Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ALİAĞA, LİMAN VE DENİZCİLİKLE BÜYÜYOR

ALİAĞA, LİMAN VE DENİZCİLİKLE BÜYÜYOR

ALİAĞA, LİMAN VE DENİZCİLİKLE BÜYÜYOR31.03.2010

DTO İzmir Şubesi ile Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Denizcilik Fakültesi Denizcilik Kulübü tarafından düzenlenen "Aliağa Limanları Sempozyumu" 9 Eylül Üniversitesi Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonunda yapıldı.
 
 
Sempozyumda; Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, DEÜ Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Güldem Cerit, DTO İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Turgay Okur, İzmir Vali Yardımcısı Şükrü Kara konuşmalar yaptı.

Bölgede büyük değişim yaşanacak
empozyumda konuşan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “Aliağa tüm ulaşım yollarının odağında, her türlü üretim, depolama, dağıtım ve ticaret imkânlarının olduğu büyük bir sanayi ticaret bölgesine dönüştü. Son yapılan ihaleyle İzmir çevre yolu, Aliağa’yı geçerek, bu yaz ihale edilmesi beklenen Kuzey Ege limanına kadar uzatılacak. 3-5 yıl içinde bu büyük proje gerçekleşecek. Aliağa- Menderes Metro hattı bu yıl işletmeye açılacak. Bunlar bölgemizde büyük değişimler yaratacak. Artık bu dönüşümün daha planlı ve geleceği öngören bir bakış açısıyla sürdürülmesi gerekiyor” dedi.

İhtiyaca göre revizelerle, eklerle işler yapılmaya çalışılıyor.
Sempozyumda konuşan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Aliağa’da planlamaya dikkati çekti. 1960’lı yılların sonunda rafineri kuruluşuyla başlayan sanayileşme sürecinin makro planlama yapılmadan, ihtiyaçlara göre şekillendirildiğini ifade eden Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “Rafineri yapılırken Aliağa’da önce bataklığa kurulmak istendi. Baktılar ki oraya çakılan kazıklar sürekli batıyor, gidip şu andaki diğer yere kurdular. Aliağa’da sanayileşme böyle bir planlamayla başladı. Aliağa bugün 65 bin nüfusa sahip bir sanayi ticaret kenti. Türkiye’nin her yerinden göç alıyor. Türkiye’nin dev sanayi kuruluşları, stratejik endüstri faaliyetleri hep Aliağa’da. Ama ne yazık ki hiçbir zaman bu bölge için büyük bir planlama yapılmadı. Bölgenin baştan planlanması yerine, süreç içinde ihtiyaca göre revizelerle, eklerle işler yapılmaya çalışılıyor.” Dedi.

Petkim limanı 25 yıl boş kaldı
Aliağa'nın doğru ve büyük bir planlamaya ihtiyacı bulunduğuna işaret eden Saka, 'Bu yapılmadan, üstüne ilave kurumlarla bugüne gelinmiş. Yıllarca yöneticilere, devlet kurumlarına hep Petkim limanının daha aktif kullanılması gerektiğini söyledik. Ama Petkim Limanı 20-25 yıl boş kaldı. Özel sektörün hizmetine açalım dediğimizde 25 yıl boş kaldı. Şimdi, özeleştirmenin ardından yeni yönetim fevkalade iyi çalıştırıyor limanı. Şimdi kapasite artırmak, büyümek istiyorlar' diye konuştu.

Meslek yüksekokulu ve fakülteye ihtiyacımız var.
Aliağa limanlarında ve sanayi bölgesinde herkesin yapılaşmaya giderek kapasitesini artırmaya çalıştığını belirten Saka, “Aliağa’da taşıma kapasitesinin belirlenmesi ve ona göre bir yol çizilmesi gerekiyor. Nemrut ve Aliağa Körfezine yıllık 4 bin 500 -5 bine yakın gemi girip çıkıyor. Yıllık Elleçleme kapasitesi 40 milyon tonu aşmaya başladı. Yılda milyarlarca dolarlık ticaret gerçekleştiriliyor. Artık hedef büyütmeliyiz. Aliağa’da, Böylesine büyük bir sektöre dönüşen liman ve denizcilik için ara eleman yetiştirmeliyiz. Bunun için Meslek Yüksekokulu ve fakülteye ihtiyacımız var. Uzakdoğu’daki ülkeler su sektörler için eleman yetiştirerek dünyaya ihraç ediyor. Biz de biran önce insan kaynağı yetiştirmeliyiz. Aliağa’da denizcilik ve liman sektörüyle ilgili olanaklar mevcut. Üniversitelerimizin bu konuda Aliağa’ya ilgi göstermesini bekliyoruz. Aliağa’daki kurumlar olarak bizler her türlü desteğe hazırız” dedi.

Geza Dologh: “Aliağa'daki konteyner limanları olmasaydı, körfezde bugün bekleyen gemi sayısı bir değil sekiz olurdu
Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Geza Dologh, da yaptığı konuşmada Aliağa Limanının Alsancak limanına yardımcı olduğunu söyledi. Dologh; “Aliağa'daki yeni hizmete giren konteyner limanları olmasaydı, körfezde bugün bekleyen gemi sayısı bir değil sekiz olurdu. Bu çok iyi bir gelişme. Çünkü bizim için önemli olan gemilerin beklemeden yanaşıp çalışması. Bu, hem İzmir hem de ülkemiz için iyi bir gelişme. Bu gelişme sayesinde Aliağa'da yatırım yapıp konteyner limanı açmak için düşünceler var” dedi.

Tüpraş İzmir Rafineri Müdürü Şahin Çalbıyık, Ege Gübre Müdürü Bülent Çakın’ın yanı sıra bir çok davetlinin katıldığı sempozyumda Ege Gübre Liman Müdürü Usluhan Algür, Nemport Liman Müdürü Oğuz Tümiş, İDÇ İşletme Şefi Bülent Nerede, Batıçim Liman Müdürü Yalçın Kaya PETKİM Proje Mühendisi Egemen Hafızoğlu, TÜPRAŞ İşletme Şefi Timuçin Saykan, Petrol Ofisi İşletme Müdürü Gökhan Sakallıoğlu, ALPET Tesis Müdürü Yavuz Özdemir, TOTAL Terminal Müdürü Metin Yılmaz işletmelerine ait limanlarla ilgili bilgi verip dinleyicilerin sorularına yanıtladılar.
Kaynak: Gözlem

Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr