Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / BAKANA RÜŞVETİ İHBAR ETTİ

BAKANA RÜŞVETİ İHBAR ETTİ

BAKANA RÜŞVETİ İHBAR ETTİ06.04.2010

Gümrüklerde 5 bin dolar rüşvet isteniyor’ ihbarını yapan bir firma, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın kendilerini araması üzerine iddiasını geri çekti.

Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın, “Gümrük memurlarınız bizden 5 bin dolar rüşvet istiyor” ihbarıyla başlattığı araştırma, Aziz Nesin’lik bir hikayeye dönüştü. Bakanın suçüstü ısrarı üzerine geri adım atan firmanın ‘çakma üretim’ yaptığı anlaşıldı. Olay, çift taraflı soruşturuluyor.

Bir bakandan diğerine ihbar

Hayati Yazıcı’yı ziyaret eden kabineden bir bakan arkadaşı, otomobil yedek parçası üreten bir firmadan bir gümrük memurunun 5 bin dolar rüşvet istediğini söyledi. Yazıcı, rüşvet istendiğini öne süren firmanın yetkilisini aradı. Bakan, olayı doğrulayan firma yetkilisine, “Parayı biz temin ederiz, işbirliği yapın, suçüstü yapalım” önerisinde bulundu. Firma yetkilisi konuyu firmanın sahibiyle görüşmesi gerektiğini söyledi. 20 dakika sonra Yazıcı’yı arayan firmanın sahibi, “Biz iddiamızdan vazgeçtik, olay bize zarar verebilir” diye geri adım attı. Yazıcı, bu tavırdan şüphelendi, firma araştırıldı. Firmanın, ünlü bir otomobil firmasının yedek parçalarını lisanssız ürettiği belirlendi.

Gümrükteki pazarlığın eksik belgelerle yapılmak istenen ihracat için memurlarla yapılan rüşvet pazarlığı olduğu ortaya çıktı. Memurlara suçüstü yapılamadı ancak firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Rüşvet istediği öne sürülen gümrük görevlileri hakkında idari işlem başlatıldı.

‘Çakma üretim’ yapıyor

Bakan Yazıcı, firma sahibinin tavrından rahatsız olduğunu belirterek, “Firmayı araştırdık. Bir de baktık ki yabancı bir otomobil için yedek parça üretiyor. Lisansı olması gerekir ama yok. Yani çakma üretim yapıyor. Bunu tespit ettik, kendi usulsüzlüğü ortaya çıkmasın diye suçüstü yapmamızı önlemiş. Firma hakkında suç duyurusunda bulunuldu. İşin altından başka iş çıktı. Biz de ayrıca idari soruşturma başlattık” diye konuştu. Yazıcı, gümrükleri yeniden yapılandırmaya çalıştıklarını, yeni alt yapı için TBMM’ye yasa sevk ettiklerini belirterek, rüşvet ve yolsuzluk iddialarının üzerine ısrarla gideceklerini söyledi.

Kaynak: Hürriyet
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr