Anasayfa / Sektörel / Sektör Haberleri / Gündem / ALİAĞADA ADR ve LOJİSTİK KONUŞULDU

ALİAĞADA ADR ve LOJİSTİK KONUŞULDU

ALİAĞADA ADR ve LOJİSTİK KONUŞULDU31.03.2010Ulaştırma Bakanlığı İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Damcıdağ, Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim üyesi Doç Dr. H.Murat Çelik ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Rüçhan Derici Aliağa’da ADR ve lojistiği konuştu.
  

Aliağa, lojistik merkez olmak istiyor. Son yıllarda ulaşım, liman- denizcilik yatırımları ve lisanslı depoculuk faaliyetleriyle öne çıkmaya başlayan Aliağa’da tehlikeli Madde taşıyıcılığında değişen mevzuat ve bölgede lojistik merkez kurulması sektör bileşenleriyle bir seminerde değerlendirildi.

Aliağa Ticaret Odası tarafından düzenlenen “Tehlikeli Madde Mevzuatının ve Lojistiğin Gelişimi bilgilendirme Semineri” büyük bir katılımla gerçekleşti. Seminere; Ulaştırma Bakanlığı İzmir Bölge Müdür Yardımcısı Ahmet Damcıdağ, İstanbul Ulaşım planını da yapan, lojistik merkezler konusunda uzman İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Öğretim üyesi Doç Dr. H.Murat Çelik, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Rüçhan Derici ve Aliağa Ticaret odası Yönetim kurulu Başkanı Adnan Saka konuşmacı olarak katıldı.

Seminerin açış konuşmasını yapan Aliağa Ticaret odası Meclis başkanı M.Ender Özer, Aliağa’daki üretim, depolama ve dağıtımla ilgili sanayi sektörlerinin tehlikeli madde taşımacılığı mevzuatındaki yeni gelişmeleri yakından takip ettiğini kaydetti. Özer, Aliağa’nın ulaşım ağlarının ortasında lojistik merkez olma konusunda elverişli bir konumda bulunduğunu dikkati çekti.

Değişen mevzuat ve ADR sorumlulukları anlatıldı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Rüçhan Derici “Ulaştırma Mevzuatının Lojistikteki değişime etkisi ve Tehlikeli Madde ve Taşımacılığında Uluslar arası Mevzuata uyum süreci” sunumunda Karayolu, denizyolu ve demiryolu taşımaları ile ilgili mevzuat hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Türkiye’nin 22 Mart 2010'dan itibaren Tehlikeli Maddelerin Uluslararası Karayolu ile Taşınması Hakkında Avrupa Sözleşmesi (ADR) Konvansiyonuna taraf olduğunu açıklayan Derici, “Tehlikeli maddelerin karayolu ile taşınmasında uyulacak yöntem ve esasları kapsayan ve düzenleyen ADR Konvansiyonuna ülkemiz, 46. Ülke olarak 22 Martta taraf oldu. Bunun Sektöre mevzuatta ve uygulamada getireceği köklü yapısal değişiklikler var” dedi.

"Türkiye geçiş döneminde"

“Şu anda tehlikeli madde taşımacılığında mevzuatın çok net olmadığı bir geçiş dönemi. Bir boşluk noktasındayız. Sektör çok dikkatli olmalı.” Diye konuşan Derici, “Ne yazık ki şu anda özellikle akaryakıt sektöründe devlette hangi kurumlar bizim muhatabımız? Sorusu çok net değil.  Sektör temsilcileri tehlikeli madde taşımacılığında özellikle akaryakıt taşımacılığında devletin farklı kurumlarının birbiriyle çelişen mevzuat ve uygulamaları var. Bu konunun netleştirilmesi, sorumlu ve yetkili kurumlar belirlenmeli ve sektörün mağduriyeti önlenmeli” dedi.

Sektörü de alınması gerekli eğitimler konusunda hassas olmaya çağıran Derici, “Tehlikeli madde taşımak demek, bu radyoaktif malzeme ve patlayıcı madde, tank taşıyacağınız anlamına gelmiyor. Sadece katı tehlikeli maddeleri arkanızda istifleyerek taşımak demektir. Eğer siz tankın içindeki bir ürünü ya da patlayıcı bir havai fişeği taşımak istiyorsanız kesinlikle bunun için ekstra bir eğitim almalısınız. Radyoaktif, patlayıcı madde ve tank taşımacılığı ayrı eğitim alınması gereken alanlardır” dedi.

Panel: “Lojistik merkez olarak Aliağa”

Seminer programının son bölümünde “Lojistik Merkez olarak Aliağa” konulu Panel yapıldı. Panele konuşmacı olarak Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka,  Ulaştırma Bakanlığı İzmir Bölge Müdür yardımcısı Ahmet Damcıdağ, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü  Öğretim üyesi  Doç. Dr. H.Murat Çelik,  Lojistik ve Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Rüçhan Derici katıldı.

"Aliağa, Türkiye’nin lojistik potansiyeli en güçlü ticaret kenti"

İstanbul ulaşım planını da yapan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. H.murat Çelik, yaptığı konuşmada “Aliağa, Türkiye’nin lojistik potansiyeli en güçlü, en dinamik sanayi ticaret kenti” dedi.

Çelik konuşmasında Lojistik Merkezlerle ilgili dünyadan ve Türkiye’den örnekler verdi. Lojistik merkezlerin yapısı hakkında katılımcıları bilgilendiren Çelik, “Lojistik Merkeziyle planlanmış bir Aliağa vizyonunu ortaya koymak gerekiyor. Bu konuda yerel aktörlerin birlikte hareket ederek kentin tüm yönleriyle böyle bir değişim vizyonuna hazırlanması gerekiyor. Ancak daha yolun başında şunu söyleyebilirim ki, Aliağa bir lojistik merkez için büyük avantajlara sahip. Potansiyeli çok güçlü” dedi. 

"Aliağa lojistik için çok elverişli"

Ulaştırma Bakanlığı İzmir Bölge Müdür yardımcısı Ahmet Damcıdağ da yaptığı konuşmada Lojistik merkezlerle ilgili mevzuattan bilgiler verdi. Damcıdağ, Aliağa’nın yatırım için elverişli bir bölge olduğunu belirterek, “Demiryolu, karayolu ve denizyolu bağlantıları açısından çok modlu taşımaya uygun olduğundan, Aliağa nın Lojistik Merkez yatırımına çok elverişli bir bölge olduğunu düşünüyorum. Aliağa’nın lojistik işletmecilere yönelik, hem çevre itibariyle, hem konum itibariyle, bağlantı yollarının da çok elverişli olması nedeniyle Aliağa'nın pilot bölge olarak seçilebileceği düşüncesindeyim” dedi.

“Ticaret ve ulaşım potansiyeli olarak dünyanın merkezinde olduğumuzu fark etmeliyiz”

Panelde konuşan Aliağa Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka “Haritaya baktığınızda Aliağa'nın konumunun ne kadar önemli olduğu çok net görülüyor. Buradan, dünyanın her yerine en az maliyetle ürün gönderebilirsiniz. Buradan çıktığınızda 4-5 farklı yolla Avrupa'nın istediğiniz yerine gidebilirsiniz.  Öncelikle ticaret ve ulaşım potansiyeli olarak dünyanın merkezinde olduğumuzu fark etmeliyiz. Aliağa'ya gelen yabancı yatırımcılar bize bu stratejik avantajlarımızı hep hatırlatıyor” dedi.

Aliağa’nın hızla altyapı yatırımlarıyla geleceğe hazırlanması gerektiğini kaydeden Saka, “Dünyanın hiçbir yerinde Otobandan çıkarak 25 metrelik yolla limana girilmez. Ne yazık ki hala bu bile planlanmış değil. Biran önce bunları çözmeliyiz. Kısa süre içinde Çevre yolu olan otoban yapılacak. Yapıldığında 25 metrelik yolla çıkacağız. Çıkamayız. Bunu tüm yetkili kurumlara söyledik. Otobandan çıkışı 50-100 metreye getiremezseniz tıkanır. Mevcut durum 4-5 yıl idare eder. Ama sonra bölgenin ticari etkinliğini zora sokacak bir sıkıntı ortaya çıkar. Bugünden otoyollarımız, demiryolunu, antrepoları, destek merkezlerini, yaşam alanlarını planlamamız gerekiyor” dedi.

Saka, “Bizler Aliağa'da yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, Merkezi yönetimlerle işbirliği halinde bölgesel fırsatlar ve ihtiyaçları tespit ederek yarını bugünden kurmalıyız. Tüm kurumlar bir araya gelerek lojistik merkez planlaması gibi bir bölgesel ekonomik çalışmanın yapılmasını talep etmeli ve gereğini yapmalıyız. Aliağa'nın sağlıklı büyüyen bir sanayi ticaret kenti olması sadece Aliağa için değil İzmir ve ülkemiz için de son derece önemlidir” dedi.

Kaynak: LH
Gayrettepe Mahallesi, Barbaros Bulvarı Dr. Orhan Birman İş Merkezi No:149/6 Beşiktaş 34349 İstanbul
+90 212 663 08 85 | +90 530 960 84 24
+90 212 663 62 72
utikad@utikad.org.tr