine geçirecek olan bir çalışmayı yapacağız" şeklinde konuştu.

Bakan Çağlayan, değerlendirme kurulunun çalışmaları sonunda, ihracatta öne çıkacak sektörler ile ihracat yapılacak ülkelerin de belirleneceğini kaydetti.
Kaynak:  Dünya
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr